logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Eucharystia to wdzięczność i dziękczynienie
 


9. Zjazd Formacyjny Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego trwa w sobotę, 14 kwietnia na Jasnej Górze. Na wspólnej modlitwie pod hasłem: 'Duch Święty prowadzi do Eucharystii przez Maryję' zebrali się w liczbie 150 osób przedstawiciele różnych ośrodków Modlitwy Eucharystycznej w Polsce, a także Wspólnot Maryjnych. W modlitwie uczestniczyła również Jasnogórska Rodzina Różańcowa, z której wyrosło Bractwo Eucharystyczne. 
 
„Bractwo to jest taka wspólnota, która chce adorować Jezusa w Eucharystii, która chce często w Eucharystii uczestniczyć. Adorujemy Jezusa, a raz w roku spotykamy się na Jasnej Górze, mamy spotkanie formacyjne, a tak normalnie adorujemy w różnych miejscach Polski, Europy, bo Bractwo jest taką wspólnotą wirtualną, członkowie są rozsiani po całym świecie, i raz w roku się spotykamy” – podkreśla o. Tomasz Leśniewski, opiekun Bractwa. 
 
„Spośród środowiska osób modlących się na różańcu wyłoniła się grupa, która ma potrzebę łączyć modlitwę różańcową z adoracją Najświętszego Sakramentu. Nie ma większych potrzeb w duszy człowieka, jak spotkanie z Panem Jezusem w Najświętszym Sakramencie, taka osobista relacja ja i Pan Jezus” - opowiada Zofia Chmielewska z Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. 
 
„W tym roku przypada 100. rocznica odzyskania przez naszą Ojczyznę Niepodległości, a Wanda Malczewska przepowiedziała, że Polska odzyska niepodległość, gdy jej życie i posługa była jeszcze pod zaborami. Zmarła w Parznie w opinii świętości, jest patronką Bractwa Eucharystycznego, gdyż jej duchowość wyrażała się w umiłowaniu Eucharystii i Najświętszego Sakramentu” - mówi ks. Jan Cholewa, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Parznie. 
 
Zjazd rozpoczął się o godz. 8.00 Adoracją Najświętszego Sakramentu w Sali Papieskiej. Następnie wierni udali się do Kaplicy Matki Bożej, gdzie o godz. 9.30 rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił o. Tomasz Leśniewski, opiekun Bractwa, redaktor naczelny Dwumiesięcznika 'Jasna Góra'. 
 
„Jezus objawił nam, na czym Eucharystia polega, że Eucharystia jest dziękczynieniem, że Eucharystia jest wdzięcznością. Warto zadać sobie pytanie, skoro Jezus mówi, że to jest ważne w Eucharystii, to czy jest w tobie to uczucie, czy jesteś Bogu wdzięczny za swoje życie, czy widzisz działanie Boga w swoim życiu - mówił w homilii o. Tomasz Leśniewski – Chcemy się w tej Eucharystii otworzyć na łaskę, bo to jest kolejne dobrodziejstwo tej godziny Jezusa, którą uobecniamy – łaska. Przychodzimy po to, aby otrzymać od Jezusa łaskę, przez to, że otworzymy przed Nim nasze serca”. 
 
Po Mszy św., na godz. 11.00 zaplanowane są konferencje: o. Tomasza Leśniewskiego pt. 'Obecność Ducha Świętego w Eucharystii'; o. Ryszarda Marii Żuber 'Maryja Oblubienica Ducha Świętego w Zbawczym Dziele Chrystusa', o. Melchiora Królika pt. 'Maryja w dziejach Narodu Polskiego' oraz ks. dr Kazimierza Dąbrowskiego i ks. Jana Cholewy – 'Miłość do Eucharystii i Ojczyzny w życiu Czcigodnej Służebnicy Bożej Wandy Malczewskiej'. Coroczne spotkanie zakończą świadectwa uczestników. 

o. Stanisław Tomoń 
 
 
Jasnogórskie Bractwo Eucharystyczne zrodziło się na gruncie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej 25 marca 2004 r. w „przededniu” Roku Eucharystii. 
 
Ojciec Święty Jan Paweł II ożywił ducha Eucharystii w modlitwie różańcowej. W Różańcu poszerzonym o Tajemnice Światła wprowadził Tajemnicę Eucharystii. Ten kierunek pobożności chrześcijańskiej wynika przede wszystkim z programu zadanego Kościołowi u progu Trzeciego Tysiąclecia – Kontemplacja Chrystusa... kontemplacja wraz z Maryją. 
 
Jasnogórskie Bractwo Eucharystyczne podjęło to wezwanie i w pełni włączyło do własnego programu apostolstwa w krzewieniu idei wieczystych adoracji Najświętszego Sakramentu. 
 
Jasnogórskie Bractwo Eucharystyczne w posłudze Kościołowi wspiera się na dwóch filarach, Różańcu Świętym i Eucharystii. Jasnogórskie Bractwo Eucharystyczne ma swój Statut, który stanowi, że członkowie wspólnoty podejmują godzinną adorację Najświętszego Sakramentu jeden raz w tygodniu. Jednocześnie pogłębiają własną pobożność eucharystyczną i ożywiają kult Eucharystii w swoich środowiskach. 
 
 
www.jasnagora.com