logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Różaniec Bizantyjski - na czym polega?
Autor: R.M (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-05-06 18:06

Na czym polega Różaniec Bizantyjski i jak go odmawiać?
Dziękuję za odpowiedź.

 Re: Różaniec Bizantyjski - na czym polega?
Autor: Verba Docent (---.eranet.pl)
Data:   2007-05-06 22:39

czy chodzi o czotkę - prawosławną modlitwę podobną do katolickiego różańca?

 Re: Różaniec Bizantyjski - na czym polega?
Autor: Verba Docent (---.197.158.213.umts.dynamic.eranet.pl)
Data:   2007-05-07 09:19

Spytałem się mądrych ludzi i potwierdzili mi jak niżej:

Słowo "różaniec" ma dwojakie znacznie: modlitwa/nabożeństwo oraz przedmiot używany w trakcie tej modlitwy.

Różaniec bizantyjski to Modlitwa Jezusowa (zwana inaczej Hezychastyczną, od słowa greckiego "hezychia" - odpoczynek lub Modlitwą Serca) treści "Pani Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną grzesznym" o charakterze medytacyjno-kontemplatywnym powtarzana 100 razy i więcej.
Do pomocy przy jej odmawianu służy rodzaj różańca, wełniane węzełki lub koraliki nawleczone na sznurek w liczbach 12/33/50/100/300/500 , zakończony krzyzem (z reguły łacińskim!). Przedmiot ten nazywa się różańcem bizantyjskim, grecka "komboskion", po polsku używa się starocerkiewnosłowańskiego słowa "czotki".
Jest to starożytna modlitwa sięgająca do IV wieku n.e. i mająca bardzo rozbudowaną teologię. Trudno streścić ją w paru słowach ale jest to skupienie umysłu, wyciszenie serca, wyregulowanie oddechu i skoncetrowanie woli na powolnym łączeniu się z Bogiem (a w zasadzie z Bożymi Energiami, używając prawosławnej terminologii). Stopniowo "oddycha się Bogiem" w rytmie wypowiadanej modlitwy. Modlitwa słowami ma stopniowo przejść w milczącą kontemplację Boga.
Ten rodzaj różańca występuje w prawosławiu i w katolickich Kościołach Wschodu

 Re: Różaniec Bizantyjski - na czym polega?
Autor: Anna (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-05-08 15:58

Możesz sprawdzić , jak czotki wyglądają- www.cerkiew.pl

 Re: Różaniec Bizantyjski - na czym polega?
Autor: Verba Docent (---.197.158.213.umts.dynamic.eranet.pl)
Data:   2007-05-08 17:53

Znalazłem taki opis modlitwy hezychastycznej zawarty w "Opowieściach pielgrzyma" nakładem Wydawnictww "W Drodze", 1999:

Siądź samotnie i w milczeniu, pochyl głowę, zamknij oczy, oddychaj spokojnie, zaglądaj jakby do serca, sprowadzaj swój umysł, tj. myśl, do jego wnętrza. Wraz z oddechem wypowiadaj słowa: Panie, Jezu Chryste, zmiłuj się nade mną; ustami, cicho albo tylko w umyśle. Wszelkie inne myśli staraj się odpędzać, trwaj w spokoju I cierpliwości, zajmuj się tym jak najczęściej.

.....

Przez cały następny tydzień w moim samotnym szałasie odmawiałem każdego dnia sześć tysięcy raz modlitwę Jezusową, nie troszcząc się o nic i nie zwracając uwagi na moje myśli, choćby nie wiem co wyprawiały w mej głowie; starałem się tylko o jedno — najdokładniej wypełniać nakaz starca. I co się stało? — tak przywykłem do tej modlitwy, że jeśli przez moment przestaję ją mówić, to czuję, jakby mi czegoś brakowało, jakbym coś utracił. Zaczynam modlitwę i zaraz robi mi się lekko i radośnie. A spotkam kogoś to i nawet rozmawiać się nie chce — wciąż tylko byś siedział w samotności i modlił się; tak nawykłem do modlitwy w ciągu jednego tylko tygodnia.

....

Wzywania imienia Bożego należy nauczyć się bardziej niż oddechu, w każdym czasie, na każdym miejscu i w każdej sprawie. Apostoł mówi: «Módlcie się nieustannie», to znaczy poucza, by pamiętać o Bogu w każdym czasie, na każdym miejscu i przy wszelkich sprawach. Jeśli robisz cokolwiek, powinieneś mieć w pamięci Stwórcę rzeczy, jeśli widzisz światło, pamiętaj Tego, który ci je darował, patrzysz na niebo, ziemię, morze i wszystko, co je napełnia, podziwiaj i wysławiaj Tego, który je stworzył. Nakładasz ubranie — wspomnij, czyj to dar, i błogosław Tego, który troszczy się o twoje życie. Krótko mówiąc, każdy ruch niech będzie dla ciebie powodem pamięci o Bogu i wysławiania Go i oto będziesz modlić się nieustannie, czym zawsze będzie się radować twoja dusza.

 Re: Różaniec Bizantyjski - na czym polega?
Autor: krystyna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-10-19 18:58

Witam, bardzo dziękuję za wskazówki. Kupiłam czotki od mnichów w Jabłecznej. Lubię powtarzać modlitwę Jezusową, ale czasami moje życie, myśli, przytłaczają, nie pozwalają właściwie skupić się na modlitwie. Mam nadzieję, że z czasem uda się pokonać słabości. Modlitwa do Jezusa pomaga. Pozdrawiam.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: