logo
Niedziela, 28 lutego 2021 r.
imieniny:
Ludomira, Makarego, Wiliany, Romana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Eucharystia pod dwiema postaciami
materiał własny
 


Eucharystia pod dwiema postaciami

Kiedy można przyjąć Komunie pod dwiema postaciami?

Do w. XII przyjmowano Eucharystię pod dwiema postaciami. Dopiero na przełomie w. XIII i XIV praktyka ta powoli zaniknęła i komunikowano się pod jedna postacią. Kiedy "bracia czescy" i późniejsi reformatorzy zaczęli głosić, że Komunia pod dwiema postaciami wynika z bezpośredniego nakazu Bożego i jest konieczna do zbawienia. Sobór w Konstancji, a potem Sobór Trydencki, odrzucił to twierdzenie z tym uzasadnieniem, że Jezus Chrystus obecny jest całkowicie w każdej z postaci eucharystycznych. Sobór Watykański II umożliwił jednak zasadniczo przyjmowanie Komunii pod obiema postaciami. Jest ona dozwolona przy szczególnych okazjach, m.in. przy chrzcie i bierzmowaniu dorosłych. Mszy świętej ślubnej lub przy udzielaniu święceń, podczas rekolekcji zamkniętych, jako wiatyk. Przy Komunii świętej pod obu postaciami jaśniej ukazuje się znak Uczty eucharystycznej i jej odniesienia do uczty wiecznej w królestwie niebieskim. Wyrażona jest też jaśniej prawda, że Nowe Przymierze zostało zawarte w Krwi Jezusa Chrystusa.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Św. Paweł w Liście do Efezjan pisze: "Bądźcie sobie wzajemnie poddani w bojaźni Chrystusowej! Żony niechaj będą poddane swym mężom, jak Panu, bo mąż jest głową żony, jak i Chrystus - Głowa Kościoła" (Ef 5, 21-23). Czy Apostoł narodów nie jest w tym oświadczeniu nastawiony tendencyjnie do kobiet?
 
Fr. Justin
Może kiedyś ktoś zapytał ciebie o to lub ty pytałeś sam siebie lub innych skąd wzięli się papież, biskupi i księża? Przecież w Biblii nie ma na ich temat ani słowa. To prawda. Dopiero z ok. 37. roku pochodzą dane świadczące o ustanowieniu siedmiu diakonów (Dz. 1,6-7)Po raz pierwszy prezbiterów i (bądź albo) biskupów "spotykamy" w historii kościoła w latach 46-48, jako przełożonych pierwszych Kościołów założonych przez św. Pawła w Anatolii.
 
ks. Rafał Masarczyk SDS
W życiu można spotkać ludzi, którzy w ogóle nie mają wyrzutów sumienia, czyli stresów. Wtedy więcej stresów przeżywają ich najbliżsi. trudno bowiem żyć z człowiekiem, który uważa, ze zawsze ma rację i nigdy nie czuje, że popełnił coś złego. Zdarza się nawet tak, że potrafi ktoś taki skrzywdzić jakąś osobę i tego w ogóle nie zauważyć, lub wręcz uważać, że wszystko jest w najlepszym porządku. Dla wrażliwszej osoby kontakty z takim człowiekiem mogą stać się koszmarem.
 
 
___________________
 
 reklama