logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Flaga papieska
materiał własny
 


Flaga papieska

Od kiedy Watykan posiada flagę i co ona symbolizuje?

Flaga papieska powstała w r. 1929, gdy na mocy Paktów Laterańskich ukonstytuowało się państwo-miasto - Citta del Vaticano. Flaga składa się z dwóch pionowych pól o identycznych wymiarach i kształtach. Pierwsze pole jest żółte, a drugie białe. Jeśli tę flagę ustawimy poziomo, wówczas barwa żółta zawsze znajdzie się na górze.

Na biały tle widnieją dwa skrzyżowane klucze - srebrny i złoty, powiązane czerwonym sznurem i zwieńczone tiarą. Kolor żółty to kolor złota, najcenniejszego z metali. Starożytnym kojarzył się on najczęściej ze słońcem, które według nich należało do sfery niebieskiej - sfery bogów. Kolor złoty to symbol bogactwa, majestatu i mocy, a jednocześnie piękna i dobra. Kolor złoty i żółty był więc symbolem boskości, nieba i wszystkiego, co należało do sfery niebieskiej.

Kolor biały (pierwowzorem koloru białego było srebro) jest symbolem szczerości i czystości oraz ziemi. Ziemia, którą symbolizuje kolor biały, jest już oczyszczona i odnowiona, dzięki dziełu Jezusa Chrystusa, który przyszedł na świat, by mocą Ducha Świętego "odnowić oblicze ziemi". W Chrystusie też niebo łączy się w sposób tajemniczy z ziemią, gdyż "w Nim (Chrystusie) zostało wszystko stworzone: i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi". Chorągiew Watykanu, chorągiew całego Kościoła, jest więc znakiem rozpoznawczym - symbolem, który głosi światu zbawcze dzieło Jezusa Chrystusa.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Tato
W Waszych listach (i pytaniach na forum) pojawia się często temat całowania: ... co złego w całowaniu?... a jeżeli naprawdę się kochamy?... dlaczego Kościół zabrania?... a jeżeli oboje tego chcemy?... a przecież ksiądz powiedział, że... Młody człowiek żąda odpowiedzi jednoznacznej, „tak” lub „nie”, bez względu na to, o jak subtelną i złożoną materię pyta...
 
Grzegorz Kucharczyk
Zestawienie wiary i rozumu, tych dwóch skrzydeł, „na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy” (św. Jan Paweł II, Fides et ratio), dla Marcina Lutra było całkowicie niezrozumiałe i nie do przyjęcia. Nie mógł on zaakceptować obecności dziedzictwa myśli Arystotelesa w teologii katolickiej. 
 
Roman Zając
Arka Przymierza jest jednym z tych tajemniczych artefaktów, które od wieków rozpalają ludzką wyobraźnię. Biblijny wątek dotyczący tej największej świętości religii żydowskiej w pewnym momencie urywa się. Stary Testament po prostu przestaje o niej wspominać nie podając powodu. Pytanie o to, co stało się z Arką Przymierza, od zawsze fascynowało biblistów oraz archeologów.
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS