logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Re: Czy kult Maryjny jest obowiazkowy?
Autor: Verba Docent (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2009-03-09 14:17

wg największego katolickiego teologa ostatnich lat o. Karla Rahnera to dogmat wynika z wiary i ku niej prowadzi. Nie ma czegoś takiego jak wiara w dogmat.
Dogmat jest raczej milczącym przyjęciem pewnej koncepcji( w sytuacji, kiedy człowieka myśl już nie starcza a słowa nie są w stanie opisać Tajemnicy - vide Wittgenstein, ostatnia teza z "Traktatu logofilozoficznego" - gdy nie można mówić trzeba milczeć) bardziej niż nakazem tego lub tamtego.

Wierzę w niepokalane poczęcie Maryji, kontempluję je, jest ono moją inspiracją, punktem oparcia, coś dla mnie z tego wynika (no bo jak nie wynika nic, to nie ma o czym mówić) a nie mogę tego wyrazić, pojąć umysłem, zdefiniować, opisać, bo cokolwiek bym zrobił to i tak mam poczucie, że ma się to nijak, do tego co jest przedmiotem mojej refleksji, no to milczę. Wtedy zaczyna się dogmat.

Bo jeśli ktoś mówi mi, że mam w owo niepokalane poczęcie wierzyć, a mnie jest w zasadzie to obojętne i bardziej inspiruje mnie do życia i myślenia to co powiedział aktor X na temat swojego kolejnego "ślubu", tym razem z piosenkarką Y to chyba nie będzie to dogmat. To nie o to chodzi, żeby przyjąć na wiarę (bo co to mnie w końcu obchodzi, chcecie, to niech tak będzie) bez wiary.

Ciekawe ale w historii Kościoła pojęcie dogmatu (takim jak go dziś rozumiemy) pojawiło się bardzo, bardzo późno. Dopiero w XIX, w konfrontacji z tzw. scjentyzmem. Ale to inna historia.

Ostatnia uwaga; w świetle powyższego pozwolę sobie stwierdzić, że nie ma czegoś takiego jak wiara w dogmaty. Sugeruję zaprzestanie myślenia religijnego w kategoriach obowiązku, należności, buchalterii. Są to jedynie czynności pomocnicze.

 Tematy Autor  Data
 Czy kult Maryjny jest obowiazkowy? nowy dorota 
  Re: Czy kult Maryjny jest obowiazkowy? nowy Zbyszek 
  Re: Czy kult Maryjny jest obowiazkowy? nowy jumik 
  Re: Czy kult Maryjny jest obowiazkowy? nowy Andrzej M. 
  Re: Czy kult Maryjny jest obowiazkowy? nowy ziz 
  Re: Czy kult Maryjny jest obowiazkowy? nowy Bogumiła 
  Re: Czy kult Maryjny jest obowiazkowy? nowy Verba Docent 
  Re: Czy kult Maryjny jest obowiazkowy? nowy Verba Docent 
  Re: Czy kult Maryjny jest obowiazkowy? nowy Krystyna 
  Re: Czy kult Maryjny jest obowiazkowy? nowy Marek MRB 
  Re: Czy kult Maryjny jest obowiazkowy? nowy Iskierka 
  Re: Czy kult Maryjny jest obowiazkowy? nowy dorota 
  Re: Czy kult Maryjny jest obowiazkowy? nowy Jan Paweł II 
  Re: Czy kult Maryjny jest obowiazkowy? nowy Jan Paweł II 
  Re: Czy kult Maryjny jest obowiazkowy? nowy Verba Docent 
  Re: Czy kult Maryjny jest obowiazkowy? nowy Verba Docent 
  Re: Czy kult Maryjny jest obowiazkowy? nowy Calina 
 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: