logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego zazdrość jest jednym z grzechów głównych?
Autor: monika (---.ambit24.pl)
Data:   2009-08-21 21:53

Witam,
Mam pewien problem, ponieważ nie rozumiem dlaczego zazdrość jest jednym z grzechów głównych? Dlaczego mamy spowiadać sie z niej, bo jest grzechem ciężkim? A może tylko pewne przypadki to grzech ciężki? Jeszcze rozumiem okoliczność, gdy zazdrościmy komuś tak bardzo, że chcemy jego krzywdy lub jakiegoś niepowodzenia i próbujemy mu przeszkodzić lub zakłócić to jego szczęście. To może być jeszcze nazwane grzechem ciężkim, bo prowadzi do zła. Ale taka sytuacja np. gdy bliskiej nam osobie dobrze się powodzi, odnosi wiele sukcesów w życiu a my myślimy "Ale jej się wszytko udaje, nie to co mi, ja tez tak chce." lub " ale ona ma dobrze..." Często te myśli pojawiają się nie do końca świadomie, dopiero, gdy ta osobę spotka nieszczęście możemy pomyśleć, ze nie mieliśmy do końca racji i nie potrzebnie zazdrościliśmy. Ale czy to jest grzech ciężki, czy tu jest coś złego? Proszę o wyjaśnienie, bo już sama nie wiem...

 Re: Dlaczego zazdrość jest jednym z grzechów głównych?
Autor: dorota (---.248.69-86.rev.gaoland.net)
Data:   2009-08-22 01:22

Dorzuce sie z pytaniem, a co z inspiracja? czasem ktos wykazuje pewne cechy, ktore chcialabym tez u siebie znalesc i moment keidy mi sie to u niego podoba, a jeszcze tego u mnie nie ma, mozna nazwac zazdroscia, ale tez inspiracja, jesli ida za tym dalsze krowki w realizacji cechy u siebie. Czy to jest zle? Wiec dolaczam sie z pytaniem, jaka zazdrosc jest zla lub co to jest ta zazdrosc?

 Re: Dlaczego zazdrość jest jednym z grzechów głównych?
Autor: K. (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2009-08-22 07:55

Zazdrość, podobnie jak nienawiść jest bardzo szkodliwa - wprowadza do serca niepokój, smutek, nie pozwala cieszyć się życiem, bywa nawet, że zamyka serce na Boga.Ten, któremu zazrościsz nie ponosi żadnej szkody z powodu żywionych przez Ciebie uczuć, ponosisz je Ty. Płacisz zgorzknieniem, apatią, już nie cieszysz się życiem, bo inni mają przecież więcej, lepiej, łatwiej. A może oni właśnie, aby pójść za Jezusem - muszą to wszystko mieć, to jest dla nich czymś niezbędnym w tej drodze. Różnymi drogami idziemy do Niego - jedni drogą dostatku, inni drogą ubóstwa, Bóg w swojej mądrości zaplanował dla każdego z osobna najlepszą z możliwych dróg.
Zazdrośc jako uczucie, nie jest jeszcze grzechem, ale może do niego prowadzić. Człowiek nią powodowany może dopuścić się bardzo złych czynów względem bliźniego, bo pielęgnowana zazdrość może przerodzić się w nienawiść, a stąd już droga prosta nawet do zabójstwa.
Warto więc pracować nad sercem wolnym od zazdrości, to naprawdę opłaca się :)
Pozdrawiam.

 Re: Dlaczego zazdrość jest jednym z grzechów głównych?
Autor: moderator (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2009-08-22 08:39

Z Katechizmu Kościoła Katolickiego:

2538 Dziesiąte przykazanie żąda usunięcia zazdrości z serca ludzkiego. Gdy prorok Natan chciał skłonić króla Dawida do skruchy, opowiedział mu historię o biedaku mającym tylko jedną owieczkę, którą traktował jak własną córkę, i o bogaczu, który, mimo iż miał wiele bydła, zazdrościł tamtemu i w końcu zabrał mu jego owieczkę (Por. 2 Sm 12,1-4.). Zazdrość może prowadzić do najgorszych występków (Por. Rdz 4, 3-7; Krl 21, 1-29.). To przez zawiść diabła śmierć weszła na świat (Mdr 2, 24).

Walczymy ze sobą nawzajem i to właśnie zazdrość podburza jednych przeciw drugim... Jeżeli wszyscy będą z taką zawziętością rozszarpywać Ciało Chrystusa, do czego dojdziemy? Osłabiamy Ciało Chrystusa... Głosimy, iż jesteśmy członkami tego samego organizmu, a pożeramy się nawzajem niczym dzikie zwierzęta (Św. Jan Chryzostom, Homiliae in secundam ad Corinthios, 28, 3-4: PG 61, 594-595.).

2539 Zazdrość jest wadą główną. Oznacza ona smutek doznawany z powodu dobra drugiego człowieka i nadmierne pragnienie przywłaszczenia go sobie, nawet w sposób niewłaściwy. Zazdrość jest grzechem śmiertelnym, gdy życzy bliźniemu poważnego zła:

Święty Augustyn widział w zazdrości "grzech diabelski" w pełnym znaczeniu tego słowa (Św. Augustyn, De catechizandis rudibus, 4, 8.). "Z zazdrości rodzą się nienawiść, obmowa, oszczerstwo, radość z nieszczęścia bliźniego i przykrość z jego powodzenia" (Św. Grzegorz Wielki, Moralia in Job, 31, 45: PL 76, 621.).

2540 Zazdrość jest jedną z form smutku, a zatem odrzuceniem miłości; ochrzczony powinien zwalczać ją życzliwością. Zazdrość często pochodzi z pychy; ochrzczony powinien starać się żyć w pokorze.

Chcielibyście, by w was widziano Boga uwielbionego? Tak więc radujcie się z postępów waszego brata, a wtedy w was będzie Bóg uwielbiony. Bóg będzie pochwalony – jak powiedzą – przez to, że Jego sługa potrafił zwyciężyć zazdrość, radując się z powodu zasług innych (Św. Jan Chryzostom, Homiliae in ad Romanos, 7, 3: PG 60, 445.).

 Re: Dlaczego zazdrość jest jednym z grzechów głównych?
Autor: halina (82.132.136.---)
Data:   2009-08-22 11:16

Czy to uczucie bylo grzechem?

/.../

Proszę zajrzeć na stronę i zastosować punkt 1.
moderator

 Re: Dlaczego zazdrość jest jednym z grzechów głównych?
Autor: Inka (---.netia.com.pl)
Data:   2009-08-23 16:22

Zazdrość jest podłożem ciężkich grzechów, a także powodem, dla którego ranimy innych. Zreszta raniąc drugich, sprawiamy ból również sobie. Gdy w grę wchodzi jakaś sytuacja konfliktowa, której nie potrafimy rozwiązać, w sposób sprawiedliwy i asertywny dojść do porozumienia, to zawsze pozostaje dwóch przegranych. Jest to niezależne od poczucia zwycięstwa jednej ze stron. Taka wygrana jest fikcją.
Kiedy przyjżysz się, Moniko, swojemu życiu, na pewno zobaczysz tę prawidłowość. I nie mówię tu, że tylko Ty bywasz zazdrosna ( każdemu z nas to się zdarza). Chodzi mi o to, że tylko my sami jestesmy w stanie poznać korzenie swoich grzechów.
Uświadomiwszy sobie znaczenie zazdrości, rozpoznając "krecią robotę", którą ona robi w naszym życiu, nie będziemy się zastanwiać nad tym, czy to grzech ciężki, czy nie. Po prostu trzeba starać się świadomie unikać tego uczucia.
A to, o czym pisze Dorota, czyli zazdrość, która powoduje pracę nad sobą, nie jest zazdrością sensu stricte.

 Re: Dlaczego zazdrość jest jednym z grzechów głównych?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2009-08-23 18:17

Dołączając się do pozostałych, oddawanie się zazdrości daje taki efekt "|"
Po prostu ściany.
Ona zatrzymuje nas w życiu. Nie pozwala rozwijać się, iść dalej. To jest świadome samoograniczanie się, to dosłownie tak, jak z odkładaniem pokuty na ostatnią chwilę życia (teraz pogrzeszę, a jak będę umierać, to się wyspowiadam), to oznacza ni mniej ni więcej, tylko zakopanie talentów, które Bóg nam daje. Nie rozwijam tego, co dostałem, nie idę własną drogą, którą wyznaczył mi Bóg, tylko oddaję się duchowej kradzieży. Jezus uciął to bardzo prosto - J 21, 21

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: