logo
Niedziela, 29 marca 2020
Szukaj w

Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony

Czy warunkiem przebaczenia jest skrucha?
Autor: J. (78.30.100.---)
Data:   2008-11-23 10:07

Witam
Czy warunkiem dla udzielenia komu przebaczenia jest skrucha sprawcy? Przykadowo, w przypadku zdrady maenskiej, czy zdradzony maonek ma obowizek wybaczy bezwarunkowo, tzn. bez skruchy ze strony sprawcy zdrady?
Albo w przypadku alkoholizmu rodzica (i co si z tym wie, katorgi psychicznej dla caej pozostaej rodziny), czy katolicy s zobowizani do wybaczania bezwarunkowego?
Dzikuj za pomoc w postaci waciwej odpowiedzi i pozdrawiam

Re: Czy warunkiem przebaczenia jest skrucha?
Autor: Mateusz :) (89.174.163.---)
Data:   2008-11-23 15:39

Nie wiem czy sowo "zobowizani" jest sowem waciwym, poniewa nasz Pan do niczego nas nie zmusza. On tylko proponuje najlepsze i waciwe wyjcie, podyktowane mioci.
Dlatego:
Tak. Jako chrzecijanie powinnimy wybacza bezwarunkowo i stara si obdarzy winowajcw mioci.
Jest to strasznie trudne, ale moliwe bo pomaga nam Bg.
I prawda jest taka, e owo przebaczenie, to nam przyniesie niesamowit ulg.
pozdrawiam M. :)

Autor: Micha (213.227.67.---)
Data:   2008-11-23 16:05

Nie, to jest warunek pojednania. Przebacza mamy zawsze, aby si pojedna, musi by wola obu stron, "przepraszam", to takie mninimum.

Autor: ks. Marian (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2008-11-23 17:43

Co my rozumiemy przez przebaczenie? Czy nie mylimy pojednania z przebaczeniem?
Rne s definicje przebaczenia. Mnie najbardziej przypada do gustu definicja Jerzego Mellibrudy z ksiki "Niewybaczona krzywda" wydanej przez Instytut Zdrowia i Trzewoci, Warszawa 1992.
"Istot przebaczenia jest nie wymiana symbolicznych gestw midzy skrzywdzonym a krzywdzicielem, ale wewntrzna przemiana osoby, w ktrej utrwalona krzywda dokonaa licznych i dugotrwaych szkd."
Przeciwiestwem takiego przebaczenia jest zemsta czyli oddanie zem za zo, ktre nas spotkao.
Do tak rozumianego przebaczenia nie potrzeba adnej skruchy. Natomiast do pojednania jest konieczne przebaczenie z obu stron.

Autor: Andrzej Marciniak (195.187.135.---)
Data:   2008-11-25 09:21

Witam,
Gdzie zasyszane, ale wydaje mi si bardzo trafne. "Przebaczy to przywrci komu miejsce w sercu jakie mia przed wyrzdzon nam krzywd" i nie jest do tego potrzebna skrucha. Dobrze uj to ks. Marian - co innego przebaczenie, a co innego pojednanie.
Tak wanie dzieje si w konfesjonale. Bg nam przebacza nawet bez spowiedzi, ale pojedna si z nim moemy tylko w spowiedzi (sakramencie pojednania) gdzie warunkiem jest al za grzechy - skrucha.
Pozdrawiam
Andrzej Marciniak

Autor: Calina (---.lightspeed.cicril.sbcglobal.net)
Data:   2008-11-26 21:11

J., poruszya jeden problem, do trudny, ale niestety czsty - zdrady wspmaonka. Jak na pocztku zauway Micha, a potem rozwinli dalsi przedmwcy - pojednanie wymaga obustronnej woli wybaczenia. Wymaga te zadouczynienia. Co zrobi, gdy nie ma chci pojednania z tamtej strony? Gdy on wcale nie chce naszego przebaczenia, bo np. ju odszed do tamtej osoby? Osoba skrzywdzona moe przeywa bunt, zo: "ja ci nigdy tego nie przebacz", moe mie postaw zaborcz: "znios wszystko, twoje zdrady, byleby do mnie wrci" lub posun si do zrobienia czego podobnego, aby pokaza, e nie on/a jeden/jedyna na wiecie - oczywicie to takie schematy, bo ycie jest bardziej skomplikowane. Ale takie reakcje nie s dobre, ani nie przynios ulgi. Rany dalej bd si sczy. Przede wszystkim trzeba zapyta - czego oczekuje od nas Bg w takich sytuacjach?

Zmian zego mylenia oraz skruch moe otrzyma kto, kto zobaczy swoj win przed Bogiem, kto zrozumie, jak grzech niszczy gwnie jego samego, zwizek maeski, a w dalszej kolejnoci ten egoizm grzechu zadaje bl najbliszym, dzieciom, rodzicom. Taka przemiana serca jest moliwa tylko dziki asce Boej. Jednak o t ask grzesznik nie jest w stanie sam prosi. Kto musi mu j wyprosi, albo nieszczcia ycia spowoduj, e zacznie, jak syn marnotrawny, szuka powrotu do domu Ojca. Cierpienia strony zdradzonej, gdy s "ulokowane" w krzyu Chrystusa, maj wielk warto. Mona dostrzec taki paradoks, e przez to zo zdrady, wynika take dobro, bo osoba zdradzana zaczyna szuka ratunku przez modlitw i zblia si bardziej ku Bogu. Poprawia tez swoje bdy, ktre doprowadziy do kryzysu. Jej ycie duchowe przenika zaczyna Chrystus, a to pociga za sob lawin innych przemian w jej otoczeniu. Osoba ta wtedy cigle moe zachowa postaw przebaczenia bezwarunkowego, bo to nie ona przebacza, ale Jezus, ktry yje w niej jak w wityni. To wiedzie czsto przez dugi czas oczyszcze, ale nie ma innej i lepszej drogi. Jeli zdradzajcy powrci, by si pojedna; - wybaczy, bo Pan Jezus mwi, aby wybacza za kadym razem, gdy kto prosi o przebaczenie (k 17, 3-4). A nieprzebaczenie nie pozwoli na szczere odmwienie nawet 'Ojcze nasz'. Jeli nastpi wzajemne pojednanie, wtedy zaczyna si czas zadouczynienia, take bolesny, ale ju inny.

Autor: J. (78.30.104.---)
Data:   2008-11-27 07:15

Serdeczne dzikuj Calino za wspania i wyczerpujc odpowied. Moje odczucia id dokadnie w tym kierunku, ktry opisaa. Natomiast ten przypadek jest bardziej skomplikowany:

1. Jestem mczyzn, od ktrego ona odesza (ze wzgldu na innego mczyzn, w ogle maestwo byo pasmem jej romansw i flirtowania)
2. Ta kobieta (tzn. moja ona) nie zaznaa mioci ojcowskiej (ojciec koniecznie chcia mie i preferowa syna)
3. Na pocztku naszej znajomoci i mioci, bya osob bardzo religijn i pragnc bliskoci z Bogiem. Bya rwnie fizycznie bardzo uomna, co sprawiao bl fizyczny. Te dolegliwoci zdrowotne nagle ustpiy, wrcz zniky, po "terapii" u biaoruskiego bioenergoterapeuty. Niestety znika te chyba jej mio i wiara w Boga. Co robi?
J.
ps. mamy dziecko
ps2. czy musz by samotny do koca ycia?

Autor: Micha (213.227.67.---)
Data:   2008-11-27 14:29

ad. P.S. 2
O tym decyduje sd biskupi (przez stwierdzenie niewanie zawartego maestwa, lub nie)
ad. P.S.
Ono na tym najbardziej cierpi, warto o tym pomyle przed nastpnymi ruchami. Dziecko nie jest nasz yw zabawk, tylko darem od Boga.
ad. 3
To jest niestety najwaniejszy punkt tej historii i ona si tak nie skoczy. Doradzam cierpliwo i modlitw.

Autor: Calina (---.lightspeed.cicril.sbcglobal.net)
Data:   2008-11-30 04:42

No c, J., trzeba szturmowa niebo i jest okazja zosta witym jeszcze za ycia. Tu podpisuj si pod ostatnim zdaniem Michaa. I na razie, proponuj, skorzystaj z tego wtku.

Autor: Przemek (---.mdtnwi.broadband.dynamic.tds.net)
Data:   2013-11-05 16:32

Bardzo mi sie spodobala rozwinieta wypowiedz Pani Caliny. Dziekuje w ogole Wszystkim. Szczesc Boze.

Odpowiedz na t wiadomo
 Twoje imi:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: