logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak to jest z okadzaniem domów bądź ludzi?
Autor: katy (---.183.237.198.dsl.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2012-01-07 18:59

W zeszłym roku byłam na rekolekcjach uzdrowieniowych i powiedziano nam, że nie wolno okadzać dzieci, gdy płaczą, bo to rytuał diabelski i potem takie dziecko może mieć problemy do końca życia. Wiem też, że znachorki i tzw. szeptuchy używają kadzidła w swoich diabelskich rytuałach.
Ale gdy wczoraj dostałam kadzidło z kościoła, zaczęłam się zastanawiać, co z nim zrobić. No i przeczytałam na stronach katolickich, że używa się je do okadzania pomieszczeń, zwierząt i także ludzi np. podczas egzorcyzmów. I tu pojawia się pytanie: Kadzić czy nie kadzić?

 Re: Jak to jest z okadzaniem domów bądź ludzi?
Autor: max (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-01-07 20:43

Wczoraj zapaliłem poświęcone kadzidło podczas modlitwy brewiarzowej: "niech nasza modlitwa wznosi się do Ciebie jak woń tego kadzidła". Nie wierz w gusła i zabobony. Poświęcone kadziło jest symbolem, ale także nie ma samo w sobie mocy "zbawczej" - to dzięki wierze i modlitwie zostaje niejako uświęconej i jest b. często używane podczas egzorcyzmów (tak samo symbolika wody święconej).
Dodam, że zgromadzenia zakonne np. podczas wizyt duszpasterskich (potencjalna nazwa KOLĘDA) okadzają pomieszczenia. To niesamowity wymowny znak. Poczytaj więcej o symbolice i znaczeniu kadziła.
Piszesz: W zeszłym roku byłam na rekolekcjach uzdrowieniowych i powiedziano nam, że nie wolno okadzać dzieci, gdy płaczą, bo to rytuał diabelski - to co napisałaś nie ma głębszego uzasadnienia teologicznego wtedy, gdy wszystko to czynisz z wiarą i miłością do Boga. :)
A swoją drogą ciekawe, gdzie i u kogo byłaś na tych rekolekcjach. pozdrawiam.

 Re: Jak to jest z okadzaniem domów bądź ludzi?
Autor: Nastolatek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-01-07 22:45

Kadzidło jest poświęcone (a w każdym razie powinno być) w kościele. Nie ma w nim szatana. Mędrcy ze wschodu ofiarowali Jezusowi m. in. kadzidło, które było używane także w świątyni. Było ono obecne u żydów, u chrześcijan także ma swoje znaczenie (symbolizuje modlitwę). Nie jest niczym grzesznym, ma swoje miejsce w tradycji chrześcijaństwa. Pozdrawiam.

 Re: Jak to jest z okadzaniem domów bądź ludzi?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-01-07 22:58

To zależy co i po co.
http://www.angelus.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3397:ogiedym-czyli-kadzidso-w-kopciele-ks-jakub-dec&catid=213:abc-liturgii&Itemid=683

 Re: Jak to jest z okadzaniem domów bądź ludzi?
Autor: Michał (---.range109-145.btcentralplus.com)
Data:   2012-01-08 00:37

Odpowiadam na pytanie: kadzić nie należy, okadzać można. (Osobiście nie przepadam)

 Re: Jak to jest z okadzaniem domów bądź ludzi?
Autor: B. (---.warszawa.mm.pl)
Data:   2012-01-08 01:13

Czym innym są zabobony i rytuały pogańskie (np. te o których piszesz), a czym innym kult oddawany Bogu Jedynemu.
Czynność kadzenia, która czyniona jest na Bożą Chwałę i jest dozwolona (zalecana) przez Kościół - jest dobra. Bóg dał Kościołowi upoważnienie: "I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie" (Mt 16,19).
Głową Kościoła jest sam Jezus i On zsyła Ducha Świętego na Swój Kościół i jego Pasterzy:
"I wszystko poddał pod Jego stopy, a Jego samego ustanowił nade wszystko Głową dla Kościoła, który jest Jego Ciałem, Pełnią Tego, który napełnia wszystko wszelkimi sposobami" (Ef 1, 22-23).

Kadzenie jako czynność oddawania Chwały Bogu Jedynemu była bardzo ściśle określona w czasach starotestamentalnych. Pismo Święte opisuje to tak:
"Potem wystawisz ołtarz z drzewa akacjowego dla spalania kadzidła. Jego długość będzie wynosiła jeden łokieć i jeden łokieć jego szerokość. Będzie kwadratowy, a wysokości będzie miał dwa łokcie, i będą wychodziły z niego rogi. I przykryjesz go szczerym złotem, jego wierzch i jego boki dokoła, i jego rogi; uczynisz na nim złoty wieniec dokoła. Poniżej zaś wieńca na dwóch bokach uczynisz dwa pierścienie na drążki, celem przenoszenia go na nich. A drążki te zrobisz z drzewa akacjowego i pokryjesz je złotem. Postawisz go zaś przed zasłoną1, która wisi przed Arką Świadectwa, przed przebłagalnią, która jest nad Świadectwem, gdzie będę spotykał się z tobą. Każdego zaś ranka będzie spalał Aaron na nim wonne kadzidło, gdy będzie przysposabiał lampy do świecenia. A gdy Aaron zapali o zmierzchu lampy, zapali również kadzidło, które będzie spalane ustawicznie przed Panem poprzez wszystkie wasze pokolenia. Nie możecie na nim ofiarować kadzidła świeckiego ani też składać całopalenia, ani ofiary pokarmowej" (Wj 30, 1-9).
Sposób robienia specjalnego kadzidła używanego dla oddania czci Bogu też był ściśle określony:
"I znów powiedział Pan do Mojżesza: Weź sobie wonności: żywicę pachnącą, muszelki i galbanum pachnące, i czyste kadzidło, niech będą w równej ilości. Mieszając je uczynisz z tego kadzidło wonne - zrobione tak, jak się robi wonności - posolone, czyste, święte. Zetrzesz na proszek jego części i położysz przed Świadectwem w Namiocie Spotkania, gdzie Ja będę spotykał się z tobą, i będzie to dla was rzecz bardzo święta. Kadzidła w ten sposób przygotowanego nie będziecie robić dla siebie, gdyż poświęcone jest ono dla Pana. Ktokolwiek by zrobił podobne, aby się rozkoszować jego wonią, będzie wykluczony ze swego ludu" (Wj 30, 34-38).
A więc kluczowe jest to, że intencją jest oddawanie czci Bogu. W kultach (zabobonach) pogańskich jest inaczej, czynności są magiczne, a człowiek zwraca swoją ufność ku nieznanym siłom zamiast ku Bogu. Na rekolekcjach mówili Ci dobrze, dobrze że uściślasz niejasności. :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: