logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Dzięki łasce jesteśmy własnością Boga
materiał własny
 


Dzięki łasce jesteśmy własnością Boga

W mowie potocznej znajduje się wiele wyrażeń zawierających pojęcie łaski. Mówimy: "zaskarbić sobie łaskę pańską", "rozdawać łaski i zaszczyty", "u dziewcząt zyskać sobie łaski", "robić wielką łaskę", "ubiegać się o czyjeś łaski", "obsypywać łaskami", "wypaść z łaski", "co łaska", "jeśli łaska". Czy w sensie religijnym łaska jest czymś na kształt rzeczy?

Nie, gdyż łaska jest Bogiem samym w Jego samoudzielaniu się nam przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym. Łaska oznacza więc w najgłębszym sensie, że Bóg przyjmuje nas, akceptuje i miłuje przez Chrystusa w Duchu Świętym i że w tej miłości jednoczymy się z Nim. Łaska jest zatem osobową wspólnotą i przyjaźnią z Bogiem, osobowym udziałem w życiu Boga.

Rozróżniamy łaskę nie stworzoną, którą jest sam Bóg w swoim udzielaniu się stworzeniom, i łaskę stworzoną, przygotowującą, będącą niejako promieniowaniem miłości Bożej w człowieku. Gdy chodzi o łaskę stworzoną, wyróżnić można z kolei łaskę uświęcającą określającą sobą osobę człowieka: dzięki niej człowiek trwa w stanie łaski, oraz łaskę uczynkową (dopomagającą, oświecającą, posiłkująca) odnoszącą się do poszczególnych aktów umysłu i woli. Te rozróżnienia, które zrazu mogą wydawać się nic nie mówiące, wskazują, że łaska Boża jest rzeczywistością dynamiczną, procesem przemiany człowieka. Łaska uczynkowa służy bowiem albo przygotowaniu człowieka na łaskę uświęcająca, albo jest oddziaływaniem i intensyfikacja tejże łaski w działaniu człowieka. W procesie swojego działania łaska coraz bardziej ogarnia człowieka, obejmuje go swym władaniem. Stąd błędem jest sądzić, że łaska stanowi niejako naszą własność. Św. Bonawentura, największy obok św. Tomasza z Akwinu Doktor Kościoła w średniowieczu, mówi, że "posiadać Boga znaczy być posiadanym przez Boga". Łaska nie jest naszą własnością; to my dzięki łasce jesteśmy własnością Boga.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Rzadko mówi się, że obraz Matki Bożej Częstochowskiej jest pochodzenia bizantyjskiego, że z Konstantynopola dostał się na Ukrainę (ówczesną Ruś), przechowywano go w Bełzie, a po zdobyciu Księstwa Halickiego, czyli zachodniej Ukrainy (dawniej Rusi Czerwonej) przez Polaków, obraz został zabrany z klasztoru prawosławnego i wywieziony do Częstochowy. Jestem zainteresowana autentyczną historią tego obrazu od chwili namalowania go aż do r. 1372.
 
Fr. Justin
Życie ludzi wierzących i niewierzących można porównać do posiadania różnych mieszkań. Człowiek, który nie wierzy, ma tylko jednopokojowe mieszkanie, budowane z doczesności. Mieszkanie człowieka wierzącego ma dwa pokoje, ale wierzący sądzą, że teraz mogą korzystać tylko z jednego pokoju. To nie jest prawda!...
 
Ks. Jerzy Szymik
Czy Bóg cierpi? To, że napisano na ten temat bardzo wiele, wcale nie dziwi. Trudno bowiem o donioślejsze egzystencjalnie pytanie z połączonych punktów widzenia teo- i antropologicznego. Można sobie również z łatwością wyobrazić, jak dalekosiężne będą konsekwencje udzielonej odpowiedzi i jak potężny wywrą wpływ na obraz Boga i człowieka, na kształt religijności i na kulturę...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS