logo
Niedziela, 29 marca 2020
Szukaj w

Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony

Czy ofiarowujac odpust mam pewnosc zbawienia?
Autor: basi (---.icpnet.pl)
Data:   2007-05-24 13:22

Czy jezeli ofiaruje za zmarlego odpust moge byc pewna, ze zmarly jest Niebie?

Re: Czy ofiarowujac odpust mam pewnosc zbawienia?
Autor: Bogumia (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-05-24 15:03

Nie. Tak jak nie wiesz czy na pewno sama zyskujesz odpust zupeny. Zewntrzne warunki atwo wypeni. Ale jest jeden wany: oderwanie od grzechu, kadego grzechu, take lekkiego. Pewno odpustu zupenego zaley od pewnoci oderwania od grzechu. To nie jest a takie proste jak si nam na pocztku wydaje. Niektre grzechy lubimy, cho trudno nam si do tego przyzna, czasem nawet tsknimy za nimi. A niektre nam zwyczajnie nie przeszkadzaj. A niektrych to nawet nie zauwaamy, bo nasze rachunki sumienia czsto s zbyt pobiene, byle jakie. A niektre bardzo przeszkadzaj, ale zerwiemy z nimi naprawd dopiero wtedy, gdy kto inny przyzna si do winy i przeprosi, bo inaczej my wyjdziemy na durnia, a przecie jestemy niewinni. Oczywicie, moe kto powiedzie: przecie szczere pragnienie wystarczy. Pewnie wystarczy. Kiedy znw problem w tym jednym sowie: "szczere". Czy szczere?

Czy jeste pewna, e moesz by pewna e jest to pewne? :))

A waciwie to tak atwo sprawdzi. We pi grzechw, ktre najczciej powtarzasz w sakramencie pokuty. I zerwij z jednym. Co w zwizku z nimi zrobia? Prbowaa naprawd na wszystkie sposoby si ich pozby? No to jakie to byy sposoby, konkretnie. Podja kad dobr myl? Czy patrzc Bogu w oczy moesz powiedzie: zrobiam wszystko? Czy jeste pewna, e Bg nie odpowie ci: "Jeszcze nie opieralicie si a do przelewu krwi, walczc przeciw grzechowi,". (Hbr 12,4).

Jeli w gbi serca jeste przekonana, e Bg ci tak nie odpowie, to zmieniam odpowied. Tak. Moesz by pewna, e zmary, za ktrego ofiarowaa swj odpust, jest w Niebie.

Autor: Micha (---.zabrze.net.pl)
Data:   2007-05-24 15:42

Oczywicie. Cytuj (z pamici): "Gdy tylko pieniek do puszki wskoczy, duszyczka zaraz z czyca wyskoczy!"
P.S.
Czyciec jest dla zbawionych.

Autor: Marek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-05-24 17:19

Niestety, nie moemy niczego zrobi dla zbawienia zmarych. Moemy zrobi co dla zmniejszenia dolegliwoci Czyca - ale jeli kto trafi do Pieka to nic nie pomoemy.

Autor: Bogumia (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-05-25 09:42

Dzikuj Marku za t uwag. Wprawdzie jestem pewna, e moja odpowied jest czytelna, ale rzeczywicie, zabrako tego jednego zdania: zakadajc, e dana osoba jest w czycu. Przy takim pytaniu tytuowym powinnam bya to napisa. :)

A przy okazji jeszcze drugie uzupenienie: zaoyam take, basi, e pytasz o odpust zupeny. Bo przecie za zmarych mona te ofiarowa czynnoci, do ktrych Koci przywiza jedynie odpust czstkowy. Wtedy o adnej pewnoci zakoczenia kary w ogle nie moe by mowy.

Odpowiedz na t wiadomo
 Twoje imi:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: