logo
Wtorek, 16 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bernadety, Julii, Benedykta, Biruty, Erwina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Dzień Zaduszny w archikatedrze: procesja do krypt, Eucharystia i Requiem Mozarta
 


We wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych, 2 listopada kard. Kazimierz Nycz odprawi o godz. 19.00 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela Mszę św. w intencji zmarłych arcybiskupów, biskupów i księży archidiecezji warszawskiej a Chór i Orkiestra Polskiej Opery Królewskiej wykona Requiem Mozarta. Wcześniej, o godz. 18.00 metropolita warszawski poprowadzi procesję żałobną do krypt archikatedry.
 
Ponadto, po raz pierwszy w kościele akademickim św. Anny o godz. 21.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji zmarłych profesorów, wykładowców, pracowników i studentów uczelni warszawskich. Natomiast 8 listopada o godz. 18.30 w kościele seminaryjnym zostanie odprawiona Msza św. za zmarłych ze środowiska Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Liturgia ta będzie sprawowana w języku łacińskim z tradycyjnym śpiewem gregoriańskim. Klerycy wykonają m.in. sekwencję „Dies irae”. W tym roku seminarzyści będą szczególnie modlić się za zmarłego w minionym roku ks. Józefa Podstawkę, emerytowanego proboszcza parafii św. Kazimierza w Pruszkowie, który w latach 1984-2003 był wykładowcą homiletyki w warszawskim seminarium.
 
Przez cały Dzień Zaduszny otwarte będą krypty archikatedry warszawskiej. Obok arcybiskupów warszawskich spoczywają tam m.in. książęta mazowieccy z rodu Piastów, pisarz – noblista Henryk Sienkiewicz, ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, prezydenci Gabriel Narutowicz i Ignacy Mościcki oraz muzyk i mąż stanu Ignacy Jan Paderewski.
 
O godz. 18.00 kard. Nycz, w asyście seminarzystów, poprowadzi procesję żałobną w bazylice i jej podziemiach. – Katedra warszawska pragnie modlić się za wszystkich, którzy odeszli, a potrzebują naszej modlitwy – zapewnia proboszcz parafii katedralnej ks. Bogdan Bartold. W czasie procesji żałobnej wierni zatrzymywać się będą przy kolejnych stacjach, czytane będą tzw. wypominki czyli modlitwa za zmarłych, których imiona zostaną wymienione. – Tego dnia szczególnie modlimy się za królów, za prezydentów. Za arcybiskupów warszawskich, budowniczych archikatedry i tych wszystkich, którzy tutaj pracowali, za parafian i całą archidiecezję warszawską – podkreśla ks. Bartołd. Procesja zakończy się przy sarkofagu kard. Józefa Glempa.
 
Punktem centralnym obchodów liturgicznego wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych będzie Eucharystia o godz. 19.00 pod przewodnictwem metropolity warszawskiego. – Razem ze wszystkimi będzie się modliła Polska Opera Królewska wykonując Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta – zapowiada ks. proboszcz.
 
Requiem Mozarta należy do najsłynniejszych utworów z gatunku mszy żałobnej. To ostatnie, nieukończone dzieło wiedeńskiego mistrza. Solistów, chór i orkiestrę Polskiej Opery Królewskiej poprowadzi dyrygent Dawid Runtz. W archikatedrze w Dzień Zaduszny zabrzmi po raz drugi.
 
 
www.archwwa.pl