logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Z jakiego drzewa wykonany był Krzyz Święty?
Autor: Ewa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2009-03-28 13:02

Z jakiego drzewa wykonany był Krzyż Święty?

 Re: Z jakiego drzewa wykonany był Krzyz Święty?
Autor: ks. Marian (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2009-03-28 13:47

Kiedyś czytałem legendę, że Krzyż został wykonany z osiki i dlatego teraz osika drży z żalu, może nie być wcale wiatru, a liście osiki drżą.

 Re: Z jakiego drzewa wykonany był Krzyz Święty?
Autor: irka (---.toya.net.pl)
Data:   2009-03-28 18:40

W relikwiarzu na Świętym Krzyżu sosna, ale może źle pamiętam.

 Re: Z jakiego drzewa wykonany był Krzyz Święty?
Autor: Maryshia (71.239.63.---)
Data:   2009-03-29 06:02

Krzyz Swiety wykonany byl z drzewa sosny. Jednak nie wiem, jakiego gatunku. Tutaj w Stanach mozna takie podziwiac,
kiedy kazdego roku w Wielkim Tygodniu wypuszczaja
swoje 'kwiaty' - a ich korony to wlasnie male krzyzyki:

http://wandascountryhome.com/pinetrees/

Mozna widziec na zdjeciu i podziwiac.
Szczesc Boze.

 Re: Z jakiego drzewa wykonany był Krzyz Święty?
Autor: kinga (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-03-30 00:06

ani sosen ani osik nie ma w Palestynie.
"Czynnikiem determinującym występowanie gatunków roślin i zwierząt w Palestynie jest klimat. Z roślin najczęściej można spotkać oliwki, figi, orzechy, grusze, pomarańcze, grejpfruty, cytryny. Bardzo dobrze uprawia się winną latorośl. Rolnicy uprawiają zboża, głównie jęczmień i pszenicę. Z warzyw przeważnie uprawia się ogórki, cebulę, czosnek. W Palestynie występuje bardzo mało roślinności drzewiastej. Najczęściej w północnej części Palestyny, rosną drzewa cedrowe (Liban)."
znalezione na portalu wiara.pl
jak poszperasz to na pewno znajdziesz.

 Re: Z jakiego drzewa wykonany był Krzyz Święty?
Autor: Shlangbaum (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-03-30 09:42

Drzewo Krzyża Świętego wykonane było z czarnej sosny śródziemnomorskiej. Osoba, która mówi, że w Ziemi Świętej nie ma sosen musiała tam nie być :)

 Re: Z jakiego drzewa wykonany był Krzyz Święty?
Autor: alexius (---.netz.sbs.de)
Data:   2009-03-30 11:52

Z objawień prywatnych: Bł. Anna Katarina Emmerich o Krzyżu:
"Oprócz tablicy z napisem skladal sie krzyz z pieciu róznych gatunków drzewa. Mialam objawione rózne jeszcze wlasciwosci i znaczenia, zwiazane z krzyzem, ale obecnie pamietam tylko tyle, co opowiedzialam."
całość:
http://pasja.wg.emmerich.fm.interia.pl/zycie_jezusa109.htm

 Re: Z jakiego drzewa wykonany był Krzyz Święty?
Autor: Dziadek_Muminka (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2009-03-30 14:52

http://www.fdfe.franciszkanie.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=50&Itemid=39
Pozdrawiam:)

 Re: Z jakiego drzewa wykonany był Krzyz Święty?
Autor: kinga (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-03-30 20:25

Owszem, nie byłam w Palestynie, tak jak nie byłam w Alpach :) co nie przeszkadza mi w posiadaniu wiedzy, jakie tam rosną rośliny :)
Jeśli bardzo Ci zależy na poznaniu prawdziwej odpowiedzi (a nie legend i poetyckich opowieści), to poszukaj w książkach z dziedziny archeologii śródziemnomorskiej, dotyczących panowania Rzymian w Palestynie. Tam powinno być napisane jakich drzew używano do krzyżowania skazańców.
Na pewno nie używano rzadko spotykanych drzew typu sosna, tylko najbardziej pospolite. Ponadto minęło już 2 tys. lat i drzewostan śródziemnomorski zmienił się diametralnie - to co rosło kiedyś nie rośnie dziś, a to co rośnie dziś mogło zostać zasadzone ręką człowieka kilkaset lat temu.
Pozdrawiam

 Re: Z jakiego drzewa wykonany był Krzyz Święty?
Autor: Piotr (79.162.182.---)
Data:   2009-03-31 15:29

Słyszałem że na osice powiesił się Judasz.
A swoja droga to czy on nie rzucił sie przypadkiem ze skały (ale tematyka oj:))

---------

Okolicznosci smierci Judasza: Mt 27,5.
moderator

 Re: Z jakiego drzewa wykonany był Krzyz Święty?
Autor: Tarakin (---.kielce.vectranet.pl)
Data:   2009-04-03 19:18

Czy to takie naprawdę ważne spierać się z jakiego drzewa był Krzyż?

 Re: Z jakiego drzewa wykonany był Krzyz Święty?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-04-03 22:41

Tarakinie, dla wiary i świętości nie ma to żadnego znaczenia. Ale pytanie dobre jak każde inne: skoro kogoś to interesuje, ma prawo pytać z nadzieją, że ktoś inny wie. Pewnie nikt nie wie na 100%. Jest wiele publikacji o roślinach w Biblii, niektóre z podanymi siglami (podobno), ale kto może wiedzieć jak było? Zresztą mogło być tak, że pale pionowe stały na stałe i były z innego drewna, a poziome noszone przez zbrodniarzy z innego. Zawsze wzbudza ciekawość to czego nie wiemy, ale nie na każde pytanie poznamy odpowiedź.

A wierze bardziej czasem służą właśnie legendy, bo razem z tą drżącą osiką drży i nasze serce. Trzeba tylko pamiętać co jest prawdą a co nią nie jest - a jeśli nie jest sprzeczne z przekazem ewangelicznym, wtedy nic nie przeszkadza.

 Re: Z jakiego drzewa wykonany był Krzyz Święty?
Autor: Jarosław (---.play-internet.pl)
Data:   2016-03-02 19:32

Od chłopów na wsi słyszałem kiedyś legendę o krzyżu. Krzyż zrobiony był z drewna olchy (olszy czarnej). Dlatego teraz, po ścięciu i okorowaniu drewno olchy oblewa się krwią. Rzeczywiście świeżo ścięta olcha zabarwia się na czerwono / pomarańczowo za sprawą wydzielanych garbników.
Taka ciekawostka.
Pozdrawiam.

 Re: Z jakiego drzewa wykonany był Krzyz Święty?
Autor: Bożena (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2017-04-18 07:00

Krzyż Święty zrobiony był z sosny czarnej (śródziemnomorskiej). Świętujemy Wielkanoc (oktawa), w TV było mnóstwo bardzo ciekawych programów dotyczących tematyki Ukrzyżowania i Zmartwychwstania (szczególnie TVP Info zadziwiła mnie ogromną liczbą takich arcyciekawych programów), m.in. rozmowy z ojcami zakonnymi ze Świętego Krzyża (miejscowość), inne wywiady i filmy dokumentalne na te tematy, i wszyscy jednogłośnie potwierdzają, że TYM drzewem była sosna czarna. rzymianie podobno uzywali jej do konstrukcji krzyzy, na których wykonywano karę śmierci w tamtych czasach. Serdecznie pozdrawiam. Chrystus zmartwychwstał, Alleluja.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: