logo
Czwartek, 21 stycznia 2021 r.
imieniny:
Agnieszki, Jarosława, Nory  – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
o. Rafał Szymkowiak OFMCap.
Ekstremalnie wypasione rekolekcje
materiał własny
 


Zapis czatu z 20 lutego 2007 r.
 z o. Rafałem Szymkowiakiem OFMCap. 
   
 Ojciec Rafał Szymkowiak jest kapucynem, doktorem teologii (specjalizacja katechetyka), współpracownikiem Centrum Kształcenia Liderów i Wychowawców im. P. Arrupe w Gdyni (praca z młodzieżą trudną i subkulturami), a także Centrum Edukacyjnym Stowarzyszenia Chrześcijańskich Dzieł Wychowania w Krakowie (profilaktyka uzależnień i praca z młodzieżą), absolwentem studiów dziennikarskich Papieskiej Akademii Teologicznej, współorganizatorem Spotkania Młodych w Wołczynie i uczestnikiem Ogólnopolskiej Inicjatywy Ewangelizacyjnej „Przystanek Jezus”, duszpasterzem młodzieży alternatywnej i akademickiej, prowadzącym rekolekcje dla dzieci i młodzieży, współautorem książek metodycznych do katechezy i autorem wielu artykułów w czasopiśmie „Katecheta”, współautorem Encyklopedii Szóstoklasisty, od 7 lat prowadzi Msze św. z udziałem dzieci.
 
o. Rafał: Witam serdecznie wszystkich "czatolików" i zapraszam do zadawania pytań. Dziś głównie chciałbym zwrócić Waszą uwagę na rekolekcje i ich znaczenie - ponieważ jestem autorem książki, która jest zapisem rekolekcji "ekstremalnie wypasionych".
 
haPPysad: Czy dla kogoś rekolekcje są szczególnie 'wskazane'?
 
o. Rafał: Rekolekcje są potrzebne każdemu. Warto spojrzeć na swoje życie z lotu ptaka. Warto się zatrzymać i zapytać, czego chce ode mnie Bóg?
 
Angel_Ona: Bracie, już kolejny raz byłam na Wołczynie. Jak brat ocenia te "impreze"? :)
 
o. Rafał: Nie pamiętam ile razy już byłem na Wołczynie. Uważam, że zeszły rok był wyjątkowo udany. Sam fakt, że przyjechało 500 osób więcej już o czymś świadczy.
 
Ka: Udany? Co Ojciec rozumie pod słowem udany?
 
o. Rafał: Uważam, że była dobra atmosfera, wielu ludzi napisało mi w listach, że doświadczyło Boga i wielu chce przyjechać w tym roku. Oczywiście serdecznie zapraszam do Wołczyna i na stronę www.wolczyn.kapucyni.pl
 
Ka: 500 osób na Polskę to wcale nie tak wiele. Moim zdaniem.
 
o. Rafał: W sumie było 1350 osób - takich imprez w okresie wakacyjnym jest bardzo dużo. My kapucymi organizujemy to spotkanie i serdecznie na nie zapraszamy.
 
magda12: Byłam na wielu rekolekcjach, ale niczym się nie różniły. W czym jest problem?
 
o. Rafał: Rekolekcje to czas łaski - tzn. daru od Boga, ale to też czas zaangażowania człowieka. Tyle możesz wyciągnąć z kubełka ile do niego włożysz.
 
Ka: To zatrzymanie w locie może nastąpić w każdej chwili. Niekonieczne tu rekolekcje. Tak sobie myślę tylko.
 
o. Rafał: Oczywiście zgadzam się, że zatrzymanie w locie może nastąpić, ale sam odpowiedz sobie, kiedy ostatni raz się zatrzymałeś?
 
goldenboy: Bracie mam 20 lat, a jeszcze nigdy nie byłem na rekolekcjach. Co wybrać?
 
o. Rafał: Jeśli nie byłeś na rekolekcjach to zapraszam na kurs Filip lub rekolekcje, które będziemy przeżywać ze Wspólnotą Alternatywnych od 30 III - 1 IV w Skomielnej Czarnej. Więcej na ten temat na www.alternatywni.kdm.pl
 
serduszko555: Czy robicie jakieś rekolekcje? Dla dziewczyn tez?
 
o. Rafał: Kapucyni prowadzą rekolekcje franciszkańskie - więcej można się dowiedzieć na www.kapucyni.pl
 
goldenboy: Czy na rekolekcjach otrzymam pomoc w sprawach czystości serca? Jak sobie radzić z nieczystością serca?
 
o. Rafał: Myślę, że rekolekcje są dobrym czasem do oczyszczania serca z tego co nam przeszkadza w dojściu do Boga. Św. Franciszek mówi, że ten ma czyste serce kto się nawrócił. To jest pierwszy etap. W tym pierwszym etapie należy wyrzucić ze swego serca grzech wady i pożądliwości.
Drugi etap to przylgnięcie do Boga. Pomagają w tym sakramenty, czytanie Słowa Bożego i modlitwa. Natomiast trzeci etap polega na nieustannym czuwaniu, aby do serca nie wpływały wszystkie brudy.
 
 
1 2 3 4 5  następna
Zobacz także
Wojciech Zaguła
Wojciech Zaguła, ur. w 1964 r., absolwent filologii polskiej KUL, studiował zarządzanie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, pracował na KUL w Placówce dla Studentów Zagranicznych, jako dziennikarz, rzecznik prasowy wojewody toruńskiego, dyrektor zarządzający agencji reklamowej GRAF, od 1998 roku dyrektor Song of Songs Festival, producent festiwali, koncertów oraz programów telewizyjnych, a także Ogólnopolski Koordynator Wydarzeń Artystycznych Dnia Papieskiego...
 
Wojciech Zaguła
ks. Paweł Łukaszka - kapłan archidiecezji krakowskiej, ur. w Nowym Targu w 1962 roku. Przed wstąpieniem do seminarium bramkarz hokejowy Podhala Nowy Targ oraz reprezentacji Polski. Wyświęcony na kapłana w 1987 roku; obecnie katecheta, kapelan i duszpasterz grup sportowych archidiecezji krakowskiej...
 
Edyta Laurman-Jarząbek
Koniec XX wieku i początek nowego tysiąclecia przyniósł człowiekowi nie tylko wiele osiągnięć w rozmaitych dziedzinach życia, ale też nowe zagrożenia, które w zdecydowany sposób zawładnęły ludzkimi osobowościami. Obok uzależnienia od alkoholu, nikotyny czy innych substancji narkotycznych pojawiła się nie mniej groźna zależność od Internetu, gier komputerowych, hazardu, zakupów, pracy, telefonu komórkowego, solarium (tanoreksja) czy seksu. W ostatnich latach obserwujemy jednak wzrost liczby przypadków, gdy zachowania te stają się patologiczne i mogą powodować groźne skutki. 
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー