logo
Sobota, 28 maja 2022
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 Czy szatan zna nasze myśli?
Autor: Iskierka (---.chello.pl)
Data:   2009-02-08 19:52

Szczęść Boże wszystkim, mam pytanie: Czy diabeł zna nasze myśli, czy słyszy nasze modlitwy (a jeżeli tak, to czy wszystkie?). No bo wiadomo że modlitwa odstrasza, odpędza złego ducha, ale czy on zna jej treść?
Z Bogiem.

 Re: Czy szatan zna nasze myśli?
Autor: btm (---.sta.asta-net.com.pl)
Data:   2009-02-09 08:04

Tylko Bóg zna nasze myśli. I nikt więcej ;)

Szatan jest piekielnie inteligentny i dzięki temu świetnie zna się na ludziach. Ale tylko Bóg zna myśli człowieka.

 Re: Czy szatan zna nasze myśli?
Autor: Jola (213.73.3.---)
Data:   2009-02-09 08:04

Z tego co wiem, to nie zna naszych myśli. Widzi jednak to, co tworzymy w wyobraźni na podstawie tychże myśli. Piszę to na podstawie przeczytanych książek z zakresu duchowości karmelitańskiej. Pozdrawiam.

 Re: Czy szatan zna nasze myśli?
Autor: Jakub (---.219.rze.vectranet.pl)
Data:   2009-02-09 12:25

Jan Kasjan:

"Duchy nieczyste nie mogą znać naszych myśli. Mogą się tylko domyślać na podstawie widzialnych oznak lub badając nasze skłonności, nasze słowa albo rzeczy, ku którym zwraca sie nasza uwaga. Natomiast to, czego nie wyrazilismy zewnętrznie, co pozostaje w głębi naszych dusz, jest dla nich zupełnie niedostępne. Nawet owe mysli, które one same nam podsuwają, nasze przyzwolenie na nie, reakcja, którą w nas wywołują, z powodu samej istoty naszej duszy nie mogą byc im znane (...), poznają je jedynie poprzez nasze ruchy i zewnętrzne przejawy,"
Konferencje z ojcami, 7

 Re: Czy szatan zna nasze myśli?
Autor: Radek (---.dip.t-dialin.net)
Data:   2009-02-09 16:28

Rzeczywiscie szatan nie zna naszych mysli. Ale zna nas, nasze zachowania, pewne schematy. Warto jednak pamietac ze co prawda zly nie zna naszych mysli ale niektore mysli pochodza od niego. Trzeba byc zatem czujnym i probowac rozeznac ktore natchniena pochodza od Boga, a ktore sa po prostu pokusami.

 Re: Czy szatan zna nasze myśli?
Autor: Pnina (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-09 21:49

A jeśli ktoś tak jak ja często myśli na głos? No to już wiadomo...

 Re: Czy szatan zna nasze myśli?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2009-02-09 22:05

No to masz... przechlapane, Pnina :) Też tak czasem mam... ;)))

 Re: Czy szatan zna nasze myśli?
Autor: Samson (---.xdsl.centertel.pl)
Data:   2009-02-09 23:54

Chciałem dodać abyśmy się nie skupiali tylko na szatanie, ale pamietali raczej, że każdy ma swojego anioła stróża, który przecież strzeże naszą duszę i ciało :)
Samson:)

 Re: Czy szatan zna nasze myśli?
Autor: Verba Docent (---.nat.umts.dynamic.eranet.pl)
Data:   2009-02-10 09:46

Szatan nie jest demiurgiem, antybogiem. Nie ma mocy niczego tworzyć, może niszczyć ale tylko naszymi rękami. Jest zły ale nie jest złem, nic nie może bez nas i niczego nie zrobi sam z siebie.
Jest stworzeniem Bożym, tak jak my, bytem duchowym i strasznym. Wrogiem, panem much (baal ze vuv - to po hebrajsku) i tylko tyle.
Nie wierzcie satanistom, ktorzy się do niego modlą. Nie ma do kogo, nie ma o co.

 Re: Czy szatan zna nasze myśli?
Autor: Robson (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-10 18:06

W fantastyczno-naukowej powieśći Jacka Dukaja "Perfekcyjna niedoskonałość" są przedstawione sztuczne inteligencje przewyższające ludzką; jedna z nich w pewnym momencie tak sobie "wymodelowała" zachowania i reakcje głównego bohatera, że zaskoczyła go odpowiadając na pytanie, które dopiero miał zamiar zadać.

Nie twierdzę, że z aniołami czy to dobrymi czy upadłymi jest podobnie; ale daje to jakieś wyobrażenie.
R.

 Re: Czy szatan zna nasze myśli?
Autor: Iskierka (---.chello.pl)
Data:   2009-02-10 18:34

1. No dobrze, skoro szatan słyszy słowa te wypowiadane na głos, to czy w takim razie zna też prywatne, modlitwy, które mówimy?
2. Czy można prosić Boga o "utajnienie" modlitw? Pewnie tak, przecież Jezus ma władzę nad całym stworzeniem.
3. A może modlitwy są "automatycznie" tajne? Jak myślicie?

 Re: Czy szatan zna nasze myśli?
Autor: Krystyna (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2009-02-10 19:13

Myślę, że nie ma potrzeby "utajniania" modlitwy. Chcesz, żeby "zły" jej nie słyszał? Proponuję Ci zaniechać takiego myślenia. Wprowadza ono niepotrzebny niepokój do Twojej modlitwy - z pewnością nie służy skupieniu.

 Re: Czy szatan zna nasze myśli?
Autor: y (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-10 20:31

Szatan próbuje przeszkadzać, gdy człowiek rozmawia z Bogiem. Powierz swój niepokój Bogu - Bóg nie pozwoli zrobić Ci krzywdy.

 Re: Czy szatan zna nasze myśli?
Autor: Iskierka (---.chello.pl)
Data:   2009-02-10 23:10

Bardzo dziękuję za wszystkie powyższe odpowiedzi, rozjaśniły mi w głowie :) Ale mam jeszcze jedno pytanie: skoro tyle razy w Biblii pojawia się wezwanie Boga: "Nie lękajcie się", to jaki rodzaj strachu Pan Jezus ma na myśli, mówiąc: "Pokażę wam, kogo się macie obawiać: bójcie się Tego, który, po zabiciu ma moc wtracić do piekła. Tak, mówię wam: Tego się bójcie!" Łk 12,5 (a dwa wersy dalej znowu Jezus mówi: "Nie bójcie się"). To o co chodzi z tym strachem?

 Re: Czy szatan zna nasze myśli?
Autor: Monika (---.xdsl.centertel.pl)
Data:   2009-02-11 10:18

Nie chodzi o to, by się bać szatana, bo on nic nam nie może zrobić. Chodzi raczej o to, by zachować stałą czujność i unikać okazji do zła i wystrzegać się pokus, bo to może doprowadzić do śmierci wiecznej i duszy i ciała. Z czartem to tak jak z groźnym psem. Jak jest za ogrodzeniem to tylko naszczekać może, i nikt się go nie boi. Lecz jeśli samemu się go wypuści to może zagryźć. Albo inne porównanie. Zła należy unikać jak ognia. Gdy za bardzo się zbliżysz to się sparzysz. A jak często się podchodzi za blisko do ognia i nie idzie się do lekarza (Jezusa w konfesjonale) to można umrzeć (na wieki) i znaleźć się w ogniu piekielnym.

 Re: Czy szatan zna nasze myśli?
Autor: Verba Docent (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2009-02-11 16:50

Ad Iskierka
myślenie tego typu nazywamy "ad absurdum". Można dalej dzielić włos i zastanawiać się, czy bardziej są przez niego słyszalne tony niskie czy wysokie.
Co to znaczy tajne? Posiadające stosowny 'gryf' tajności a może tylko poufne.
Manowce, manowce, manowce.

 Re: Czy szatan zna nasze myśli?
Autor: m. (---.vline.pl)
Data:   2011-05-12 12:32

ad Iskierka
polecam Ci modlitwę okrycia się Krwią Chrystusa. Ale w modlitwie po przyjęciu Ciała Chrystusa też, jak sądzę, modlisz się: "w ranach Swoich ukryj mnie". O takie ukrycie chodzi właśnie. :)

 Re: Czy szatan zna nasze myśli?
Autor: hagonbc (---.sla.vectranet.pl)
Data:   2012-01-16 08:17

"Duchy nieczyste nie mogą znać naszych myśli. Mogą się tylko domyślać na podstawie widzialnych oznak lub badając nasze skłonności, nasze słowa albo rzeczy, ku którym zwraca się nasza uwaga. Natomiast to, czego nie wyraziliśmy zewnętrznie, co pozostaje w głębi naszych dusz, jest dla nich zupełnie niedostępne. Nawet owe myśli, które one same nam podsuwają, nasze przyzwolenie na nie, reakcja, którą w nas wywołują, z powodu samej istoty naszej duszy nie mogą być im znane (...), poznają je jedynie poprzez nasze ruchy i zewnętrzne przejawy."

"Nikt nie wątpi, że duchy nieczyste znają jakość naszych myśli, wnioskują o niej jednak na podstawie zewnętrznych i uchwytnych zmysłami przejawów, tzn. na podstawie usposobienia, słów, uczynków i skłonności. Z cała pewnością jednak nie mogą poznać myśli, które nie opuściły jeszcze wnętrza naszej duszy.

Podobnie ma się rzecz z pokusami: złe duchy nie widzą naszej duszy, nie mogą więc poznać, czy i w jaki sposób zostały one przyjęte, innymi słowy, nie mogą zauważyć naszego wewnętrznego poruszenia, tego, co dokonuje się we wnętrzu duszy, podpatrują zatem to, co zdradzają zewnętrzne czynności człowieka. Jeżeli wiec, na przykład, podsunęły mnichowi myśl o jedzeniu i widzą, że uważniej przygląda się słońcu za oknem, sprawdzając dokładniej godzinę, wiedzą, że pokusa łakomstwa została przez niego przyjęta. Podobnie z pokusa nieczystości: gdy mnich nie usiłuje zasłonić się przed strzałą pożądliwości, a później, gdy żądza ogarnia jego ciało, nie broni się jak powinien przeciw nieczystym podszeptom, doskonale wiedzą, że pocisk pożądliwości utkwił już we wnętrzu jego duszy.

Także wtedy, gdy pobudzają mnicha do smutku, gniewu i złości, jego gestykulacja i emocje zdradzają im, czy grzeszne podszepty dotarły do jego serca. Gdy widza na przykład, ze zawrzał po cichu, niecierpliwie westchnął, poczerwieniał lub zbladł na twarzy, łatwo domyślają się, ku jakiemu grzechowi będzie się skłaniał. Wiedzą bowiem doskonale, że najbardziej pociąga nas ta wada, która ledwie podpowiedziana, wywołuje natychmiast jakiś potwierdzający czy zezwalający ruch czy gest ciała.

Nic więc dziwnego, że w ten sposób potęgi duchowe dowiadują się o stanie duszy, skoro każdy rozsądny człowiek potrafi to samo odczytać z postawy, wyrazu twarzy i innych znaków zewnętrznych. O ile więc trudniej pomylą się w tym względzie istoty, które, duchowe z natury, są bardziej przenikliwe i bystre od ludzi?

Przykład, jak duchy nieczyste poznają ludzkie myśli.

Zauważcie, że podobnie czynią złodzieje, którzy podczas głębokiej i ciemnej nocy pragną dowiedzieć się, co znajduję się w domach, do których się zakradli. Otóż, biorą oni drobne ziarenka piasku i rzucają nimi ostrożnie, aby z tych odgłosów poznać wartościowe przedmioty, których nie mogą dojrzeć wzrokiem. Wiadomo bowiem, że każdy metal odpowiada innym tonem na uderzenie spadającego piasku. W ten właśnie sposób, złodzieje doskonale wszystko poznają po wydawanym głosie. Również złe duchy, chcąc wybadać skarbiec naszego serca, rzucają weń, niby ziarenkami piasku, rożnymi szkodliwymi podszeptami, a skoro tylko zauważą jakieś poruszenie ciała, od razu wiedzą, niczym po dźwięku wydobywającym się z ciemnych zakamarków mieszkania, co kryje się we wnętrzu człowieka."

/Jan Kasjan, Konferencje z ojcami, 7/

========================

"Przenikając materię intuicyjnie, aniołowie wiele doskonalej od nas poznają ją i jej prawa, dlatego mogą przewidzieć pewne wydarzenia w świecie materialnym, jakich my nie potrafimy przewidzieć, np. trzęsienie ziemi. Nas szczególnie interesuje na ile mogą znać człowieka. Na pewno wiele lepiej od nas znają nasze ciało, stąd mogą na przykład znać i przewidzieć pewne ukryte choroby, których objawy nam się jeszcze nie ujawniły. Mogą poznać treść naszych wyobrażeń i rodzaj naszych uczuć, ponieważ jedno i drugie ma ścisły związek z ciałem. Nie mogą natomiast w sposób naturalny i pewny poznać tajemnic duchowych, myśli i pragnień, które nie są uzewnętrznione, a zależą od wolnej woli, a tym bardziej tajemnic łaski. Tylko Bóg zna tajniki ludzkich serc. Aniołowie mogą je poznać, jeśli je w jakiś sposób uzewnętrznimy, albo, zdaniem niektórych, jeśli wyrazimy im zgodę na ich poznanie. Dobrze jest pozwolić na to swojemu Aniołowi Stróżowi, on bowiem nigdy nie wykorzysta tej wiedzy na naszą szkodę, a tylko dla większego dobra.

Analogicznie poznają nas złe duchy, chociaż być może w sposób przez Boga ograniczony. Z naszych doświadczeń z opętanymi wiemy, że w przypadku całkowitego oddania się diabłu przez pakt, może on mieć możność znajomości najgłębszych spraw duchowych człowieka i wywierać bardziej bezpośredni wpływ także na ludzkie myślenie. Dobrze jest prosić Boga, by zasłaniał przed złymi duchami nasze myśli i zamiary uzewnętrznione, aby nie mogły przygotować się na przeciwdziałanie.

Aniołowie dobrzy i źli nie poznają ze swej natury rzeczy przyszłych zależnych od naszej wolnej woli. My sami zresztą niekiedy nie wiemy, co uczynimy w najbliższej czy dalszej przyszłości i nieraz zmieniamy decyzje. Tę wiedzę ma tylko Pan Bóg. Duchy czyste (aniołowie oraz demony) mogą niektóre nasze decyzje przewidywać jako prawdopodobne na podstawie wiedzy o naszych skłonnościach, predyspozycjach psychicznych i o tym jak w podobnych sytuacjach postępowaliśmy w przeszłości."

/Ks. dr Marian Piątkowski, Kim jest nasz nieprzyjaciel i jak on działa. Zarys katolickiej demonologii./

 Re: Czy szatan zna nasze myśli?
Autor: Tomo (---.146.242.98.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-11-22 02:13

Rok 2018 Według mnie zna myśli. Zadzwonił z numer telefonu mojej mamy i udawał jej głos. Ja jednak nie dałem się nabrać i spytałem kim jesteś. Na co on: a jak myślisz. Złem wcielonym odpowiedziałem. Spytał co bym chciał. A ja, że zamień mnie w kobietę :)) w myślach mówiłem sobie nie da rady. A on odpowiedział po kilku sekundach to samo : nie da rady. Na to ja, w takim razie nic nie chcę skoro tego nie potrafi :)) Więc zaczął mi grozić, że zabierze mi psa. Ja na to nic mi nie zabierzesz i kazałem mu soierd... Akurat pies wuja, który niedawno zmarł i się nim opiekowałem, zachorował. Zdechł 2 dni później. Rok 2019 zmarł 2 brat mamy. Rok 2020 zmarła moja mama. Nie poddaję się, choć zostałem już tylko sam. Nigdy później już się nie odezwał i dobrze. Nie chcę drugi raz usłyszeć tego ochrypniętego piskliwego i jakby uśmiechniętego głosika. Tak że nikt mnie nie wmówi, ze nie potrafią czytać w myślach lub nie wykorzystują środków przekazu jak telefon internet czy telewizja.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: