logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy nosiciel HIV może zawrzeć ślub kościelny?
Autor: Magda (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2011-03-27 19:07

Czy osoba będąca nosicielem wirusa HIV, może zawrzeć ślub kościelny. Oczywiście, gdy druga osoba o tym wie?

 Re: Czy nosiciel HIV może zawrzeć ślub kościelny?
Autor: Michał (---.bnet.pl)
Data:   2011-04-01 01:17

To trudne pytanie. Myślę, że formalnie tak, o ile nie ma innych przeszkód fizycznych. Tyle, że ta jej decyzja dowodzi skrajnej nieodpowiedzialności i budzi pytanie o psychiczną zdolność tej osoby do ważnego zawarcia sakramentu małżeństwa. To niesłychanie trudna sytuacja i groźna dla wszystkich stron, zwłaszcza tej, której jeszcze nie ma i która sama za siebie tej decyzji podjąć nie może. Bo potencjalny współmałżonek ma prawo sam decydować o możliwości zakażenia, można też dziecko adoptować. Ale radziłbym staranne przemyślenie decyzji. Czy takie są wymagania miłości? Bo życie w małżeństwie to nie impuls, to lata. Oczywiście alkoholik może przestać być alkoholikiem, a narkoman narkomanem. Ale gwarancji nie ma. A nosiciel nigdy nosicielem być nie przestanie i kontakt związany z małżeńskimi powinnościami, ze skonsumowaniem małżeństwa, jest zawsze obarczony takim samym ryzykiem. I nie ma tu niczyjej winy, takie są fakty. Człowiek sparaliżowany pewnych rzeczy nie może, choć w niczym nie umniejsza to jego człowieczeństwa. Tak samo człowiek ograniczony umysłowo może być wspaniałym człowiekiem, ale ma bariery, często nieusuwalne. Choć czasem formalnie, w szczególnych okolicznościach dałoby się niektóre możliwości dopuścić, to jednak stanowią one wyzwania dla naszego człowieczeństwa. I nic na to nie poradzimy. Albo człowiek w nas będzie się rozwijał, albo umniejszał. I rozpatrywałbym to w takich kategoriach, a nie w kategoriach hipotetycznych możliwości. Z pewnością zarażenie w trakcie małżeństwa nie stanowi przeszkody unieważniającej małżeństwo. To brzemię jest jednak jak Kainowe znamię. Ono nie przekreśla człowieka, ale go określa.

 Re: Czy nosiciel HIV może zawrzeć ślub kościelny?
Autor: xc (---.superkabel.de)
Data:   2011-04-02 10:22

Nie podzielam opinii pana Michała. To niczego nie dowodzi. Ale zostawmy to na boku, nie czas i miejsce na dyskusję.

Jeśli nosiciel wirusa HIV zatai przed swoim małżonkiem ten fakt, to może (ale nie musi) być uznane za przyczynę uznania małżeństwa za nieważne od początku. O tym jednak będzie musiała zdecydować kompetentna władza kościelna.

Kościół nie może odmawiać (i nie odmawia) swoim wiernym posługi sakramentalnej (a taką stanowi ślub kościelny) z uwagi na ich stan zdrowia.

 Re: Czy nosiciel HIV może zawrzeć ślub kościelny?
Autor: Michał (---.bnet.pl)
Data:   2011-04-02 11:37

Tak jak powiedziałem, to jest trudne pytanie. Nawet jeśli formalnie nie jest to przeszkoda. Osobiście nie zdecydowałbym się, będąc nosicielem. I nie ma w tym niczyjej winy. Każdy ma jakieś brzemię, krzyż. Miłość, to także, a może przede wszystkim - odpowiedzialność.

 Re: Czy nosiciel HIV może zawrzeć ślub kościelny?
Autor: sasha (---.play-internet.pl)
Data:   2011-04-02 12:29

Małżeństwo zawrzeć można. Co jednak z dopełnianiem obowiązków? Chyba, że małżonkowie zdecydują się być małżeństwem białym. AIDS jest chorobą śmiertelną i w pewnych wypadkach zakaźną, np. poprzez kontakt z krwią. Mimo rozwoju medycyny i coraz lepszych leków, kończy się ona śmiercią. - Obcowanie płciowe jest obarczane wysokim ryzykiem zarażenia. W takich wypadkach osoba zakażona HIV ŚWIADOMIE niesie śmierć.

 Re: Czy nosiciel HIV może zawrzeć ślub kościelny?
Autor: MaBi (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2011-04-02 23:22

Zapytaj może i tutaj:
http://forum.wiara.pl/viewforum.php?f=11&sid=5378fac7cf11d2c25ebb1fa44527521b

 Re: Czy nosiciel HIV może zawrzeć ślub kościelny?
Autor: susa (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2011-04-03 09:12

Aby ważnie zawrzeć związek małżeński należy być zdolnym do współżycia. A osoba z HIV współżyjąc zarazi współmałżonka. Wydaje mi się więc że nie może ważnego związku małżeńskiego w KK.
Ale tak mi się tylko logicznie wydaje. Jak jest w rzeczywistości? Nie wiem.

 Re: Czy nosiciel HIV może zawrzeć ślub kościelny?
Autor: Michał (---.bnet.pl)
Data:   2011-04-03 16:01

Susa, to są jednak dwie rożne sprawy. Ludwik Węgierski pozarażał całą swoją rodzinę kiłą, dlatego dynastia Andegawenów tak szybko wygasła (Kazimierz Wielki o tym wiedział i był pewien tronu węgierskiego, ale zgubiło go zamiłowanie do polowań, choć chłop był jak tur no i miał pełno męskich potomków, tyle, że nieślubnych. Kiła to był taki współczesny HIV (leczono arszenikiem))

 Re: Czy nosiciel HIV może zawrzeć ślub kościelny?
Autor: MaBi (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2011-04-03 20:16

Ludwika Węgierskiego nie obowiązywał, tak jak nas, Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983r. Wydaje mi się, że jest to przeszkoda, ale nie jestem kanonistą, więc odesłałam, bo tam chyba ktoś się zna.

 Re: Czy nosiciel HIV może zawrzeć ślub kościelny?
Autor: Michał (---.bnet.pl)
Data:   2011-04-03 23:41

Słusznie, ale przeszkody w małżeństwie zawsze były (vide Henryk XVIII). Natomiast o ile wiem śmiertelna choroba nie jest przeszkodą. Życie jest taką chorobą i też roznoszone drogą płciową. Tyle, że śmierci nie ma, więc ta przeszkoda małżeństwa nie dotyczy, tak myślę. My tu o przeszkodach mówimy (nie ja), ale przecież małżeństwo to jest przede wszystkim ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Nie prasnę wszystkim, bo dałem słowo. Jak można zaczynać od nieodpowiedzialności? Widzę ogromną nieodpowiedzialność, a to nie miłość.

 Re: Czy nosiciel HIV może zawrzeć ślub kościelny?
Autor: Bogumiła z Krakowa (zuzka) (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2011-04-04 14:15

Pierwsza sprawa: nie tylko AIDS jest chorobą, która niesie śmierć, jest mnóstwo i zakaźnych chorób i genetycznych, które dają jeśli nie "gwarancję" kalectwa czy wczesnej śmierci, to na pewno taką możliwość. Kościół nie prowadzi listy chorób zakazanych, bo wtedy każdy przyszły małżonek taką listę by dostawał w kancelarii parafialnej.
Druga sprawa: dzieci nosiciela mogą być całkiem zdrowe, a ważne jest jak długo chory się leczy i jak sumiennie, jaki jest stan jego zdrowia. Nie można stawiać znaku równości między HIV a AIDS. To jeszcze nie to samo.

To faktycznie bardzo trudna sprawa, ale nie ma zakazu. Jak najbardziej jest to sprawa miłości i odpowiedzialności, ale nie załatwimy tego na forum. Osoby zainteresowane w takich trudnych sprawach powinny zgłosić się do poradni rodzinnej przy kurii biskupiej i tam bardzo konkretnie sprawę omówić.
Znam sytuację gdy inna choroba też była zagrożeniem dla ewentualnego dziecka. Małżonkowie podjęli się adopcji, oczywiście z zamiarem przyjęcia własnego dziecka, gdyby się pojawiło na świecie, ale bez dążenia do takiej sytuacji. Nie jest to wtedy zamknięcie się na życie, bo przyjmuje się serdecznie Małego Człowieka, tyle, że kto inny go urodził.
Trzeba taką sprawę PRZED oświadczynami omówić dokładnie w poradni.

 Re: Czy nosiciel HIV może zawrzeć ślub kościelny?
Autor: susa (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2011-04-05 07:20

Zaskakujecie mnie, ze choroba nie jest przeszkodą małżeńską. Na 100% jestem pewna że osoba niepełnosprawna niezdolna fizycznie do odbycia stosunku nie może wziąć ślubu kościelnego. Tu więc choroba okazała się przeszkodą. A tu występuje podobieństwo bo osoba chora na HIV nie jest zdolna do godnego współżycia, bo zarazi śmiertelna chorobą współmałżonka. Z tego co również wiem choroba psychiczna może być przeszkodą małżeńską jako niezdolność do podjęcia obowiązków małżeńskich, narzeczeni pytani są czy są przekonani o stanie swego zdrowia psychicznego.

----------

Kodeks Prawa Kanonicznego

Przeszkody zrywające w ogólności:
www.archidiecezja.lodz.pl/czytelni/prawo/k4t7r2.html

Poszczególne przeszkody zrywające:
www.archidiecezja.lodz.pl/czytelni/prawo/k4t7r3.html

moderator

 Re: Czy nosiciel HIV może zawrzeć ślub kościelny?
Autor: Michał (---.bnet.pl)
Data:   2011-04-05 09:16

Suso, małżeństwo to nie jest licencja kierowcy, ani nawet dyplom ukończenia studiów. Tak się składa, że małżeństwo to nie teoria, a praktyka. Do tego nie trzeba wielkiej filozofii (a jak się człowieka wcześniej nie wychowało, to w małżeństwie też nie). Już od dawna moim chłopakom kazań nie prawię (i tak nie słuchali), ale niech se patrzą. (Tak swoją drogą, jestem najbardziej ciekawy co kiedyś zwycięży: fascynacja kobietą (na to nie ma mocnych), czy czerwone światełko ostrzegawcze. Właściwie, to oni mnie nawet z góry uprzedzają, jak o czymś wiedzą: Tata, tylko się nie denerwuj, usiądź sobie, weź kilka głębszych oddechów, znasz mamę)

 Re: Czy nosiciel HIV może zawrzeć ślub kościelny?
Autor: MaBi (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2011-04-05 10:11

Ks. Gajda, Prawo małżeńskie Kościoła katolickiego:
"Mogą być następujące przyczyny natury psychicznej: zaburzenie osobowości, chroniczny alkoholizm, narkomania, anomalie seksualne (np. homoseksualizm, nimfomania), sadyzm, masochizm, duży stopień niedojrzałości osobowościowej, skrajny egoizm itp. Zgodnie z jurysprudencją rotalną narkomani uznawani są za niezdolnych do prawidłowych i trwałych relacji międzyosobowych. Nie odnosi się to zazwyczaj do przyjmujących narkotyki tylko okazjonalnie. Każdy przypadek należy traktować oddzielnie. Nie jest konieczny związek narkomanii z chorobą AIDS. Przyjmuje się, iż chorzy na AIDS nie mogą zawrzeć ważnego małżeństwa. Nie błogosławi się małżeństwa transseksualisty po operacji zmiany płci. Gdyby z taką prośbą zwrócono się przed dokonaniem operacji, powinno się określić osobę po zewnętrznych cechach płciowych i nie należy jej odmawiać zawarcia ślubu. Jeśli zachodzi wątpliwość co do możliwości wypełnienia przez nią jakiegoś obowiązku małżeńskiego, ale brak jest pewności, nie można jej zabraniać małżeństwa"
źródło:
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TA/TAI/pr_malzenskie_05.html
Czytałam też kiedyś doktorat, w którym autor twierdził, że nieważnie zawierają małżeństwo alkoholicy.

 Re: Czy nosiciel HIV może zawrzeć ślub kościelny?
Autor: Michał (---.bnet.pl)
Data:   2011-04-05 16:00

Świetnie MaBi, szczena opada. Wrzuciłem w gogle "jurysprudencję rotalną" i dowiedziałem się, że zajmował się nią bp Staniewicz w powiązaniu z fotelikami samochodowymi. Rozumiem, to bardzo ważny problem, dzieci do pewnego wieku powinny jeździć w fotelikach (potem już nie, bo to dziwnie wygląda). Rozumiem, że to najkrótsza droga do biskupstwa, a tak w ogóle to nie rozumiem. Przy okazji, teraz to włożyłaś kij w mrowisko. (Zacytowałaś wyrok bez uzasadnienia - co autor miał na myśli). Rozumiem, że generalnie chodzi o to, że ktoś, kto ma zaburzenia osobowości nie jest zdolny do świadomej przysięgi (nie wie co czyni), choć jest zdolny do konsumpcji. Ale cały ten wywód nijak nie ma się do AIDS (nie podałaś uzasadnienie dlaczego nie), chyba że AIDS na mózg się rzuca, albo na narządy rodne? Ten numer z alkoholikami jest dobry, popieram. (Tylko nie rozgłaszaj tego żonom alkoholików)

 Re: Czy nosiciel HIV może zawrzeć ślub kościelny?
Autor: MaBi (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2011-04-05 21:34

Zacytowałam. Uzasadnienie należy do autora książki. Mowa była zresztą o AIDS, a pytanie dotyczy nosicielstwa HIV, ale to już blisko. Powtarzam, że nie mam swojego zdania, bo nie jestem kanonistą.

 Re: Czy nosiciel HIV może zawrzeć ślub kościelny?
Autor: B. (---.warszawa.mm.pl)
Data:   2011-04-05 23:40

"Komentarze kanonistów do wyroków Roty Rzymskiej stanowią nieocenioną pomocą dla sędziów oraz obrońców węzła sądów kościelnych. Jednym z celów tych opracowań jest wyjaśnianie oraz pogłębianie rozumienia prawa. Ponadto, orzecznictwo tego Trybunału może stać się źródłem prawa, a także zwyczajem sądowym. Zgodnie z art. 126 Konstytucji Pastor Bonus, poważną rolę w procesie formacyjnym pracowników sądowych powinna pełnić jurysprudencja rotalna. W ten sposób bardzo konkretnie zostaje spełniony postulat wysuwany przez papieża Jana Pawła II, a także jego poprzedników.
Mając na uwadze ten postulat, tematyka tej pracy została poświęcona problematyce wad zgody małżeńskiej występującej w polskich komentarzach do wyroków Roty Rzymskiej, opublikowanych po 1983 r. Zasadniczy cel tego opracowania stanowi prezentacja dorobku kanonistyki polskiej w zamyśle nad dokonaniami judykatury rotalnej w przedmiocie wad zgody małżeńskiej.
Studium to składa się ze wstępu, trzech rozdziałów i zakończenia. O strukturze tego studium zadecydował układ regulacji zawartych w katalogu wad zgody małżeńskiej (kan. 1095 – 1103 KPK).
Rozdział I przedstawia komentarze do wyroków ferowanych z zakresu niezdolności konsensualnej do zawarcia małżeństw, ujętej w kan. 1095, nn. 1 - 3 KPK. Rozdział II z kolei zawiera zamysł nad opracowaniami dotyczącymi orzeczeń rotalnych z zakresu błędu oraz podstępu (kann. 1097 i 1098 KPK). Rozdział III natomiast przybliża komentarze do wyroków Roty Rzymskiej wydane z tytułu symulacji (kan. 1101 § 2 KPK), warunku (kan. 1102 KPK) oraz przymusu i bojaźni (kan. 1103 KPK).
Materiałami źródłowymi niniejszej pracy były Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 r. oraz Dokumenty Soboru Watykańskiego II. Ponadto, do źródeł zaliczono wyroki sędziów rotalnych oraz polskie komentarze tych wyroków. Literaturę opracowania stanowią niektóre artykuły wybitnych kanonistów polskich, a także podręczniki materialnego prawa małżeńskiego."

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: