logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak poradzic sobie z zazdrością?
Autor: Elżbieta (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2009-02-03 15:01

Witam,
Mam pytanie - gdzie mogę dowiedzieć się czegoś więcej na temat problemu zazdrości? Osobiście jestem bardzo zazdrosna o inne kobiety, na które mój mąż według mnie zbyt często spogląda. Dokucza mi to bardzo, nie wiem co z tym zrobić, mogę jedynie podejrzewać skąd wzięła się ta paskudna zazdrość i niepokój o zachowanie męża. Nie wiem jednak dlaczego to tak boli, ciągle dręczy (rozmyślam o tym często), niszczy mnie i nasze małżeństwo - wielokrotnie robiłam wyrzuty mężowi. To jest naprawdę jakieś chore, nie wiem co z tym zrobić. Może komuś wyda się to dziwne lub nawet śmieszne, dla mnie jednak, pośród wielu innych problemów, które każdy ma, zazdrość, którą przeżywam to taki cierń, który dotkliwie rani. Czy jest ktoś kto mnie zrozumie i może widzi jakieś rozwiązanie? Pozdrawiam.

 Re: Jak poradzic sobie z zazdrością?
Autor: B. (---.acn.waw.pl)
Data:   2009-02-08 01:22

Jest to m.in. problem wzajemnego szacunku. Szacunek dla drugiego człowieka każe nam powściągnąć słowa, których nie powinniśmy wypowiedzieć. Szacunek wobec siebie każe nam powściągać słowa, które mogą nas ośmieszyć w oczach drugiego człowieka.
Może pomogą Ci słowa Pisma Świętego, w części może pasujące do Waszej sytuacji: "Kto urazi oko, wyciska łzy, kto urazi serce, odkrywa uczucie. Kto rzuca kamieniem na ptaki, wypłasza je, a kto lży przyjaciela, zrywa przyjaźń. Jeślibyś wyciągnął miecz na przyjaciela, nie martw się, jest bowiem droga powrotu; jeślibyś otworzył usta na niego, nie martw się, jest bowiem możność pojednania; wyjąwszy obelgę, wzgardę, wyjawienie tajemnicy i cios zdradliwy - to wszystko oddali każdego przyjaciela" Syr 22, 19-22.
Serdecznie pozdrawiam :)

 Re: Jak poradzic sobie z zazdrością?
Autor: Krystyna (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2009-02-08 12:48

Uświadomiona wada - to już duży krok do przodu. Drzwi do walki z nią już są otwarte. I do pracy :)
A oto kilka złotych myśli, które mogą być przydatne w pracy nad sobą:
'Zazdrość to uczucie, które potrafi rozchwiać nasze serce o wiele gwałtowniej niż miłość.' - Adolf Heyduk
'Zazdrość to namiętność, Która żarliwie szuka tego, co powoduje cierpienie.' - Friedrich Schleiermacher
'Zazdrość to cień miłości. Im większa miłość, tym większy cień.' - Magdalena Samozwaniec
'Zakochani bywają zazdrośni o przeszłość drogiej im osoby.' - Maria Pawlikowska - Jasnorzewska
'W zazdrości więcej jest miłości własnej niż miłości.' - Francois de la Rochefoucauld
'Podstawą zazdrości jest u kobiet miłość, u mężczyzn zaś - próżność.' - Franz Grillparzer
'Gdy jesteśmy zazdrośni, przekonujemy się, że kochamy, tak jak przekonujemy się, że żyjemy, kiedy nas coś boli.' - Sidonie Gabrielle Colette
'Mocna jest jako śmierć miłość, twarda jako piekło jest zazdrość.' - Biblia (por. Pnp 8,6)
P.s.
Bardzo pomocna może być szczera rozmowa z mężem.

 Re: Jak poradzic sobie z zazdrością?
Autor: amita (86.96.227.---)
Data:   2009-02-08 13:55

No coz, pewnie masz problem z zanizonym obrazem samej siebie, z wlasnym niskim poczuciem wartosci. Czy rozmawialas o tym ze swoim mezem, ze rania cie jego spojrzenia na inne kobiety? Nie mow mu, co ma robic, a czego nie - tylko powiedz mu, ze jest ci z tego powodu przykro i jak to odbierasz. Ale mozliwe, ze jest to raczej twoj problem, twoje poczucie zagrozenia. Ale jesli nie zaczniesz cos z tym robic, twoj maz zacznie odczuwac, ze chcesz go kontrolowac, ze nie masz do niego zaufania itp. To zazwyczaj przynosi skutki odwrotne, zwlaszcza jesli mezczyzna nie jest czlowiekiem zbyt wielkiej wiary i odpowiedzialnosci.
Sciagnij sobie z internetu konferencje Jacka Pulikowskiego, przesluchajcie to z mezem razem, moze cos pomoze?

 Re: Jak poradzic sobie z zazdrością?
Autor: Iskierka (---.chello.pl)
Data:   2009-02-12 15:49

Pozwól się kochać. To znaczy staraj się zauważać codzienne, drobne gesty, które na pewno są, a które świadczą o tym, że to Ty jesteś dla swojego męża wyjątkowa i jedyna. Inwestuj w dobro bo zwalczanie zła na siłę nieraz przynosi odwrotny skutek. Po prostu zobacz też drugą stronę i przekonaj się, że to ona jest prawdziwa :)
A, i módlcie się razem z mężem do Świętej Rodziny. Pozdrawiam :)

 Re: Jak poradzic sobie z zazdrością?
Autor: Marta (78.147.27.---)
Data:   2009-02-12 23:23

Przypomniala mi sie historyjka, chyba autorstwa Bruno Ferrero:
Mama spaceruje z dzieckiem po plazy. Dziecko w pewnym momencie pyta: "Mamo jak zatrzymac przyjaciol przy sobie?"
Mama nic nie powiedziala, tylko wziela po garsci piasku w obydwie dlonie. Jedna zacisnela, a druga trzymala otwarta. Piasek wysypywal sie z zacisnietej dloni a pozostal na otwartej. "Juz rozumiem" - powiedzialo dziecko.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: