logo
Czwartek, 29 października 2020 r.
imieniny:
Angeli, Przemysława, Zenobii, Narcyza, Felicjana, Violetty – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Sara Rynowska
Dzień święty święcić
Droga
 


Chrześcijanie świętują „święty dzień” – niedzielę. W naszej kulturze niedziela zawsze różniła się od innych dni. Była czasem, który spędzaliśmy z rodziną na rozmowie, zabawie, przy wspólnych posiłkach i oczywiście – na wspólnej Eucharystii. Była? Jak wygląda to dzisiaj?
 
Uwieńczenie Stworzenia, pamiątka Zmartwychwstania
 
Pan Bóg stwarzał świat przez sześć dni, siódmego zaś odpoczął i świętował (Rdz 2, 1-3). Pierwszego dnia tygodnia Jezus zmartwychwstał (Łk 24, 1-3). Każdy dzień jest święty – nie ma co do tego wątpliwości. Jest jednak taki dzień w tygodniu, który jest szczególnie wyróżniony. Mówi o tym Biblia, a za nią powtarza to KKK (2169): Pismo święte wspomina przy tym o dziele stworzenia: „W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty” (Wj 20, 11).
 
Święta Trójca współczesnej niedzieli
 
To święty telewizor, błogosławiony internet oraz jej wysokość galeria handlowa.
 
Obrazek: wstajesz rano (w niedzielę to mniej więcej koło południa), żeby znaleźć swojego tatę, składającego hołd błogosławionemu internetowi przy użyciu laptopa. Twoja mama z kolei wielbi święty telewizor, siorbiąc poranną kawę. Ty zmierzasz do kuchni, żeby z lodówki wygrzebać coś na śniadanie, które spożywasz w samotności. Jeśli dobrze pójdzie, wybierasz się do kościoła (ważne: do kościoła, nie do Jezusa); czasem nawet jest to rodzinna wycieczka. Później wspólnie jedziecie w odwiedziny do jej wysokości galerii handlowej, by złożyć jej daninę z pieniędzy, zarobionych w dni robocze.
 
Wspólne posiłki na ratunek
 
Czy powyższe brzmi znajomo? Mam nadzieję, że nie! Rzeczywistość jednak wygląda tak bardzo często. Zapomnieliśmy o niedzieli, o jej szczególnym, świętym wymiarze. O tym, że ten dzień ma być poświęcony Bogu i rodzinie, ma być przeznaczony na relaks. Boli fakt, że niedzielny shopping, dla nas będący rozrywką, zmusza innych do pracy i uniemożliwia im odpoczynek. Czy chcesz odbudować swoje niedziele? Zacznij od wspólnych posiłków. Zaproponuj rodzinie chociaż jeden wspólny posiłek przy stole – śniadanie, obiad, kolację – wszystko jedno. Niech to będzie coś szczególnego, a nie resztki odgrzane z wczoraj (może przy okazji nauczysz się gotować?). I koniecznie z deserem. Nie rozmawiajcie o szkole, pracy, pieniądzach – porozmawiajcie o zainteresowaniach, hobby. Może potem pogracie w planszówki lub wybierzecie się na spacer? Konieczny będzie jeszcze drugi – ważniejszy – stół. Ołtarz, gdzie będziecie spożywać Ciało Chrystusa, chleb życia. Rodzina tworzy domowy Kościół, który jest częścią całego Kościoła. To Eucharystia powinna spajać wasze życie, pomagać przezwyciężać problemy codzienności, dawać siłę na kolejny tydzień. Stoły muszą być dwa – i kropka.
 
Łatwiej niż Ci się wydaje
 
Początkowo może być ciężko, jeśli wyszliście z wprawy, ale nie poddawaj się. Może za kilka tygodni to będzie wasz nowy, wspaniały zwyczaj, którego nie będziecie chcieli zamienić na nic innego? Jest naprawdę wiele rodzin, które w ten sposób świętują niedzielę. Znasz kogoś takiego? Może u kolegi z ławki jest inaczej? Poproś o radę! A w domowym kalendarzu zapisz to spotkanie jako ważne, zaplanowane wydarzenie rodzinne. Święta Trójca współczesnej niedzieli nie pomoże Ci w budowaniu relacji rodzinnych. Wspólnota stołu – domowego i tego w Kościele – tak.
 
Sara Rynowska
Droga 25/2016 

fot. Graphicstock.com
 
Zobacz także
Mirosław Kopczewski OFMConv
Błogosławieni, czyli szczęśliwi, w oczach Jezusa są ci, którzy trwają przy sprawiedliwości pomimo prześladowań. O jaką sprawiedliwość chodzi? Według logiki ktoś, kto jest sprawiedliwy, godny jest szacunku, poważania i nagrody. Często słyszymy o tym, że ktoś otrzymał jakieś wyróżnienie za swój czyn, postawę, zachowanie itp. Z natury sprawiedliwość zasługuje na nagrodę. Dlaczego więc Jezus mówi o prześladowaniu ludzi sprawiedliwych? 
 
ks. Marek Dziewiecki
Celem nauczania religii jest pomaganie dzieciom, by zaprzyjaźniły się z Bogiem i wiedziały, że On nas rozumie, kocha i uczy kochać. Katechizacja w ramach nauki religii w szkole dostarcza uczniom obszernej wiedzy na temat chrześcijaństwa. Ważnym zadaniem osób katechizujących jest poma­ganie dzieciom i młodzieży, by rozumieli, co stanowi istotę naszej religii. W przeciwnym przypadku kate­chizowani zdobędą dużo szczegółowej wiedzy, lecz nie będą rozumieli, jakie są najważniejsze prawdy o Bogu i człowieku, które głosi chrześcijaństwo.
 
Beata Zajączkowska
Jest 7 kwietnia 1994 roku. Ledwo zaczęło świtać, gdy zebrana w kaplicy rodzina słyszy dobijanie się do bramy i krzyki rozsierdzonych bojówkarzy z oddziałów Interahamwe. Cyprian wie, że czeka ich śmierć. Kiedy oprawcy wkraczają do domu wspólnie razem klęczą przed Najświętszym Sakramentem...
 
 
___________________
 
 reklama