logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 3 pytania n/t odpustu za zmarlych.
Autor: elzbieta (---.kalisz.mm.pl)
Data:   2008-11-04 08:16

1. Jak rozumieć warunek "brak przywiązania do grzechu (nawet lekkiego)"? Czy to znaczy, że nie mogę miec takowego (chodzi o grzech lekki) na sumieniu w chwili uzyskiwania odpustu zupełnego w "oktawę" uroczystości Wszystkich Swiętych i wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarlych?
2. Czy w danym dniu modlitwy o odpust zupelny za czyjąś duszę muszę iść do Komunii, czy wystarczy stan łaski uświecającej i nie jest istotne, kiedy przyjęlam Komunię?
3. Czy musze nawiedzić cmentarz, czy można przepisowe modlitwy odmowić w kościele?

 Re: 3 pytania n/t odpustu za zmarlych.
Autor: Bogumiła (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2008-11-04 09:05

1. Brak przywiązania do grzechu to nie to samo co grzech. W dużym uproszczeniu wygląda to tak: możesz się potknąć i przewrócić. To jest grzech. Możesz potem nie mieć ochoty wstać, bo ci wygodniej czy przyjemniej leżeć. To jest przywiązanie do grzechu. Nam się oczywiście najczęściej wydaje, że nie chcemy mieć żadnego grzechu i zawsze są to tylko upadki. Ale gdyby tak dobrze się przyjrzeć, to niekoniecznie. Na przykład: chcę być uczciwa, ale nie wyrzucę z komputera pirackich programów. Albo: chcę się z jakiegoś grzechu poprawić, ale tak naprawdę nie zrobiłam w tym kierunku NIC, bo każdy pomysł pomocy (np. naklejenie kartki na lustrze, wysłanie do siebie e-maila) uważam za zbyt głupi i dziecinny. Często mamy takie grzechy, które lubimy, jesteśmy do nich przywiązani. Jeśli to jest grzech ciężki, to w zasadzie powinny być problemy z rozgrzeszeniem (trwanie w grzechu, brak walki z nim). Przy grzechach lekkich nie. Ale do odpustu potrzebna jest ta wolność od grzechu, czyli PRAWDZIWE pragnienie pozbycia się go. Nie przeszkadza natomiast to potknięcie, zwykły upadek, czyli konkretny grzech lekki, nawet jeśli zdarzyłby się kilkakrotnie ten sam. Dopóki próbujesz z nim walczyć i naprawdę go nie chcesz. Przy odpustach jest tak, że jeśli nie dopełnisz wszystkich warunków, to odpust nie jest zupełny tylko cząstkowy. Więc i tak warto się starać, ale najtrudniej ocenić właśnie ten warunek: brak przywiązania do grzechów. To dlatego wielokrotnie ofiarowujemy odpust zupełny za kogoś, choć - gdyby była pewność - wystarczyłoby tylko jeden raz, by czyjeś cierpienia w czyśćcu się skończyły.

2. Jest istotne czy przyjęłaś komunię świętą, to jest warunek. Nie musi to być jednak w tym samym dniu - musi być jednak związane z intencją uzyskania odpustu. Także modlitwa w intencjach Ojca Świętego może być kiedy indziej. Tym bardziej spowiedź - nie musi być w tym dniu. Warunek jest taki: jedna komunia - jeden odpust. Jeśli więc chcesz uzyskać odpust zupełny codziennie 1-8 XI, to musisz iść do komunii codziennie. Jeśli jeden lub dwa - możesz te warunki sobie rozłożyć. Tylko spowiedź wystarczy jedna na dłużej. Wszystko inne musi być tyle razy, ile razy prosisz o odpust dla siebie lub kogoś.

3. Od 1 do 8 listopada odpust jest właśnie za nawiedzenie cmentarza i modlitwę za zmarłych na cmentarzu. Ponieważ to jest "materią" odpustu - musi tak być. Tylko 2 XI wystarczyła modlitwa w kościele.

4. Odpowiedź na pytanie którego nie zadałaś :)
Odpust zupełny za zmarłych można uzyskać nie tylko od 1 do 8 XI i nie tylko przez obecność na cmentarzu. Za zmarłych można ofiarować każdy odpust zupełny w ciągu roku, a można go uzyskać, przynajmniej teoretycznie, codziennie. Jeśli więc nie masz możliwości pójść w tym tygodniu na cmentarz, skorzystaj z innej możliwości. Na przykład: pół godziny adoracji Najśw. Sakramentu, albo odmówienie jednej części różańca bez przerwy (ale albo sama w kościele albo w domu ale z rodziną, nie sama). Tutaj są wymienione te inne możliwości:
http://www.brewiarz.katolik.pl/czytelnia/odpusty.php3

 Re: 3 pytania n/t odpustu za zmarlych.
Autor: Jakub (---.nat.rsk.pl)
Data:   2008-11-04 09:44

ze strony - Odpusty w Kościele
http://www.brewiarz.katolik.pl/czytelnia/odpusty.php3

Warunki uzyskania odpustu zupełnego:
Brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet powszedniego (jeżeli jest brak całkowitej dyspozycji - zyskuje się odpust cząstkowy)

Stan łaski uświęcającej (brak nieodpuszczonego grzechu ciężkiego) lub spowiedź sakramentalna

Przyjęcie Komunii świętej

Odmówienie modlitwy (np. "Ojcze nasz" i "Zdrowaś Mario") w intencjach Ojca Świętego (nie chodzi o modlitwę w intencji samego papieża, choć i ta modlitwa jest bardzo cenna; modlitwa związana z odpustem ma być skierowana w intencji tych spraw, za które modli się każdego dnia papież. Intencje te są często ogłaszane, m.in. na naszych stronach z kalendarzem na dany miesiąc)

Wykonanie czynności związanej z odpustem
--------------------------------------------
Ewentualna spowiedź, Komunia święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego mogą być wypełnione w ciągu kilku dni przed lub po wypełnieniu czynności, z którą związany jest odpust; między tymi elementami musi jednak istnieć związek.

Po jednej spowiedzi można uzyskać wiele odpustów zupełnych, natomiast po jednej Komunii świętej i jednej modlitwie w intencjach papieża - tylko jeden odpust zupełny.
--------------------------------------------
W dniach od 1 do 8 listopada za nawiedzenie cmentarza z równoczesną modlitwą za zmarłych - codziennie odpust zupełny, który można ofiarować wyłącznie za zmarłych (za nawiedzenie cmentarza w inne dni - odpust cząstkowy również wyłącznie za zmarłych).

 Re: 3 pytania n/t odpustu za zmarlych.
Autor: femme (---.146.235.4.ip.airbites.pl)
Data:   2008-11-04 10:48

Bogumiło,
usłyszałam w Kościele, że od południa dnia 1 XI do 8 XI można uzyskać odpust zupełny za zmarłych. Czy dlatego od południa ponieważ wcześniej świętuje się Uroczystość Wszystkich Świętych? Czy dobrze rozumiem, że Msza św. i nawiedzenie cmentarza w godzinach rannych nie daje możliwości uzyskania odpustu?

 Re: 3 pytania n/t odpustu za zmarlych.
Autor: Bogumiła (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2008-11-04 12:48

Pierwsze słyszę :) W warunkach odpustu nigdzie nie jest coś takiego zapisane, a Uroczystość Wszystkich Świętych świętuje się od północy do północy. Odpust zupełny można uzyskać raz dziennie, i też to "dziennie" liczy się od północy do północy. Ten "cmentarny" odpust można uzyskać od 1 do 8 XI bez podanych godzin. Nie wiem skąd takie granice ktoś wymyślił, jeśli ty dobrze usłyszałaś. Oczywiście nie uważam się za alfę i omegę i dopuszczam, że mogę się mylić, mam nadzieję, że wtedy odezwie się ks. Marian albo inny kapłan. Jest to jednak dla mnie tak nielogiczne i nieuzasadnione, że nie chce mi się wierzyć. Już bardziej logiczne byłoby uzyskiwanie odpustu od wieczora 31 X (skoro można iść wtedy na świąteczną mszę świętą), ale byłaby to moim zdaniem zbyt dowolna interpretacja, skoro są podane konkretne daty.

Natomiast NA PEWNO nie ma tutaj czasowych granic Mszy świętej (czyli "odpustowej" komunii świętej), skoro wyraźnie jest powiedziane, że do komunii świętej można przystąpić nawet w innym dniu. Myślę, że to jakieś przekłamanie. Nie znam konkretnej sytuacji. Np. gdyby pierwsza msza była w południe, to ksiądz mógłby coś takiego powiedzieć, skoro wcześniej się nie było do komunii. Jednak to nie do końca ma sens.
Tak czy inaczej, odpust uzyskuje się po spełnieniu WSZYSTKICH warunków. Jeśli ostatni warunek spełnię za dwa dni, to dopiero wtedy uzyskuję odpust. To tak, przy podejściu prawnym. Pamiętajmy jednak, że o tym prawie mówimy dlatego, że odpust jest "przydzielany" przez Kościół, więc Kościół stawia warunki. Natomiast odpust jest UDZIELANY przez Boga, a Bogu się warunków nie stawia i nie zamyka się Jego miłosierdzia w paragrafach. Ludzie, za których się modlimy, może już dawno są w niebie, a z naszej modlitwy korzysta już ktoś inny.

 Re: 3 pytania n/t odpustu za zmarlych.
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2008-11-04 15:10

W Ogłoszeniach parafialnych na stronach Parafii MBNP o.o. Redemptorystów w Gdyni miedzy innymi znalazłam punkt 8:
"Od południa 1 listopada do północy 2 listopada można uzyskać Odpust zupełny spełniając następujące warunki:
Spowiedź i komunia święta
Nawiedzenie kościoła, odmówienie modlitwy "Ojcze nasz" i "Wierzę w Boga".
Modlitwa w intencji Ojca św. (np. Zdrowaś Maryjo).
Wierni, którzy w dniach od 1-8 listopada pobożnie nawiedzą cmentarz i pomodlą się za zmarłych zyskają odpust zupełny za dusze w czyśćcu cierpiące."
http://www.twoja-parafia.pl/ogloszenia.html

I od razu też chcę sprostować zwrot: "Modlitwa w intencji Ojca św. (np. Zdrowaś Maryjo)." - nie chodzi tu o modlitwę w intencji samego Ojca św. ale o wszystkie intencje, w których modli się Ojciec św., gdyż dotyczą one spraw całego Kościoła.

Być może w Parafii Femme też było podobne ogłoszenie?

Odpowiadam Elzbiecie na pytanie nr 3.

Otóż bywa tak, że przy kościele, albo w jego podziemiach jest ktoś pochowany - przykładowo zasłużony pierwszy jego proboszcz. (Tak jest w Gdyni w Parafii pw. NSPJ - ks. prałat Hilary Jastak). Ewentualnie tak, jak w mojej Parafii pw św. Antoniego z Padwy w Gdyni - Wzgórzu Św. Maksymiliana, znajduje się archidiecezjalne Sanktuarium św. Maksymiliana. A w nim w urnie przechowuje się prochy pomordowanych w Oświęcimiu. Ks. proboszcz zapowiedział, że jeśli ktoś z ważnych przyczyn (np. choroby, trudności w poruszaniu się, praca do wieczornych godzin, itp) nie jest w stanie dotrzeć na cmentarz, może określone modlitwy odmówić w tym Sanktuarium, oddajac cześć zmarłym.

 Re: 3 pytania n/t odpustu za zmarlych.
Autor: Bogumiła (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2008-11-04 15:51

No to jeśli femme o takie ogłoszenie chodzi, to dotyczy ono innego odpustu, nie tego "od 1 do 8" (a tak pisałaś). Od 1 do 8 XI - to odpust powiedzmy "cmentarny" czyli "za obecność na cmentarzu i modlitwę za zmarłych". Natomiast, jak pisałam, 2 XI nie musi się być na cmentarzu, żeby uzyskać odpust. Wystarczy konkretna modlitwa w kościele (Wierzę, i Ojcze nasz). Widocznie ten odpust jest przedłużony na poprzedni, nazwijmy tak, wieczór (podobnie jak można być na mszy w dzień poprzedzający święto). U mnie nigdy takiego ogłoszenia nie było. Ale to nie znaczy, że nie mogliśmy otrzymać odpustu rano. Tyle, że z innego "paragrafu", mianowicie: za obecność na cmentarzu. To właśnie jest ta "czynność związana z odpustem", nie ma wtedy obowiązku odmawiania w kościele Wierzę i Ojcze nasz. Pozostałe warunki odpustu bez zmian.

A "cmentarz" pozostawmy interpretacji proboszcza, on najlepiej wie. Dla mnie takie wyjaśnienie jest logicznie poprawne. Tam, gdzie są stare kościoły, najczęściej otoczenie kościoła jest starym cmentarzem, ludzi często grzebało się wokół świątyń. Wystarczy więc świadomość (pewność), że jest to miejsce pochówku.

 Re: 3 pytania n/t odpustu za zmarlych.
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2008-11-04 16:05

Nie pisałam od siebie, ale wkleiłam to co znalazłam w internecie, podając też źródło, żeby nie byc gołosłowną. Chciałam też podpowiedzieć skad biorą się różne, czasem i błędne informacje, choćby ta dotycząca różnicy miedzy "w intencji papieża", a "w inencjach papieża". :)))

 Re: 3 pytania n/t odpustu za zmarlych.
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-11-04 17:19

Ależ ja Bogna nie polemizuję z tobą. Korzystając z twojego posta, pisałam do femme. Cytowane przez ciebie ogłoszenie może być właśnie wyjaśnieniem nieporozumienia i bardzo dobrze, że je wkleiłaś. Tym bardziej, jeśli nie wszędzie tak bywa.

 Re: 3 pytania n/t odpustu za zmarlych.
Autor: femme (---.146.235.4.ip.airbites.pl)
Data:   2008-11-04 19:41

Dziękuję Bogumiło i Bogno. Rzeczywiście chodziło o odpust taki, jaki został przytoczony z ogłoszeń w Gdyni (ja błędnie napisałam daty). Teraz wszystko rozumiem.

 Re: 3 pytania n/t odpustu za zmarlych.
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2008-11-04 21:05

Ot, i zdarzyło się wzajemne niezrozumienie. Ale proszę, jak też pięknie się wszystko wyjaśniło. :)))

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: