logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Dziękujemy Bogu za miniony rok
 


Nieszpory dziękczynne na zakończenie Starego Roku 2018 zostały odprawione w jasnogórskiej bazylice 31 grudnia. Nabożeństwu z udziałem ojców i braci paulinów, częstochowian i pielgrzymów, przewodniczył bp Antoni Długosz, biskup senior arch. częstochowskiej. 
 
Nieszpory były połączone z modlitwą przebłagalną i wynagradzającą za wszelkie zło, które miało miejsce w kończącym się roku, jak również z prośbą o błogosławieństwo na nowy rok. 
 
W uroczystym nabożeństwie wzięli udział ojcowie i bracia paulini konwentu jasnogórskiego, wśród nich o. Marian Waligóra, przeor Jasnej. 
 
„Zanim zegary wybiją północ, i z hukiem polecą w niebo kolorowe fajerwerki, gromadzimy się jak co roku na Jasnej Górze przy Dzieciątku i Najśw. Matce na maryjnych nieszporach. W tej ostatniej godzinie przychodzimy w skupieniu modlitewnym dokonać refleksji, zadumy, rachunku sumienia z całego roku. (…) Czy wykorzystałem dane mi siły, talenty, łaskę wiary, miłość krewnych i bliskość Boga? Czy dobrze spożytkowałem jeszcze jeden darowany nam przez Boga rok?” – pytał w kazaniu bp Antoni Długosz. 
 
Jak co roku bp Długosz w swoim kazaniu przypomniał najważniejsze i najciekawsze wydarzenia mijającego, 2018 roku. Wśród wydarzeń z życia Kościoła ks. biskup wymienił m.in. Synod Biskupów poświęcony ludziom młodym, podróże zagraniczne Ojca Świętego Franciszka, obchody 1050. rocznicy biskupstwa w Poznaniu oraz 600-lecie prymasostwa w Gnieźnie, spotkanie młodych nad Lednicą i świętowanie 100-lecie urodzin o. Jerzego Tomzińskiego na Jasnej Górze. 
 
Bp Antoni Długosz podkreślił, że kończący się rok był wielkim jubileuszem 100-lecia odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny. „Dziękujemy Opatrzności za ten dar, dziękujemy wszystkim, którzy nie szczędzili sił, zdolności, talentów, cierpień, poświęcenia, krwi i ofiary życia, aby Ojczyzna mogła zmartwychpowstać. ‘Polskość nie przetrwałaby bez Kościoła. Mamy wspólne wartości: wiarę, religię i niepodległą Rzeczpospolitą’ – powiedział prezydent Andrzej Duda” – przypomniał bp Długosz. 
 
„U nas dobra zmiana i dobre prognozy dla Polski – mówił dalej ks. biskup – Ekonomiści mówią o wzroście inwestycji i produkcji, o spadku bezrobocia. Cieszy likwidowanie ubóstwa. Wprowadzono też częściowe ograniczenie handlu w niedzielę i święta. Polska została zaliczona do ponad 25 krajów rozwiniętych gospodarczo” – wymieniał hierarcha. 
 
Wśród trudnych problemów tego roku ks. biskup zauważył „dyplomatyczny i medialny atak Izraela i USA na Polskę z racji fałszywych oskarżeń o udział Polaków w Holokauście”. „Wszystko dało się wyjaśnić. To tylko w Polsce za pomoc Żydom karano śmiercią. Wielu naszych rodaków poniosło taką śmierć. Pośród odznaczonych w świecie tytułem ‘Sprawiedliwy wśród narodów świata’ za pomoc i ratowanie Żydów jest 6 tys. 600 Polaków” – powiedział bp Długosz. Przypomniał także o naciskach Unii Europejskiej na Polskę za „konieczną i oczekiwaną reformę sądownictwa” oraz atakach na polski Kościół i duchownych. Przywołał także światowe problemy – wojnę na Ukrainie i innych rejonach świata, niszczycielskie pożary w Kalifornii i w Grecji oraz zamieszki we Francji i zamach w Strasburgu, gdzie zginął obywatel Polski. Bp Długosz wspomniał także nazwiska znanych ludzi, którzy zmarli w tym roku. 
 
„Ku pokrzepieniu serc” ks. biskup przypomniał także osiągnięcia polskich narciarzy na olimpiadzie zimowej i złoty medal Kamila Stocha oraz mistrzostwo świata polskich siatkarzy, a także sukces młodziutkiej Roksany Węgiel „ze scholi parafialnej w Jaśle, która wygrała światowy konkurs Eurowizji młodych, i jeszcze ku zgorszeniu europejczyków za talent, za radość zwycięstwa podziękowała ze sceny Panu Bogu”. 
 
„Kochany poeta ks. Jan Twardowski, pewnie z sylwestrowy Wieczór, pisał tę modlitwę: 
Sekundy lecą na łeb i na szyję 
minuty wyruszają w podróż niebezpieczną 
godziny przemijają 
a wszystko po to 
by u Boga 
choć kawalerkę wynająć na wieczność. 
A z Tobą, Matko nasza Maryjo, za wszystko chcemy śpiewać ‘Magnificat’ – ‘Wielbi dusza moja Pana” – zakończył bp Długosz. 
 
Na zakończenie Nieszporów o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry przedstawił roczne podsumowanie z życia sanktuarium Jasnogórskiego /podsumowanie dostępne: www.jasnagora.com/. Poinformował, że Jasną Górę nawiedziło w 2018 roku około 4 mln 300 tys. pielgrzymów, a w 200 ogólnopolskich pielgrzymkach wzięło udział 834 tys. osób. Kustosz bazyliki jasnogórskiej przy tej okazji podziękował też wszystkim, którzy zaangażowani byli przez cały rok w pracę i posługę dla Jasnogórskiego Sanktuarium. 
 
„Kończąc tegoroczne sprawozdanie wyrażam słowa wdzięczności za wszelkie zaangażowanie wszystkim Ojcom i Braciom z jasnogórskiego konwentu, za posługę sakramentalną przy Ołtarzu Pańskim, konfesjonale i na wszystkich innych polach duszpasterskich zmagań o świętość jasnogórskich pielgrzymów – mówił o. kustosz - Słowa podziękowania składam również wszystkim posługującym na Jasnej Górze siostrom zakonnym, pracownikom świeckim za zaangażowanie i wszelką pomoc we właściwym funkcjonowaniu Domu naszej najlepszej Matki i Królowej. Niech nasza obecność w tym świętym miejscu przemienia najpierw nas samych jak również tych, których Pan posyła do Duchowej Stolicy Polski. Wszystkim za wszelkie dobro, życzliwość i serce niech Pan przez ręce Maryi błogosławi”. 
 
Śpiewy podczas Nieszporów prowadził o. Nikodem Kilnar. 
Przez całą noc na Jasnej Górze trwało czuwanie uczestników sierpniowej Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki. 
 
o. Stanisław Tomoń
www.jasnagora.com