logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Warunki odpustu za zmarłych 1-8 listopada.
Autor: kal. lit. arch. lub. (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2011-11-01 01:44

Wierni, którzy nawiedzą kościół lub kaplicę w dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, mogą dostąpić odpustu zupełnego. Odpust ten może być ofiarowany tylko za zmarłych i tylko jeden raz w ciągu dnia.
Warunkiem do uzyskania odpustu jest:
- przyjęcie Komunii św.,
- modlitwa "Ojcze nasz", "Wierzę w Boga" i modlitwa w intencji wyznaczonej przez Ojca świętego,
- wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego.

Odpust ten można zyskać również w dniach od 1 do 8 listopada nawiedzając cmentarz i modląc się za zmarłych.

Wierni, którzy pobożnie nawiedzą cmentarz i przynajmniej w myśli pomodlą się za zmarłych zyskują odpust, który może być ofiarowany za dusze w czyśćcu cierpiące. Odpust ten w dniach od 1 do 8 listopada (włącznie) jest zupełny, w inne dni roku cząstkowy.

Enchiridion indulgentiarum, Normae de indulgentiis, Libreria Editrice Vaticana 1999, s. 21

 Re: Warunki odpustu za zmarłych 1-8 listopada.
Autor: janka (---.chelm.mm.pl)
Data:   2011-11-02 00:16

Czy modlitwę "Ojcze nasz", "Wierzę w Boga" można odmówić podczas Mszy, czy trzeba koniecznie poza Mszą?

 Re: Warunki odpustu za zmarłych 1-8 listopada.
Autor: Aga (---.wum.edu.pl)
Data:   2011-11-03 13:22

"Odpust ten można zyskać również w dniach od 1 do 8 listopada nawiedzając cmentarz i modląc się za zmarłych."
- czy trzeba przyjąć Komunię?

 Re: Warunki odpustu za zmarłych 1-8 listopada.
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2011-11-03 15:18

Podstawowe warunki uzyskania odpustu zupełnego są zawsze takie same:
- Komunia święta sakramentalna (nie duchowa)
- po sakramentalnej spowiedzi niekoniecznie w dniu odpustu (czyli nie wystarczy żal doskonały)
- modlitwa w intencjach Ojca Świętego (ale nie "za" papieża tylko w intencjach przez niego polecanych, których wcale nie musimy znać)
- wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego (wiem na pewno, że nie chcę niczym zgrzeszyć, choć może mi się to później zdarzyć)
- a OPRÓCZ tego spełnienie konkretnego zalecenia, które pozwala nam na uzyskanie odpustu.
W dniach 1-8 listopada tym zaleceniem jest nawiedzenie cmentarza i modlitwa za zmarłych.
Niespełnienie jakiegoś warunku sprawia, że odpust jest tylko cząstkowy.

 Re: Warunki odpustu za zmarłych 1-8 listopada.
Autor: janka (---.chelm.mm.pl)
Data:   2011-11-04 00:57

A OPRÓCZ tego spełnienie konkretnego zalecenia, które pozwala nam na uzyskanie odpustu. - O jakie zalecenie tu chodzi?

 Re: Warunki odpustu za zmarłych 1-8 listopada.
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2011-11-04 14:28

Napisałam :))
"W dniach 1-8 listopada tym zaleceniem jest nawiedzenie cmentarza i modlitwa za zmarłych".

Chodziło o to "COŚ", do czego Kościół przywiązał odpust zupełny. Konkretna "praca" do wykonania. Jest ich przecież wiele do wyboru. Np. półgodzinna adoracja Najświętszego Sakramentu, droga krzyżowa czy różaniec w kościele, czyli udział w liturgii, uczynek, modlitwa. Na listopadowe dni Kościół proponuje odpusty związane z cmentarzem.
Jeszcze inaczej: Jeśli chcesz skorzystać z jakiegokolwiek odpustu musisz spełnić warunki. Są warunki stałe, zawsze te same (w skrócie: spowiedź, komunia, modlitwa, wolność), a oprócz nich jest jeden warunek zmienny: konkretna czynność do wykonania.

Jeśli nadal jest to niezrozumiałe, pytaj dalej. A jeśli pytałaś janko o INNE możliwości uzyskania odpustu zupełnego, to poczytaj np. tutaj:
http://www.spowiedz.pl/odpust.htm

 Re: Warunki odpustu za zmarłych 1-8 listopada.
Autor: Elżbieta (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-11-05 07:04

1 i 2 listopada byłam na cmentarzu. Czy chcąc uzyskać kolejny odpust za zmarłego, muszę iść także na cmentarz w kolejne dni, czy już wystarczy, że byłam pierwszego i drugiego listopada?

 Re: Warunki odpustu za zmarłych 1-8 listopada.
Autor: B. (---.warszawa.mm.pl)
Data:   2011-11-05 08:42

"Czy chcąc uzyskać kolejny odpust za zmarłego, muszę iść także na cmentarz w kolejne dni" - Tak. W Warszawie, gdzie cmentarze są dla wielu zbyt daleko, można iść np. do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki, lub na maleńki cmentarz na Kamionku w Warszawie (wokół kościoła jest kilka grobów, czyli mały cmentarz).

 Re: Warunki odpustu za zmarłych 1-8 listopada.
Autor: Elżbieta (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-11-18 07:16

Czy spełniając te wszystkie warunki w dniach 1-8 listopada uzyskałam odpust dla ośmiu zmarłych?

-------------------

Tak.

p.o. moderatora

 Re: Warunki odpustu za zmarłych 1-8 listopada.
Autor: Marek Piotrowski (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-10-31 20:00

To w końcu odpust jest przywiązany do Komunii Świętej w tych dniach, czy wystarczy wizyta na cmentarzu (+ przepisane modlitwy)?
A jesli jest - to czy wizyta na cmentarzu nie daje odpustu cząstkowego?

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: