logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co należy zrozumiec przez słowo przebaczenie?
Autor: ktoś (---.xdsl.centertel.pl)
Data:   2009-02-19 10:05

Witajcie. Powiedzcie mi co należy rozumieć przez słowo przebaczenie i wybaczenie Jak komuś coś przebaczyć skoro czuje się się uraz, niechęc zranienie do tej osoby. Niby człowiek mówi sobie ze sie przebaczyło ale czy tak naprawde jest?

 Re: Co należy zrozumiec przez słowo przebaczenie?
Autor: Bogumiła (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-19 11:40

Zajrzyj proszę do tych wątków:
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=225014&t=224880
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=134169&t=134031
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=128065&t=127871
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=113981&t=113878
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=101914&t=101826

 Re: Co należy zrozumiec przez słowo przebaczenie?
Autor: bakalia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-19 11:46

"Ojcze nasz.../../ i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom"

 Re: Co należy zrozumiec przez słowo przebaczenie?
Autor: Krystyna (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2009-02-19 12:23

Przebaczenie jest procesem. Między "chcę przebaczyć", a "przebaczyłam" jest pewna droga do pokonania. Każdy jednak, mający dobrą wolę - tę drogę pokonuje. Tego Ci właśnie życzę. :)

 Re: Co należy zrozumiec przez słowo przebaczenie?
Autor: ada (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-19 14:44

Przerobiłam ten temat w praktyce. Ostatnio wyznałam osobie duchownej, że na widok człowieka, który w moim odczuciu zranił mnie, czuję mdłości. Mimo że mdli mnie i czuję niechęć, to modlę się za tę osobę (odmawiam w jej intencji Koronkę do Miłosierdzia Bożego). Nie czuję potrzeby zemsty. Jakże mam zresztą podać rękę temu mojemu "krzywdzicielowi" skoro, gdy się spotykamy, to udaje, że mnie nie widzi, jeszcze po wyrządzeniu mi tej krzywdy pierwotnej, później również próbował mnie kąsać, ja zaś stosowałam bierny opór jak Gandhi, aż mi zwracano uwagę, że nieżyciowa jestem i nie umiem się odgryźć. Ksiądz wytłumaczył mi, że przebaczenie jest tożsame z podjęciem decyzji o odpuszczeniu winy krzywdzicielowi. I nie ma nic wspólnego z uczuciami. Trzeba właśnie powiedzieć sobie: ja przebaczam iksowi. I modlić się za niego. A na uczucia wpływu nie mamy, nie odpowiadamy za nie. W literaturze tematu wyczytałam również, że jest to zagadnienie zindywidualizowane - u jednego trwa tydzień, u innego latami. Ponadto wyczytałam również, że nie mam obowiązku jako pierwsza do tego, kto mnie skrzywdził, wyciągnąc ręki. Brak przebaczenia zaś zamyka nam drogę do Zbawienia, a tu, na ziemi może powodować różne dolegliwości natury psychosomatycznej. Księża egzorcyści jako jedną z przyczyn opętania, czy też dręczeń szatańskich podają właśnie brak przebaczenia.
Za to moje doświadczenie, ten mój mały prywatny krzyż dziękuję Jezusowi. To skrzywdzenie było mi potrzebne bym zwróciła się do Boga i odszukała w sobie dawno temu utracone dziecko. Dziękuję za poruszenie tego tematu.
Jezu ufam Tobie.

 Re: Co należy zrozumiec przez słowo przebaczenie?
Autor: Asia (195.149.64.---)
Data:   2009-02-19 15:28

Przebaczenie to nie tylko słowo. Można powiedzieć, że jest to cały proces. Przebaczenie, to zrozumienie człowieka, któremu chcemy przebaczyć. To zrozumienie przyczyny, powodu dla którego naszym zdaniem nas skrzywdził. W tym momecie możemy znaleźć co najmniej trzy odpowiedzi:
Pierwsza, że tak naprawdę nie zostaliśmy skrzywdzeni, ale została urażona nasza duma, nasza miłość własna. I tu z pokorą musimy się przyznać do naszej pomyłki.
Druga, że osoba która nas skrzywdziła działała nieświadomie i nadal może nie rozumieć sytuacji w jakiej znajduje się względem nas w naszym pojmowaniu. W tym przypadku wystarczy dobra wola wyjaśnienia sytuacji.
Trzecia, że ktoś skrzywdził nas w pełni świadomie i z premadytacją. Może się wydawać, że w tej sytuacji przebaczenie jest najtrudniejsze, a właśnie tu jest ono najbardziej potrzebne.
W takiej sytucji dobrym wyjściem jest spojrzenie na osobę, która kogoś skrzywdziła, jak na dziecko Boga, które popełniło grzech, grzech przeciw miłości bliźniego. Takiej osobie można współczuć, bo nie wie, jak bardzo takim czynem krzywdzi sama siebie.
Cóż tak naprawdę mogła nam zabrać?
Niewiele, bo wszystko co mamy, mamy od naszego Ojca w niebie.
A co sama mogła przez to stracić?

 Re: Co należy zrozumiec przez słowo przebaczenie?
Autor: lacaro (217.173.194.---)
Data:   2009-02-19 15:54

Witam,
Przebaczenie to nie chwila ani uczucie. Przebacza się etapami. Jest ich 5. Odsyłam do strony Misjonarza Werbisty który pracuje w Japonii. Tam znajdziesz kilka ciekawych myśli na temat przebaczenia. Warto poczytać.

http://www.nowaksvd.opoka.net.pl/przebaczenie/tabela.htm

Pozdrawiam.

 Re: Co należy zrozumiec przez słowo przebaczenie?
Autor: Iskierka (---.chello.pl)
Data:   2009-02-19 16:33

Warto dążyć do pojednania - obustronnej, szczerej rozmowy. Trudno jest przebaczyć, gdy druga strona o to nie prosi, ale patrz na Jezusa Ukrzyżowanego.
"Zapomnij że istniejesz gdy mówisz że kochasz" (ks. J.Twardowski)

To, czy przebaczyłeś/aś, poznasz m.in. po tym, czy umiesz dobrze życzyć tej osobie, czy nie pragniesz zemsty.
I nie zaprzeczaj sam/a przed sobą że doznałeś/aś krzywdy, to do niczego nie prowadzi. Powiedz sobie szczerze, że Cię boli, ale że masz na tyle siły i woli, żeby przebaczyć. A jeżeli nie masz, to proś Pana Jezusa, On pragnie spełniać takie prośby :) Z Bogiem.

 Re: Co należy zrozumiec przez słowo przebaczenie?
Autor: ks. Marian (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-19 18:05

Jerzy Mellibruda w broszurce "Nieprzebaczona krzywda" wydanej przez Instytut Psychologii Zdrowia i Trzeźwości, Warszawa 1992, na stronie 23/24 pisze:
"Istotą przebaczenia okaże się nie wymiana symbolicznych gestów między skrzywdzonym a krzywdzicielem, ale wewnętrzna przemiana osoby, u której utrwalona krzywda dokonała licznych i długotrwałych szkód.
Sądzę więc, że przebaczenie to przede wszystkim budowanie własnego ładu wewnętrznego, konstruktywne porządkowanie sfery tych uczuć, wyobrażeń i sposobów reagowania, które zostały kiedyś doświadczeniem krzywdy zburzone. Centralnym momentem w procesie przebaczania jest wyzwalanie się spod destrukcyjnego wpływu minionych doświadczeń.
Trudno jest przebaczyć."

 Re: Co należy zrozumiec przez słowo przebaczenie?
Autor: Monika (---.gizycko.mm.pl)
Data:   2009-02-20 09:29

Przebaczyć to nie chować urazy i żalu.
To nie wyponinać przy każdej okazji swojej krzywdy.
To potrafić pomóc w razie potrzeby.
To niełatwe, ale realne.

 Re: Co należy zrozumiec przez słowo przebaczenie?
Autor: IKS (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-20 10:21

Chrystus uczy nas, że przebaczać mamy wszystkim. Nawet tym, którzy nam wyrządzili bardzo wielką krzywdę i tak po ludzku biorąc na to przebaczenie nie zasługują. Warto się przyjrzeć Chrystusowi po Zmartwychwstaniu.
Nie wraca do zniewag i cierpień, nikomu nic nie wypomina.
Przebaczył Piotrowi mimo, że się Go zaparł, apostołom, którzy w czasie męki od niego uciekli, łotrowi, oprawcom, przebacza nam powracającym do Niego. Przemyśl jak JP II przebaczył zamachowcy.
Chrześcijanie przebaczając realizują w życiu przykazanie miłości bliźniego, miłości nawet nieprzyjaciół. Gdy przebaczysz stajesz się człowiekiem wolnym od żalu, pretensji, bólu, poczucia krzywdy i urazy. Zaczynasz żyć konstruktywnie, uzdrowione są Twoje emocje i uczucia.
Pan z Tobą.

 Re: Co należy zrozumiec przez słowo przebaczenie?
Autor: Marzena. (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2009-02-21 20:31

Do przebaczenia się dorasta, można chcieć przebaczyć (i to jest dobry początek) a jednocześnie nie być zdolnym do tego.
Znów trzeba wrócić do Źródła: do Jezusa i Jego miłości. Kiedy rośnie we mnie świadomość wielkości Ofiary Wynagradzającej, dzieki której dokonuje się przebaczenie i pojednanie między Bogiem a człowiekiem, to z wdzięczności za ten Dar jakby instynktownie rodzi się chęć i zdolność przebaczenia bliźniemu z serca. Żeby Bogu sprawić przyjemność.

 Re: Co należy zrozumiec przez słowo przebaczenie?
Autor: B. (---.acn.waw.pl)
Data:   2009-02-21 23:44

Przebaczasz - bo kochasz. To jest m.in. ta miłość nieprzyjaciół, o której mówił Pan Jezus (por. Mt 5,44; Łk 6,27). Szukasz zrozumienia tego, że Twój brat postąpił źle, wnikasz, co mogło nim powodować, stwierdzasz, że błądzi i modlisz się w jego intencji. Widzisz, że postąpił wobec Ciebie źle, ale współczujesz mu, że ma tak twarde serce lub tak otumaniony rozum, bo to działa na jego szkodę w tym życiu, a również stanowi niebezpieczeństwo dla jego zbawienia. To czasami jest trudne i może nie od razu możliwe, gdy krzywda nas właśnie dotyka, ale to dobra droga. Pan Jezus na krzyżu prosił Ojca o przebaczenie dla swych oprawców "bo nie wiedzą, co czynią" Łk 23,34.

"Miłość cierpliwa jest,
łaskawa jest.
Miłość nie zazdrości,
nie szuka poklasku,
nie unosi się pychą;
nie dopuszcza się bezwstydu,
nie szuka swego,
nie unosi się gniewem,
nie pamięta złego;
nie cieszy się z niesprawiedliwości,
lecz współweseli się z prawdą.
Wszystko znosi,
wszystkiemu wierzy,
we wszystkim pokłada nadzieję,
wszystko przetrzyma" 1 Kor 13, 4-7.

 Re: Co należy zrozumiec przez słowo przebaczenie?
Autor: renata (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-12-26 10:07

Myślę że przebaczenia nie można oddzielić od miłości. Ale czy to oznacza że nie czuję uczucia krzywdy? Tak doznaję takiego uczucia, jednak zachowuję gotowość serca do pojednania. Jeśli dana osoba będzie tego chciała to gotowość serca zasypie doznaną krzywdę Co nie oznacza braku pamięci. Bo tak jak zabliźnia się rana i zwykle pozostaje szrama tak i krzywda zwykle pozostawia w nas pewien ślad. Gotowość serca jest jednak poruszeniem w nas miłości i radości z faktu pojednania. Jeśli jednak druga osoba nie będzie chciała pojednania to myślę, że jedyne co mogę zrobić to wybaczyć aktem woli i już nad tym nie rozmyślać. I nie pogrążać się, że ktoś nie chce mojego przebaczenia. Resztę zaś pozostawić działaniu Pana Boga.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: