logo
Piątek, 26 lutego 2021 r.
imieniny:
Bogumiła, Eweliny, Mirosława, Porfiriusza
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Izabela Bilińska-Socha
Eko-chrześcijnin? Tak!
Czas Serca
 


 Wielu z nas wciąż kojarzy ekologię ze skrajnymi zachowaniami: przykuwaniem się do torów, nocowaniem na drzewach, szokującymi happeningami i demonstracjami. Powoli jednak ten stereotyp odchodzi do lamusa. Ekologia stała się modna. W szkołach wprowadzono edukację ekologiczną, podejmuje się działania proekologiczne, żywimy się produktami eko i nosimy ekologiczną odzież. Czy to wystarczy, aby zapobiec zagrażającej nam w przyszłości katastrofie ekologicznej?

Kościół, mając na uwadze aktualność tematu, w swoim nauczaniu coraz częściej porusza problem ekologii. Ochrona Ziemi i jej zasobów naturalnych szczególnie leży na sercu Benedyktowi XVI. Następca Jana Pawła II został już nawet okrzyknięty przez media ekopapieżem.

"Zielony" papież

Ziemia jest pokryta bliznami po ranach, które zadali jej ludzie. Nasza niczym niezaspokojona konsumpcja doprowadziła do masowej wycinki lasów, splądrowania zasobów, zanieczyszczenia powietrza oraz oceanów” – mówił Benedykt XVI do pielgrzymów, którzy zebrali się w Sydney na tegorocznych obchodach XXIII Światowych Dni Młodzieży (15-20 lipca). „Ochrona Ziemi to problem, z którym musimy się zmierzyć” – podkreślił papież.

Podczas podróży do Australii Benedykt XVI mówił, że pragnie obudzić w katolikach świadomość tego, iż naszej planecie zagraża katastrofa ekologiczna. Wezwał także światowych przywódców do walki z ociepleniem klimatu i pochwalił starania australijskiego rządu, który planuje znaczne ograniczenie emisji tzw. gazów cieplarnianych. Po raz pierwszy ekologia stała się jednym z najważniejszych tematów papieskich spotkań z wiernymi i politykami.

Benedykt XVI już wcześniej dawał świadectwo, że problem ochrony środowiska jest dla niego ważny. W zeszłym roku papież ogłosił, że Stolica Apostolska będzie w większym stopniu czerpać energię ze źródeł odnawialnych, aby ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. W Watykanie zainstalowano baterie słoneczne. Niedawno w Stolicy Piotrowej odbyła się konferencja naukowa na temat globalnego ocieplenia… Nieprzypadkowo więc amerykański tygodnik „Newsweek” nadał Benedyktowi XVI przydomek „zielony” papież.

W trosce o środowisko

Spotkania z młodymi są dla Benedykta XVI szczególną okazją do podejmowania tematu ochrony środowiska. Ekologia stała się ważnym wątkiem papieskiej homilii wygłoszonej do młodzieży podczas pielgrzymki do Loreto (1-2 września 2007). Wielką mszę na świeżym powietrzu, która zgromadziła blisko pół miliona młodych ludzi z Włoch i delegacje z 60 krajów, nazwano nawet „pierwszym przyjaznym dla ekologii wiecem Kościoła katolickiego”.


 

 
1 2  następna
Zobacz także
O. Leon Knabit OSB
Pan Bóg jest najwyższą wartością, kocha człowieka, wyznacza mu zadania, drogę którą ma podążać. Jednak człowiek ma wolną wolę, czyli może tę drogę przyjąć albo nie, może zadania przyjąć albo odrzucić. Na tym polega nasza wolność, człowiek podejmuje decyzje i dokonuje wyboru: albo pójdzie za tą wartością, którą jest Bóg i wartościami, które Bóg przedstawia i zaleca, albo tworzy sobie świat swoich wartości, który bardzo często łączy się z przyjemnością, krzywdą drugiego człowieka, z egoizmem, ale jednocześnie przynosi jakieś doraźne korzyści.
 
O. Leon Knabit OSB
Poprzez Dekalog Pan Bóg wprowadził człowieka w świat prawdziwych wartości, na których opiera się ludzkie życie. Ukazał, że ważne są jego związki ze Stwórcą, wyrażające się w kierowaniu się w życiu taką hierarchią wartości, w której Bóg jest na pierwszym miejscu, w prowadzeniu dialogu z Bogiem na modlitwie, w roztropnym dzieleniu czasu na pracę i świętowanie. Wskazał, że prawdziwą wartością jest rodzina, ludzkie życie, będące świętym darem Boga...
 
O. Leon Knabit OSB
Nie bez powodu św. Jakub pisał w swoim liście o zagrożeniach, jakie płyną z niewłaściwego używania języka. To, co mówimy, może wyrządzić o wiele większą szkodę i krzywdę, niż to, co robimy. Czyny mają zasięg ograniczony do konkretnej sytuacji, działania, osoby, czasu i miejsca akcji. Słowa mogą działać trochę na podobieństwo wirusa...
 
 
___________________
 
 reklama