logo
Środa, 29 czerwca 2022 r.
imieniny:
Pawła, Piotra, Salomei – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Festiwalowa wystawa w Sali Rycerskiej
 


Wielobarwne, pomysłowe, wykonane przez dzieci i młodzież różnymi technikami plastycznymi prace przedstawiające "krzyże i kapliczki bliskie naszym sercom" można oglądać na wystawie w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze. To pokłosie 16. edycji Festiwalu Twórczości Maryjnej „Sancta Maria”. Jego celem jest szerzenie kultu maryjnego wśród dzieci i młodzieży. Składa się z trzech konkursów: muzycznego, literackiego i plastycznego.

 

W tym roku do udziału w festiwalowych zmaganiach zgłosiło się prawie 900 osób: przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i średnich, nie tylko z Polski, ale również z Ukrainy. Konkursy odbywały się w czterech kategoriach wiekowych.

 

- Zaprosiliśmy do wzięcia udziału w festiwalu dzieci z Ukrainy, które teraz mieszkają i uczą się w Polsce. Otrzymaliśmy od nich bardzo dużo prac. Na naszej wystawie znajduje się kilka wyróżnionych - powiedziała Anna Rybowicz, prezes Stowarzyszenia „Sancta Maria” i wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Częstochowie.

 

Kierując się duchem integracji społecznej, konkurs skierowany był również do dzieci i młodzieży szczególnej troski. Np. Julka ze Szkoły dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących przygotowała na konkurs plastyczny kapliczkę Matki Bożej Ludźmierskiej.

 

Anna Rybowicz pomysłodawczyni festiwalu wyraziła radość z ogromnego zaangażowania dzieci i ich nauczycieli. - W tym roku szczególnie wzruszył mnie udział dziewczynki, która mieszka w ośrodku dla dzieci słabowidzących i niedowidzących w Rabce Zdroju. Natomiast w edycji muzycznej gościliśmy Romów, przyjechała katechetka ze szkoły specjalnej z Wałbrzycha - opowiadała prezes.

 

W konkursowym jury zasiedli przedstawiciele Jasnej Góry: Mirosława Szymusik, filolog, pracownik Biura Prasowego @JasnaGóraNews w konkursie literackim i o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz Muzyków Kościelnych, w konkursie muzycznym.

 

Gala finałowa z udziałem laureatów Festiwalu Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży "Sancta Maria" odbędzie się na Jasnej Górze, w niedzielę 29 maja w Sali Papieskiej o godz. 18.00.

 

Patronat honorowym nad wydarzeniem objęli: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i o. Samuel Pacholski Przeor Jasnej Góry.

 

Mirosława Szymusik

jasnagora.com