logo
Środa, 24 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego, Fidelisa, Grzegorza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Dzień Patrona podopiecznych Domu dla Chłopców im. Św. Stanisława Kostki
 


Na Jasnej Górze już dziś Dzień Patrona - św. Stanisława Kostki świętowali podopieczni Specjalnego Ośrodka Wychowawczego „Dom dla Chłopców” jego imienia prowadzonego przez siostry obliczanki. Uczestniczyli w Mszy św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego, przygotowali też inscenizację o swoim patronie.

 

W homilii bp Przybylski zachęcał chłopców, by w tym roku spróbowali nauczyć się od św. Stasia Koski posłuszeństwa. Tłumaczył, że w jakiś sposób każdy z nas jest komuś posłuszny, ale najważniejsze jest komu jesteśmy posłuszni, kogo słuchamy. – dzisiaj w to wielkie wasze święto chcemy Panu Bogu powiedzieć: na pierwszym miejscu i zawsze chcemy słuchać tego, co Ty nam mówisz, wtedy nasze życie będzie dobre, szczęśliwe i spełnione – zapewniał młodzież bp Przybylski.

 

Przyznano „Kapitułę Bonum”, czyli honorowe wyróżnienie dla przyjaciół i dobrodziejów ośrodka. W tym roku tytuł otrzymali: ks. Antoni Arkit Radomska i ks. Jan Lisiecki z Choronia.

 

„Dom dla Chłopców” prowadzi Zgromadzenie Sióstr Wynagrodzicielek Najświętszego Oblicza nazywane popularnie siostrami obliczankami. Placówka jest internatem dla chłopców w wieku 7-24 lat, którzy przyjmowani są do niej na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

 

- Staramy się tak pracować, żeby nasze działania były jak najbardziej zbliżone w atmosferze, która panuje w domu rodzinnym. Oczywiście nigdy placówka nie będzie domem, ale jeżeli pracujemy w takiej atmosferze, to widać ogromne efekty tego, że chłopcy między sobą próbują budować relacje, że tam, gdzie trzeba, to stawiają granice i są otwarci na innych – podkreśliła s. Małgorzata Pintele, dyrektor Domu dla Chłopców im. Św. Stanisława Kostki.

Chłopcy przygotowali specjalny program słowno-muzyczny z elementami pantomimy o życiu i przesłaniu swojego patrona, zdobywając gromkie brawa.

 

Na co dzień podopieczni Domu uczęszczają do szkół podstawowych, gimnazjalnych, zawodowych oraz przysposabiających do pracy. Nad ich wychowaniem czuwa wykwalifikowana kadra pedagogiczna a opiekę duchową, ze względu na sąsiedztwo oraz bliskie kontakty z Jasną Górą, od wielu lat sprawują ojcowie paulini.

 

Mirosława Szymusik
jasnagora.com