Chanel Santini Katolik.pl - Dzięki łasce jesteśmy własnością Boga
logo
Piątek, 10 kwietnia 2020 r.
imieniny:
Borysławy, Makarego, Michała, Fulberta – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Dzięki łasce jesteśmy własnością Boga
materiał własny
 


Dzięki łasce jesteśmy własnością Boga

W mowie potocznej znajduje się wiele wyrażeń zawierających pojęcie łaski. Mówimy: "zaskarbić sobie łaskę pańską", "rozdawać łaski i zaszczyty", "u dziewcząt zyskać sobie łaski", "robić wielką łaskę", "ubiegać się o czyjeś łaski", "obsypywać łaskami", "wypaść z łaski", "co łaska", "jeśli łaska". Czy w sensie religijnym łaska jest czymś na kształt rzeczy?

Nie, gdyż łaska jest Bogiem samym w Jego samoudzielaniu się nam przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym. Łaska oznacza więc w najgłębszym sensie, że Bóg przyjmuje nas, akceptuje i miłuje przez Chrystusa w Duchu Świętym i że w tej miłości jednoczymy się z Nim. Łaska jest zatem osobową wspólnotą i przyjaźnią z Bogiem, osobowym udziałem w życiu Boga.

Rozróżniamy łaskę nie stworzoną, którą jest sam Bóg w swoim udzielaniu się stworzeniom, i łaskę stworzoną, przygotowującą, będącą niejako promieniowaniem miłości Bożej w człowieku. Gdy chodzi o łaskę stworzoną, wyróżnić można z kolei łaskę uświęcającą określającą sobą osobę człowieka: dzięki niej człowiek trwa w stanie łaski, oraz łaskę uczynkową (dopomagającą, oświecającą, posiłkująca) odnoszącą się do poszczególnych aktów umysłu i woli. Te rozróżnienia, które zrazu mogą wydawać się nic nie mówiące, wskazują, że łaska Boża jest rzeczywistością dynamiczną, procesem przemiany człowieka. Łaska uczynkowa służy bowiem albo przygotowaniu człowieka na łaskę uświęcająca, albo jest oddziaływaniem i intensyfikacja tejże łaski w działaniu człowieka. W procesie swojego działania łaska coraz bardziej ogarnia człowieka, obejmuje go swym władaniem. Stąd błędem jest sądzić, że łaska stanowi niejako naszą własność. Św. Bonawentura, największy obok św. Tomasza z Akwinu Doktor Kościoła w średniowieczu, mówi, że "posiadać Boga znaczy być posiadanym przez Boga". Łaska nie jest naszą własnością; to my dzięki łasce jesteśmy własnością Boga.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
s. Judyta G.
Miłość do Matki Najświętszej w naszym życiu wyraża się w różnych formach, między innymi w Różańcu świętym. W tej modlitwie Maryjnej zalecanej przez Kościół, zawierają się główne prawdy wiary chrześcijańskiej. Ostatni papieże chętnie nazywa różaniec streszczeniem Ewangelii. Ojciec Święty Jan Paweł II do modlitwy tej obok, tajemnic radosnych, bolesnych i chwalebnych, dodaje następną część, nazywa ją TAJEMNICĄ ŚWIATŁA...
 
s. Judyta G.
Podczas ślubu kościelnego kapłan trzykrotnie stawia pytanie o "tak" i nowożeńcy trzykrotnie na to pytanie odpowiadają. Dlaczego aż trzy razy?
 
Aneta Pisarczyk
Tak jak z biegiem lat zmienia się nasza fizyczność, tak samo zmianie podlega w nas to, co psychiczne i duchowe. Z drugiej strony jednak odpowiedzi na najważniejsze pytania pozostają wciąż nieoczywiste. Dziecko, które poznaje świat, dopiero zaczyna uczyć się Pana Boga, człowiek starszy zaś wciąż jeszcze się Go uczy. Czy starość zbliża do Boga? Czy w starości łatwiej się modlić? Czym jest zdrowa i dojrzała duchowość osób starszych? 
 
 
___________________
 
 reklama