logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Eucharystia pod dwiema postaciami
materiał własny
 


Eucharystia pod dwiema postaciami

Kiedy można przyjąć Komunie pod dwiema postaciami?

Do w. XII przyjmowano Eucharystię pod dwiema postaciami. Dopiero na przełomie w. XIII i XIV praktyka ta powoli zaniknęła i komunikowano się pod jedna postacią. Kiedy "bracia czescy" i późniejsi reformatorzy zaczęli głosić, że Komunia pod dwiema postaciami wynika z bezpośredniego nakazu Bożego i jest konieczna do zbawienia. Sobór w Konstancji, a potem Sobór Trydencki, odrzucił to twierdzenie z tym uzasadnieniem, że Jezus Chrystus obecny jest całkowicie w każdej z postaci eucharystycznych. Sobór Watykański II umożliwił jednak zasadniczo przyjmowanie Komunii pod obiema postaciami. Jest ona dozwolona przy szczególnych okazjach, m.in. przy chrzcie i bierzmowaniu dorosłych. Mszy świętej ślubnej lub przy udzielaniu święceń, podczas rekolekcji zamkniętych, jako wiatyk. Przy Komunii świętej pod obu postaciami jaśniej ukazuje się znak Uczty eucharystycznej i jej odniesienia do uczty wiecznej w królestwie niebieskim. Wyrażona jest też jaśniej prawda, że Nowe Przymierze zostało zawarte w Krwi Jezusa Chrystusa.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justyn
Czy dopiero w Nowym Testamencie Bóg objawił nam tajemnice Trójcy Świętej?
 
Fr. Justyn
Czy dopuszczalne jest wprowadzanie powszechnego udzielania Komunii świętej na stojąco? Jako powód podaje się , że w czasie Komunii tworzy się bałagan a moim zdaniem ksiądz chce być kuzynem szatana...
 
Anna Druś
Pojęcie towarzyszenia małżeńskiego to w Kościele termin nowy, choć praktyka realizowana była już od wielu lat. Kto może z niej skorzystać? Na czym to polega? Czy warto? - Pragnienie znalezienia takiego prowadzenia w Kościele sygnalizuje bardzo wiele małżeńskich par. Bardzo często boją się jednak one zaangażować w jakiś ruch czy wspólnotę, ale mimo to szukają indywidualnego prowadzenia duszpasterskiego – zauważa ks. Przemysław Drąg, krajowy duszpasterz rodzin, powołując się na różne przeprowadzane badania ankietowe.
 
 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS