logo
Wtorek, 06 grudnia 2022 r.
imieniny:
Dionizji, Leontyny, Mikołaja, Emiliana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Ekologia chrześcijańska lokalnie i globalnie - konferencja w Warszawie
 


„Od Odry do Tybru i Amazonii – ekologia chrześcijańska lokalnie i globalnie” to tytuł konferencji organizowanej przez REFA i KAI w gmachu Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski 28.10.2022 z okazji Czasu dla Stworzenia, przed świętem św. Franciszka. Udział wzięli przedstawiciele głównych inicjatyw ekologicznych w Kościele w Polsce a wprowadzenie w temat przygotował o. Stanisław Jaromi.

 

- Potrzeba współpracy świata polityki, gospodarki i ludzi Kościoła, po to, by uratować ten fragment świata, za który w Polsce jesteśmy odpowiedzialni – mówił franciszkanin i wyjaśniał m.in., kim są tzw. „zieloni chrześcijanie”.

 

- Jesteśmy osobami wierzącymi, katolikami, tzn. uznajemy, że to nie my jesteśmy panami tego świata. Jest nim Bóg – mówił o. Jaromi. Jak podkreślił, gdyby ta prawda była przyjęta w świecie, zapewne nie doszłoby do obserwowanego dziś kryzysu energetycznego i klimatycznego. – relacjonuje KAI - Mówiąc o „zielonych chrześcijanach”, o. Jaromi zaznaczył, że zgodnie z duchem encykliki „Laudato si’” proponują oni ekologię integralną, integrującą 4 perspektywy: duchową, społeczną, perspektywę związaną z relacją człowieka ze światem przyrody oraz troski o ludzkie zdrowie. - Proponujemy nowy rodzaj wrażliwości, nową duchowość – antykonsumpcyjną i wrażliwą społecznie. Chcemy wsłuchiwać się w płacz Ziemi i w płacz ludzi ubogich. Myślimy o Ziemi jako wspólnym domu – mówił o. Jaromi. Zwrócił uwagę, że ta duchowość jest w dużej mierze oparta na tradycji franciszkańskiej. Przypomniał też, że św. Franciszek jest od 1979 r. patronem ekologów. Szef Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu – REFA podkreślił, że chrześcijańska ekologia, często wbrew współczesnym trendom, również ekologicznym – jest pro – life. To troska o życie – od poczęcia do naturalnej śmierci. Ekologia ta, jak zaznaczył, wsłuchuje się w głos nauki i współpracuje z nią.

 

Nawiązując do tytułu konferencji o. Stanisław przypomniał o niedawnej katastrofie ekologicznej na Odrze i o modlitwie wspólnot Laudato si’ 1 września w okolicach Zielonej Góry o odpuszczenie win grzesznikom i o większy szacunek dla stworzenia. Zaznaczył, że rzeka Tybr w tytule konferencji – wskazuje na perspektywę watykańską, perspektywę najbardziej ekologicznego państwa świata, które stanowi nasze duchowe centrum a jednocześnie może być dla nas w tym względzie wzorem. Mówił również o Kościele w Amazonii, o synodzie jemu poświęconym oraz o tym, że tamtejsze wspólnoty mogą być dla nas często inspiracją jeśli chodzi o wspólną troskę o ekosystem. Na zakończenie zaapelował o współpracę świata polityki gospodarki i ludzi Kościoła w ratowaniu tego fragmentu świata, za który w Polsce jesteśmy odpowiedzialni.

 

Ważnym praktycznym dopełnieniem eko-zaangażowania ludzi Kościoła była prezentacja z Radomska, gdzie Wspólnota Laudato si’ odnawia zabytkowy drzewostan na cmentarzu. O projekcie opowiedział jej członek Ernest Rudnicki, zawodowo zajmujący się pomnikami przyrody i zabytkowymi drzewostanami na cmentarzach. Wskazał na mało zauważalny problem zbytniej ingerencji człowieka w stan zieleni cmentarnej. - Zmieniło się chyba postrzeganie estetyki na cmentarzach. Kiedyś cmentarz znajdujący się w granicach miasta był z założenia parkiem, miejscem, gdzie można się wybrać, aby powspominać zmarłych i odpocząć w cieniu drzew. W ostatnich dziesięcioleciach wydaje się, że estetyka tych miejsc została wypaczona. Dla ludzi opiekujących się grobami każdy listek, który spadł z drzewa, ich korzenie lub spadź brudząca groby, jest ogromnym problemem. Od kiedy mamy do dyspozycji środki na bazie herbicydów, które mogą szybko doprowadzić do śmierci drzewa po ich wlaniu w nawierty wykonane w pniu, obserwujemy, że niestety znaczna część drzew znika z polskich nekropolii - wskazywał Rudnicki.

 

Uruchomiona przez wspólnotę akcja "Mniej znaczy więcej" pokazuje, że drzewa są ważne w przestrzeniach cmentarnych i zachęca, aby stosowano wobec roślin jak najmniej środków chemicznych. Ponadto powstał w Radomsku ekologiczny system ewidencji drzew. Są na nich umieszczane metryki dendrologiczne z podstawowymi informacjami o gatunku i jego historii.

 

W konferencji uczestniczyli liczni dziennikarze telewizyjni, radiowi, prasowi i internetowi, zatem orędzie franciszkańskie idzie w świat…

 

franciszkanie.pl