logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy można zmienić matkę chrzestną?
Autor: Kasia (---.dip.t-dialin.net)
Data:   2009-06-19 11:53

Mam pytanie odnośnie matki chrzestnej, czy istnieje jakaś możliwość zmiany wybranej matki chrzestnej, która nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, na inną?

 Re: Czy można zmienić matkę chrzestną?
Autor: Tereska (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-06-19 13:08

Nie. Nie można mieć drugiego chrztu i nie można mieć drugiej matki chrzestnej. Takie jest życie: wiele osób nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, a nie można ich wymienić.
Zły wybór męża, żony, rodziców chrzestnych - cóż, trzeba ponosić konsekwencje tych wyborów. Jeśli żyją rodzice dziecka, to problem mniejszy - to oni pierwsi mają obowiązki wobec dziecka, chrzestni nie są konieczni. A czego chrzestna nie robi? Jej obowiązki zaczynają się w zasadzie tam, gdzie zabraknie rodziców. Chyba że chrzestna daje zły przykład dziecku, wtedy na miarę potrzeb powinnaś izolować dziecko, by je chronić np. przed zgorszeniem czy inną krzywdą.
Wiesz, wielu z nas zna chrzestnych tylko z nazwiska.

 Re: Czy można zmienić matkę chrzestną?
Autor: Inka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2009-06-19 20:56

Kiedy wybrałaś tę kobietę i ona zgodziła się zostać matką chrzestną, powstała miedzy wami jakaś relacja. Bliższa niż ze zwykłymi znajomymi. I tak jak ona ma pewne obowiązki wobec dziecka, tak i rodzice dziecka wobec niej. O tym się często zapomina. W życiu nie ma przypadków; może ona potrzebuje teraz waszej pomocy, aby później móc spełnić się jako matka chrzestna?

 Re: Czy można zmienić matkę chrzestną?
Autor: Krystyna (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2009-06-19 22:00

Obowiązki matki chrzestnej może przejąć ojciec chrzestny. On również zobowiązał się do bycia przewodnikiem w wierze dla ochrzczonego dziecka. Jego rola nie kończy się na odpaleniu świecy od paschału.

 Re: Czy można zmienić matkę chrzestną?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2009-06-20 09:14

Teoretycznie zawsze istnieje taka możliwość (na macochę).
P.S. Proszę nie pytać o stronę praktyczną zagadnienia, ja od teoretycznej.

 Re: Czy można zmienić matkę chrzestną?
Autor: Malgorzata (82.177.199.---)
Data:   2009-06-20 21:33

Wybieramy kogoś na matkę chrzestna i to nie jest przymus. Wybrana osoba wyraża zgodę. I bierze odpowiedzialność za przyjęte obowiązki. Nie można zmienić jej na inna osobę, bo ta jedna jest już postanowiona na chrzcie.

 Re: Czy można zmienić matkę chrzestną?
Autor: Jadwiga (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-06-22 20:45

Kiedyś starsi ludzie mówili, że chrzestną powinna zostać mężatka, nie panna. Wydawało mi się to dziwnym przesądem. Nie rozumiałam dlaczego. Zrozumiałam, gdy chrzestna mojego dziecka, osoba głęboko wierząca, zamieszkała z mężczyzną bez ślubu. Nie wiem, jaki jest powód Twojego rozczarowania, Kasiu, osobą matki chrzestnej, ale mój był właśnie taki. Doskonale Cię rozumiem, bo przecież chcemy, aby ta wybrana osoba była prawdziwym przykładem żywej wiary, żeby nas wspierała w ogromnym trudzie wychowania naszego dziecka. Niestety, w taki sposób dotyka nas wszystkich relatywizm wartości. Pozostaje modlitwa, także za matkę chrzestną.

 Re: Czy można zmienić matkę chrzestną?
Autor: Ona (---.nat.umts.dynamic.eranet.pl)
Data:   2009-06-23 07:25

A dlaczego chcesz ją zmienić? Czy dlatego, że nie kupuje drogich prezentów? Bo często nie odwiedza? Sama zostałam o to oskarżona i także mi powiedziano że chcą mnie zmienić, właśnie przez takie powody. Zgadzając się na matkę chrzestną myślałam, że robią to z myślą o dziecku, o tradycji, ale okazało się że myśleli bardziej od strony materialnej. Przyznam się, dawno nie byłam u chrześnicy, ale to nie znaczy, że jej nie kocham.
Nie pracuję, uczę się, chciałabym ją rozpieszczać i często odwiedzać, ale mnie na to nie stać :( Zabolała mnie informacja o ich decyzji. Dlatego przemyśl swoją decyzję.

 Re: Czy można zmienić matkę chrzestną?
Autor: Monika75 (---.2.pxs.pl)
Data:   2009-06-23 09:41

To, czy chrzestna jest panną, czy mężatką, nie ma znaczenia. Sakrament małżeństwa nie chroni automatycznie przed zejściem na złą drogę, przed zdradą, rozwodem, itp. Tak jak panna może zamieszkać z mężczyzną bez ślubu, tak mężatka może zostawić męża dla obcego człowieka.
Stanem cywilnym nie należy się kierować.

 Re: Czy można zmienić matkę chrzestną?
Autor: Jadwiga (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-06-23 15:55

Do Moniki 75:
Też nie uważam, żeby stan cywilny był dziś ważny przy wyborze chrzestnej. Ale kiedyś mężatka była raczej pewna, że nie zejdzie na złą drogę. Kobiety potrafiły wiele wycierpieć. Myślę tu o kobietach przeciętnych, nie jakichś femme fatale. Dlatego tak też ludzie starsi myśleli.

 Re: Czy można zmienić matkę chrzestną?
Autor: Anna (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2009-11-03 17:27

Witam.
Rozumiem Twój problem dotyczący chęci zmiany matki chrzestnej. Razem z mężem wybraliśmy na chrzestną siostrę męża, bo on bardzo tego chciał i ręczył, że ona będzie nas wspierać w wychowaniu dziecka. Bardzo się rozczarował, bo chrzestna matka nie interesuje się naszą córką w ogóle - nie widziała jej nawet od chrztu. Mieszkamy niedaleko niej i mąż ma stały kontakt z siostrą, niestety ona nie jest zainteresowana kontaktem ze mną i naszym dzieckiem. Uznała, że bycie chrzestną jej się należy z tytułu bycia siostrą ojca dziecka. BARDZO bym chciała ją zmienić na kogoś, niestety podejrzewam, że to niemożliwe.

 Re: Czy można zmienić rodziców chrzestnych
Autor: aaaa (---.warszawa.virtuaoperator.net)
Data:   2011-12-12 23:47

/.../


Proponuję przeczytać odpowiedzi udzielonych w tym wątku i przyjąć je za prawdziwe. Nie można zmienić chrzestnych, tak jak nie można powtarzać sakramentu chrztu.
p.o. moderatora

 Re: Czy można zmienić rodziców chrzestnych
Autor: Gal Anonim (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2018-03-12 12:24

Co mam zrobić żeby pozbyć sie pedofila?
/.../

Jeżeli ma Pan uzasadnione podejrzenie, to ma Pan prawny obowiązek niezwłocznie zgłosić to na policję lub do prokuratury, pod rygorem odpowiedzialności karnej za zaniechanie.
moderator

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: