logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co to są Ewangelie apokryficzne?
Autor: Lil Lady (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-03-27 20:51

Spotkałam dziś przypadkowo taką opowieść, która, jak to było napisane, pochodzi z ewangelii apokryficznej:

Pewnego dnia Jezus przechodził przez wieś. W pewnym momencie zobaczył w oddali ludzi, którzy wpatrywali się w ziemię i mówili: "Cóż za śmierdzące świństwo", "Ale ścierwo!". Wszyscy przyglądali się martwemu psu. Jezus też spojrzał na niego i powiedział: "Jakie ma piękne zęby!".

Czym są w ogóle ewangelie apokryficzne i czy powyższa opowieść jest wymyślona?

 Re: Co to są Ewangelie apokryficzne?
Autor: Verba Docent (---.nat.umts.dynamic.eranet.pl)
Data:   2009-03-27 22:08

Największy polski znawca apokryfów ks. prof. Marek Starowieyski (prywatnie brat zmarłego niedawno sławnego malarza, Franciszka) w swojej książce "Barwny świat apokryfów" stwierdził, że im dłużej zajmuje się tym tematem (a zajmuje się od ok. 50 lat), tym mniej pewny jest tego jak powinna brzmieć definicja apokryfu.a

Radzę wysłuchać audycji "Legendarny świat apokryfów" ks. profesora, które można odsłuchać na stronie opoka.org.pl.

 Re: Co to są Ewangelie apokryficzne?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2009-03-27 22:51

Ewangelie, szerzej księgi apokryficzne, czyli inaczej deutero(wtórno)kanoniczne, czyli takie spoza kanonu, ustalonego ostatecznie na soborze Trydenckim (co nie oznacza, że wcześniej kwestionowano kanon, po prostu zanim podważył go Marcin Luter, nikt się nad tym nie zastanawiał), powstawały przede wszystkim poza kręgiem Apostołów (już po ich śmierci), a więc bezpośrednich świadków życia Jezusa, którzy byli w stanie zweryfikować treść. Najczęściej powstawały też w kręgach nieortodoksyjnych, np. gnostyckich, jako pisma mające za celu poprzeć forsowane przez nich treści. Dlatego są tak ciekawe z punktu widzenia historycznego, choć ich wartość teologiczna i historyczna jest niewielka, bądź żadna (ale czasem o wiele ciekawsze są dokumenty sfałszowane od prawdziwych, bo nie fałszuje się rzeczy bez znaczenia). Nie pomnę, ale pierwsze apokryfy NT to gdzieś tak III w., a ostatnie, chyba XIV. Kanon został ustalony wcześnie, wymieniają go już Ojcowie Kościoła w II wieku, określając jednocześnie kryteria kanoniczności. Najsłynniejsza w Polsce scena apokryficzna, to scena zaśnięcia NMP w ołtarzu mariackim. Myśmy tu o tym wielokrotnie, więc nie warto tematu rozwijać. Zdecydowanie polecam ks. Marka Srarowieyskiego.

 Re: Co to są Ewangelie apokryficzne?
Autor: Marta (78.151.94.---)
Data:   2009-03-28 00:29

Księgi deuterokanoniczne czy to nie czasem księgi dodane do kanonu Pisma Sw trochę później? Np 1 i 2 Księgą Machabejska? Bo Michał jakoś postawił znak równości miedzy księgami deuterokanonicznymi i apokryfami, a tego drugiego jest zdecydowanie więcej.
Widzę, ze zaczynają się wykłady z historii Kościoła (naprawdę lubię) prowadzone przez wspaniały duet Verba Docent i Michał zwany Zabrzańskim :) Lil Lady, tak w skrócie, w szkole mnie uczyli, ze apokryfy to teksty które treścią i stylem pasowałyby do Pisma Sw, ale tam nie są, bo zostały napisane właśnie jak mówi Michał, przez nie wiadomo kogo i nie wiadomo na jakiej podstawie. Coś jak legendy o świętych, tylko tym razem o Jezusie. One jakieś tam ziarnko prawdy mogą zawierać, bo przecież nie znamy każdego szczegółu z życia Jezusa, ale generalnie nie ma się co podniecać. Jakoś nie potrafię pojąć, o co z tymi zębami chodzi? Gdzies widziałam, tez niby bazowane na apokryfach opowieści jak to Jezus będąc dzieckiem lepił z Judaszem ptaszki z gliny i te Jezusa były takie piękne, ożywały i odlatywały, a te Judaszowe oczywiście nie, no i od tego sie zaczął problem ;)

 Re: Co to są Ewangelie apokryficzne?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2009-03-28 02:24

No tak Marto masz rację - za bardzo nasiąkłem zachodnim protestantyzmem. Więc poprawię się, mówiąc o apokryfach w Polsce, lepiej używać terminu księgi niekanoniczne, zwłaszcza w odniesieniu do Nowego Testamentu. Pojęcie księgi deuterokanoniczne, mówiąc precyzyjnie, dotyczy 7 ksiąg Starego Testamentu - Tb, Jd, 1 i 2 Mch, Syr, Bar, Mdr, i te nasi bracia w wierze, nazywają właśnie i dosyć mylnie, jak na warunki polskie, apokryfami, choć dla nas nimi nie są. Szerzej: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TB/apokryfy-02.html

 Re: Co to są Ewangelie apokryficzne?
Autor: Verba Docent (---.nat.umts.dynamic.eranet.pl)
Data:   2009-03-29 10:25

W Nowym Testamencie, w tym w Ewangeliach są fragmenty deuterokanoniczne, które zostały uznane przez Kościół jako w pełnie kanoniczne i fundamentalne dla wiary. Współczense badania wskazują, że np. część listów św. Pawła ma charakter deutorokanoniczny, czyli powstały już po śmierci św. Pawła. Nie są to jednak "fałszywki", gdyż powstały w środowisku związnym ze św. Pawłem i "niosą" myśl Pawłową, tyle, że zanotowaną i opisaną już po jego odejściu.
Podobnie w Ewangeliach są fragmenty deuterokanoniczne, które początkowo nie znajdowały się w najstarszych tekstach i nie były początkowo powszechnie akceptowane (tak rzecz się miała z końcówką Ewangelii św. Marka (16,9n). List do Hebrajczyków budził wątpliwości jeszcze w czasach reformacji.

Słynna opowieść o sądzie Jezusa nad jawnogrzesznicą (Jan 8) też nie była wymieniana we wszystkich starych rękopisach, część pierwszych gmin chrześcijańskich uznawała ją za nieautentyczną, "cenzurowała" Ewangelię.

Z drugiej strony w tzw. Ewangelii św. Tomasza, która nie weszła do kanonu, znajdują się liczne tzw. logia Jezusa, czyli niewątpliwie autentyczne wypowiedzi Nauczyciela.

 Re: Co to są Ewangelie apokryficzne?
Autor: wiśnia (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2009-04-02 20:58

Nieautentyczne listy Pawła to nie są księgi deuterokanoniczne, ale pseudonimiczne.
Termin "deuterokanoniczny" nie odnosi się do autorstwa (które nota bene nie jest przedmiotem dogmatu soboru trydenckiego o kanonie, ani żadnego innego), lecz do faktu wątpliwości co do natchnienia. Ksiąg deuterokanonicznych NT jest siedem: Hbr, Jk, 2 P, 2-3 J, Jud i Ap.

To, że Ewangelia Tomasza zawiera logia przypisane Jezusowi, nie oznacza, że są one autentyczne. Owszem, wiele z nich ma paralele w Ewangeliach kanonicznych, ale często są one w nieco odmiennym klimacie (gnostyckim).

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: