logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Diana Papa
Emmanuel na drogach świata
Wydawnictwo Salwator
 


 
format: 105 x 175 mm
stron: 174
ISBN: 83-88119-39-7
 
Kup tą książkę

 
Ten przewodnik duchowy na czas Adwentu wychodzi od lektury dobranych na ten czas fragmentów Ewangelii. Każda medytacja obejmuje spojrzenie na Jezusa i na człowieka. Komentarz do tekstu Ewangelii wypływa z metody lectio divina. Opiera się na sensie Słowa, rozważaniu i przymierzaniu go w konkretny sposób do życiowej codzienności. Spojrzenie na istotę ludzką, które dokonuje się w podobny sposób, ujawnia u pisarki głęboką znajomość złożonej sytuacji współczesnego człowieka, który potrzebuje wcielić Słowo w czyn i zobowiązywać się do określonych postaw i czynów, które nadadzą sens i blask życiu.
Język, którym posługuje się siostra Diana, jest prosty, precyzyjny, „franciszkański”. Treść i styl tych medytacji dowodzą, że życie klasztorne nie oddala od ludzkich spraw, że istnieje ścisły związek i wzajemna zależność pomiędzy nimi a kontemplacyjnym zgłębianiem chrześcijańskich tajemnic. Cieszmy się, że możemy mieć taką przewodniczkę w naszej duchowej wędrówce przez Adwent.
 

Fragmenty tej książki posłużyły jako rozważania rekolekcyjne na Adwent 2006 r.
Emmanuel na drogach świata
 
Zobacz także
Joanna Krzywonos
Tak często wierzący domagają się szacunku od innych, kiedy uważają, że to im się słusznie należy, a sami nie chronią siebie przed grzechami najbardziej poniewierającymi godność Chrystusowego ucznia. W konsekwencji zamiast wypełniać Ewangelię i postępować w duchu Chrystusa, podziwiają Chrystusa i lekceważą Jego wymagania. To zalążki faryzeizmu w chrześcijaństwie. Jezus nigdy siebie nie usprawiedliwiał, ani nie tłumaczył. On po prostu robił to, co usłyszał od Ojca. 
 
Dariusz Kowalczyk SJ
Na kartach Ewangelii widzimy Jezusa, który spotyka się z różnymi ludźmi, z mężczyznami i kobietami. Mam jednak wrażenie, że najpiękniejsze sceny to te z kobietami. Spotkanie z Samarytanką, z Martą i Marią w Betanii czy też spotkanie z kobietą cudzołożną. Również spotkania Jezusa z kobietami po Jego zmartwychwstaniu mają szczególną aurę, głębię i ładunek emocjonalny.
 
Maura Zátonyi OSB

Hildegarda z Bingen (1098–1179) to jedna z najbardziej fascynujących postaci średniowiecza: wizjonerka, teolog, kompozytorka, ksieni, ceniona doradczyni w kręgach kościelnych i politycznych, a od 2012 roku także doktor Kościoła. Stała się sławna dzięki swoim wizjom i często jest przedstawiana z oczami zwróconymi ku niebu. Jednocześnie była czujnym świadkiem swoich czasów i miała wielką mądrość, która uwidaczniała się w realistycznej znajomości natury ludzkiej, wrażliwości psychologicznej, intuicji politycznej, a przede wszystkim w głębokiej wierze.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS