logo
Środa, 06 lipca 2022 r.
imieniny:
Dominiki, Jaropełka, Łucji, Marii Teresy – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Dziś uroczystości w 20. rocznicę ustanowienia narodowego sanktuarium św. Andrzeja Boboli
 


Kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył dziś o godz. 18:00 uroczystej Mszy świętej w 20. rocznicę ustanowienia kościoła Andrzeja Boboli - sanktuarium narodowym. W świątyni na Mokotowie spoczywają zachowane w całości relikwie tego męczennika - patrona Polski i metropolii warszawskiej.

 

Od 7 maja w świątyni przy u. Rakowickiej odmawiana jest nowenna o dar jedności i pokoju w Ukrainie i na całym świecie, która jednocześnie przygotowująca do dzisiejszej uroczystości.

 

Św. Andrzej Bobola jest patronem jedności pokoju, nie tylko między Polakami i Ukraińcami – tłumaczy ks. Roman Swoboda SJ z sanktuarium narodowego św. Andrzeja Boboli w Warszawie. – W 20. rocznicę powołania obwołania go patronem Polski, chcemy się do niego odwoływać i robimy to także w momentach trudnych dla Polski i Europy. Chcemy go prosić, aby pokierował losami Ukrainy. W tym okresie bardzo potrzebujemy jego wstawiennictwa. Ta nowenna jest też wielkim dziękczynieniem za to, co już w relacjach między Polakami i Ukraińcami się stało i nadal dzieje.

 

Ojcowie jezuici zapraszają na uroczystości ku czci św. Andrzeja Boboli – patrona Polski i metropolii warszawskiej w poniedziałek 16 maja 2022 roku. Mszy św. koncelebrowanej przez biskupów metropolii warszawskiej przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz o godz. 18.00 w sanktuarium św. Andrzeja Boboli na warszawskim Mokotowie przy ul. Rakowieckiej 61.

 

Św. Andrzej Bobola został ogłoszony patronem Polski w 2002 roku

 

W sanktuarium św. Andrzeja Boboli na warszawskim Mokotowie, które ma charakter narodowy, spoczywają zachowane w całości relikwie tego męczennika. Sanktuarium, którym opiekują się jezuici, szerzy kult św. Andrzeja Boboli we współpracy ze wszystkimi świątyniami, parafiami i organizacjami pod jego wezwaniem, znajdującymi się na terenie Polski. Rozwija ono szczególną współpracę z ośrodkami duszpasterskimi znajdującymi się w miejscach urodzenia (Strachocina, Archidiecezja Przemyska obrządku łacińskiego) i męczeńskiej śmierci św. Andrzeja Boboli (Janów Poleski, Diecezja Pińska, Białoruś).

 

Św. Andrzej Bobola urodził się 30 listopada 1591 roku w Strachocinie koło Sanoka. Pochodził ze szlacheckiej rodziny. Wstąpił do jezuitów, w 1622 roku przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako kaznodzieja, spowiednik, wychowawca młodzieży w Wilnie, Połocku, Warszawie, Łomży, Pińsku. Podejmował szczególne wysiłki na rzecz pojednania prawosławnych z katolikami. Jego gorliwość przyniosła mu określenie „łowcy dusz – duszochwata”. Budziła jednak niechęć wśród wielu ortodoksów. W czasie wojen kozackich przerodziła się w nienawiść i miała tragiczny finał. W maju 1657 roku Kozacy napadli na Janów Poleski i dokonali rzezi wśród katolików i Żydów. Andrzeja Bobolę pochwycili w pobliskiej wiosce. Został bestialsko okaleczony, a następnie zamordowany.

 

Św. Andrzej Bobola został kanonizowany w 1938 r. przez Piusa XI a w 2002 r. został ogłoszony patronem Polski. W 2007 r. Episkopat nadał kościołowi, w którym znajdują się jego relikwie, tytuł sanktuarium narodowego. Oficjalne ogłoszenie tego tytułu miało miejsce 16 maja 2008 r. podczas uroczystości ku czci świętego.


fot. Wojciech Łączyński
archwwa.pl