logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Dzieci Pierwszokomunijne z Blachowni i Bydgoszczy
 


Po przyjęciu Pierwszej Komunii Świętej na Jasnej Górze modliły się dzieci z parafii św. Michała Archanioła w Blachowni i parafii pw. św. Łukasza Ewangelisty w Bydgoszczy. W pielgrzymce dziękczynnej do Matki Bożej przybyły wraz z rodzicami i kapłanami w czwartek, 12 maja. 
 
Ks. Andrzej Walaszczyk jest proboszczem par. św. Michała Archanioła w Blachowni. Na Jasną Górę przybył z grupą 36-ciu dzieci po Pierwszej Komunii Świętej. Jak wspomina ks. Walaszczyk, najliczniejsze Pierwsze Komunie Św. w parafii były w pierwszych latach jego pobytu w Blachowni. „Kiedy przyszedłem do Blachowni, parafia liczyła 1200 dzieci w szkole podstawowej. Wtedy była ośmioklasowa szkoła podstawowa, dzisiaj jest sześcioklasowa, ale dzieci jest 300. Emigracja, upadł zakład w Blachowni, który był ostoją miasta, i rodzi się każdego roku mniej dzieci, i do Komunii Świętej też jest mniej. Dzieci byłoby trochę więcej w naszej parafii, ale w 2001 roku parafia została podzielona, i w tej drugiej parafii było siedmioro dzieci”. 
 
„Zawierzenie dzieci Matce Bożej jest konieczne. Musimy wszystko robić, żeby młode pokolenie wiedziało, że to jest Jasna Góra zwycięstwa, że to jest miejsce, gdzie nabieramy Ducha. Kardynał Wyszyński powiedział, że jak czuje Polska, wystarczy przyłożyć ucho do Jasnej Góry, i wtedy się wie, jak jest” – dodał kapłan. 
 
Z grupą 60-ciu osób do częstochowskiego sanktuarium przybył ks. Mirosław Pstrągowski z par. pw. św. Łukasza Ewangelisty w Bydgoszczy. 
 
„Przybywamy co roku na Jasną Górę z dziećmi komunijnymi i z dorosłymi – opowiada ks. Mirosław Pstrągowski – Wiemy, że mamy wiele sanktuariów w Polsce, ale to jest szczególne, wyjątkowe, historyczne dla każdego z nas, dla każdego Polaka. Dlatego staramy się we wspólnocie parafialnej szerzyć kult Matki Bożej Jasnogórskiej, Królowej naszego narodu. 1 maja były uroczystości związane z Pierwszą Komunia Świętą i staramy się od lat, żeby po Białym Tygodniu przybyć na Jasną Górę”. 
 
„Dzieci przybywają, by spojrzeć w oblicze Matki Najświętszej, ale również poznać historię, bo Jasna Góra jest związana z historią naszego narodu – podkreśla ks. Pstrągowski - Kiedy śledzimy karty związane z naszą Ojczyzną, to wiele różnych spraw jest związanych z Jasną Górą, jak Śluby Jasnogórskie czy Akt Oddania Matce Bożej. Kiedy przeżywamy 1050-tą rocznicę Chrztu w naszej Ojczyźnie, to powracamy zawsze na Jasną Górę dzięki temu, że Prymas Tysiąclecia przygotował naród przez Śluby Jasnogórskie i później ten Akt Oddania, który wypowiedział 50 lat temu”. 
 
Jak opowiada proboszcz z Bydgoszczy, podczas dwudniowej pielgrzymki dzieci pierwszokomunijne zwiedzają m.in. Salę Rycerską, Arsenał i Wały jasnogórskie z Drogą Krzyżową. Tegoroczna pielgrzymka z racji licznych jubileuszy ma bogaty program. Jasnogórską modlitwę rozpoczęło Nabożeństwo Majowe, następnie wierni uczestniczyli we Mszy św. o godz. 20.00 pod przewodnictwem ks. Dariusza Wesołka, wikariusza parafialnego, który poprowadzi również rozważania Apelowe. 
 
„Zawsze zabieramy stąd Matkę Najświętszą i zachęcamy innych, żeby tutaj pielgrzymowali – zaznacza ks. Mirosław Pstrągowski - Kiedy słyszę od rodziców, że było pięknie, są zadowoleni. Zawsze mówię, nie mówcie tego do mnie, tylko mówcie do tych, którzy jeszcze tu na Jasnej Górze nie byli. Zachęcam tych, którzy jeszcze nie pielgrzymowali na Jasną Górę. W różnym duchu pielgrzymkowym można tutaj zanurzyć się w tej miłości Pana Boga, Matki Najświętszej, ale również i tych pielgrzymów świętych i nie świętych, którzy tu przybywają, aby poprzez pielgrzymowanie zdążać ku świętości”.