logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 6 Prawd Wiary.
Autor: yeah (---.chello.pl)
Data:   2009-11-08 23:38

/.../

W Katechiźmie Kościoła Katolickiego nie znajdzie Pan/i '6 Prawd Wiary'.

> Dlaczego nie mieści się tutaj stwierdzenie, jak dla mnie najważniejsza prawda mojej wiary, że "Bóg jest Miłością"?


W Katechiźmie Kościoła Katolickiego mieści się:


Bóg jest Miłością

218 W ciągu swej historii Izrael mógł odkryć, że Bóg miał tylko jeden powód, aby mu się objawić i wybrać go spośród wszystkich ludów, by był Jego ludem; tym powodem była Jego darmo dana miłość 20 . Dzięki prorokom zrozumiał też Izrael, że Bóg z miłości nie przestał go zbawiać 21 oraz przebaczać mu jego niewierności i grzechów 22 .

219 Miłość Boga do Izraela jest porównana do miłości ojca do syna 23 . Ta Boża miłość jest mocniejsza niż miłość matki do dzieci 24 . Bóg miłuje swój lud bardziej niż oblubieniec swoją oblubienicę 25 ; miłość ta będzie zwyciężać nawet największe niewierności 26 , aż do udzielenia najcenniejszego daru: "Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał" (J 3, 16).

220 Miłość Boża jest "wieczysta" (Iz 54, 8): "Bo góry mogą ustąpić i pagórki się zachwiać, ale miłość moja nie odstąpi od ciebie" (Iz 54, 10). "Ukochałem cię odwieczną miłością, dlatego też zachowałem dla ciebie łaskawość" (Jr 31, 3).

221 Święty Jan pójdzie jeszcze dalej, gdy zaświadczy: "Bóg jest miłością" (1 J 4, 8. 16): miłość jest samą istotą Boga. Posyłając w pełni czasów swojego jedynego Syna i Ducha miłości, Bóg objawia swoją najbardziej wewnętrzną tajemnicę 27 : jest wieczną wymianą miłości - Ojcem, Synem i Duchem Świętym, a nas przeznaczył do udziału w tej wymianie.

www.katechizm.diecezja.elk.pl/kkkI-2-1.htm#o6kkkI-2-1

zachęcający do lektury Katechizmu
moderator

 Re: 6 Prawd Wiary.
Autor: yeah (---.chello.pl)
Data:   2009-11-09 09:46

> Ale czy nie jest tak, że dzieciom w szkole i młodzieży podaje się owe 6 Prawd Wiary do przyswojenia?

To pytanie do szkoły i katechety.

> KKK przejrzałam i rzeczywiście nie znalazłam czego szukałam

Podałem Pani cytat w poprzednim poście.
moderator

 Re: 6 Prawd Wiary.
Autor: yeah (---.chello.pl)
Data:   2009-11-09 10:39

Nie znalazłam 6 Prawd Wiary :)

 Re: 6 Prawd Wiary.
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-11-09 20:48

Katechizm Kościoła Katolickiego to nie to samo, co zwykły katechizm do nauki religii (np. w szkole). Nie ma tam krótkich formułek czy prawd katechizmowych, jakie mają dzieci w swoich podręcznikach. To nie znaczy, że czegoś nie ma w ogóle. Jest wszystko co najważniejsze, ale tematy są bardzo poszerzone, bo są dla dojrzałego człowieka, który chce wiedzieć więcej, a nie nauczyć się na pamięć czegoś na ocenę.

Jeśli więc szukasz skrótu 6 prawd wiary, to nie ma, ale taki skrót znajdziesz w tysiącu miejscach. W KKK natomiast możesz poczytać, jak niżej.

1. Jest jeden Bóg.
- patrz KKK od nru 200
2. Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza, a za złe karze.
- KKK od 1020
3. Są trzy osoby boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty.
- KKK od 232
4. Syn Boży stał się człowiekiem i umarł na krzyżu dla naszego zbawienia.
- KKK od 456
5. Dusza ludzka jest nieśmiertelna.
- KKK od 362
6. Łaska Boża jest do zbawienia koniecznie potrzebna
- KKK od 1996

 Re: 6 Prawd Wiary.
Autor: Janek (---.sileman.net.pl)
Data:   2019-06-13 14:16

Dziękuję za tę odpowiedź,

nareszcie mam potwierdzenie, że te prawdy są prawdziwie.
Trudno mi się pogodzić z krytyką, że to wymysł lokalnego polskiego Kościoła lub, że 3 prawda (Bóg jest sędzią sprawiedliwym....) prowadzi do religii strachu.

Szkoda, że Katechizmie KK nie ma tych prawd napisanych pod jednym hasłem, np.: główne prawdy wiary lub prawdy wiary.

jeszcze raz dziękuję za te wskazówki z odniesieniami do numerów w KKK.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: