logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Festyn Miłosierdzia: Szlakiem Faustyny
 


Festyn ma uczcić postać św. Faustyny Kowalskiej – Patronki Miasta (jedyne miasto na świecie ma św. Faustynę za patronkę) i przybliżyć jej życiorys mieszańcom miasta Łodzi. W Łodzi w parku Słowackiego rozpoczęło się apostołowanie młodej jeszcze Heleny Kowalskiej (1924r.). Podczas zabawy tanecznej w parku, wydarzyło się coś co na zawsze odmieniło jej życie. Z potrzeby serca i ducha udała się do kościoła św. Stanisława Kostki, i tam podjęła ważną dla siebie i Kościoła decyzję o wstąpieniu do klasztoru. Całe życie św. Faustyny Kowalskiej wypełnione było posłannictwem Miłosierdziu Bożemu.

Poprzez przemarsz drogą, którą szła św. Faustyna z parku Słowackiego, ulicą Pabianicką, Piotrkowską, aż do dzisiejszej Archikatedry, pragniemy upamiętnić szczególną chwilę jej życia, a także uzmysłowić mieszkańcom, że i oni mogą chodzić drogą świętej. Tą drogę przebył przed 26 laty Honorowy Obywatel Miasta łodzi, dziś już Błogosławiony Jan Paweł II. Łódź jest szczególnym miastem na mapie Miłosierdzia Bożego: tutaj bowiem żyła, pracowała i dorastała św. Faustyna, jeszcze wtedy Helenka Kowalska, która dziś została wyróżniona nie tylko przez władzę miasta, ale także Papieża Jana Pawła II. Święta Faustyny jest dziś dla nas Nauczycielką Wiary tak jak Papież Polak, który ustanowił święto Miłosierdzia Bożego.

Atrakcją Festynu, oprócz występów muzycznych w parku jest teatralny charakter całości wydarzenia. Gospodarzem Festynu jest postać Faustyny Kowalskiej granej przez aktorkę, która czyta teksty dzienniczka i bierze udział w modlitwie. Następnie będzie zachęcała wszystkich obecnych do pójścia tą drogą, którą można odnaleźć w drugim człowieku tak jak uczynił to błogosławiony Jan Paweł II. Drogę do Boga i do drugiego człowieka można odnaleźć w czasie zabawy i modlitwy i do tego właśnie  zachęcają organizatorzy Festynu.

Z przyczyn kiepskich warunków pogodowymi w tym roku harmonogram Festynu Miłosierdzia ulegnie niewielkiej zmianie.

Zgodnie z planem rozpocznie się o godz. 12:00  w  Parku Słowackiego w Łodzi i po krótkiej modlitwie nastąpi przejście ulicą Pabianicką do Kościoła św. Faustyny przy Pl. Niepodległości, gdzie będzie miała miejsce część muzyczna. O godz. 12:30 wystapi zespół muzyczny „Pokój i Dobro” oo Franciszkanów, następnie o godz. 13.30  zespół ”DUVAL”, koncert potrwa, aż do godz. 14:55 i ta cześć zakończy się nowenną i koronką do Miłosierdzia Bożego.

Druga część Festynu także ulegnie niewielkiej zmianie:

 
HARMONOGRAM
Całość Festiwalu została podzielonego na trzy części:

I. Muzyczna
miejsce: Park Słowackiego w Łodzi

12:00 - Festyn rozpocznie zespół muzyczny „Pokój i Dobro” oo. Franciszkanów
13.00 - występ zespół muzyczny ”DUVAL” 70minut.
14:10 - Występ Akademickiego Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Łódzkiego „Kujon”. 
(w czasie instalacji słychać nagrane teksty encykliki JPII Dives in misericordia, lub głos Jana Pawła II) Występ trwa ok. 50 minut.

II. Przemarsz ulicami miasta Łodzi do Archikatedry Łódzkiej ok. godz. 15:00

1. wyjście z kościoła - ul. Piotrkowska obok pominka
2. pierwsze zatrzymanie
stacja przy pomniku – zapowiedź intencji: za mieszkańców i władze miasta
3. drugie zatrzymanie
 stacja przed ulicą Sieradzką – zapowiedź intencji: za dzieci i młodzież
4. trzecie zatrzymanie
stacja przy ul. Czerwonej – zapowiedź intencji- za bezrobotnych, ludzi pracy i pracodawców
5. czwarte zatrzymani:
stacja przed katedrą – zapowiedź intencji: za chorych duchowo i fizycznie
6. przybycie przed katedrę przed godz. 15.45

III. Modlitwa w Archikatedrze Łódzkiej

Powitanie uczestników przez Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, zawierzenie mieszkańców miasta Łodzi Bożemu Miłosierdziu i błogosławieństwo. Na sam koniec uroczystości rozdawane są chlebki miłosierdzia.