logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Są grzechy po których ciężko poczuć szczery żal?
Autor: arek (---.play-internet.pl)
Data:   2012-04-15 09:22

Uważam, że bywają grzechy, po których ciężko poczuć szczery żal. Może żal to nie do końca uczucie, ale jeśli w głębi serca czujemy, że lepiej, iż tak sprawy potoczyły się, nawet jeśli wiemy, że to może Bogu się nie podobać, nie mamy szans na szczery żal. Na przykład może być to zatajenie prawdy w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej, gdzie może to być nawet więzienie. Wiele osób nie czuje też żalu nad grzechem przeciw czystości przedmałżeńskiej. Uważają, że przecież razem sprawiają sobie przyjemność, a nie krzywdę i nie traktują tego jak grzechu ciężkiego, chociaż niby z niego spowiadają się.

 Re: Są grzechy po których ciężko poczuć szczery żal?
Autor: magdalena (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-04-15 15:56

Nawet jak popełniony grzech był dla mnie przyjemnością w danej chwili, to przy spowiedzi żałowałam, że go popełniłam dlatego, że obrażał on Pana Boga, a ja swoje zachcianki stawiałam ponad to co Bóg nakazuje.

 Re: Są grzechy po których ciężko poczuć szczery żal?
Autor: Franciszka (---.warszawa.vectranet.pl)
Data:   2012-04-15 23:07

Wiele osób nie czuje żalu, a czy ty go też nie czujesz? W związku z tym w czym ci możemy pomóc? Nie wiesz przecież, co czuje inna osoba, bo nie jesteś w jej sercu. Co do czystości przedmałżeńskiej, zapewniam cię, że ludzie bardzo cierpią z powodu nieudanych związków małżeńskich. Dlaczego tak wiele z nich jest nieudanych? Właśnie z powodu tego niewłaściwego podejścia do czystości. Zatem radzę ci nie popełniać tego grzechu.

 Re: Są grzechy po których ciężko poczuć szczery żal?
Autor: justi82 (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2012-04-16 13:13

Słyszałam kiedyś, że w sytuacji, gdy grzeszyło się "przyjemnie" i ciężko jest potem szczerze żałować, wystarczy bojaźń Boża, lęk przed karą Bożą i tak jak napisała Magdalena smutek, że obraziło się Pana Boga.

 Re: Są grzechy po których ciężko poczuć szczery żal?
Autor: arek (---.play-internet.pl)
Data:   2012-04-18 08:46

zatajenie prawdy, o której pisałem, nie jest zupełnie przyjemnym grzechem. Wyrzuty sumienia mogą być do końca życia. Co może wydawać się większą pokutą, odmawianie koronki do końca życia, czy siedzenie w więzieniu do końca życia? A jeśli zasłużyliśmy na to drugie mimo uniknięcia kary, to może powinniśmy na ochotnika iść do więzienia? (np. po kilku latach, gdy wyrzuty nie dają nam żyć)

 Re: Są grzechy po których ciężko poczuć szczery żal?
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-04-18 11:17

Arek, stawiasz pytanie z serii takich, na które Pan Jezus w Ewangelii wg św. Łukasza odpowiedział przypowieścią o bogaczu i ubogim Łazarzu słowami Abrahama: "Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Łk 16,31).
Nie ma sposobu na przekonanie się o tym, co może być większą pokutą, niż doświadczenie tego na sobie samym. Obyś nie uległ pokusie wystawiania Pana Boga na taką próbę, bo jest to grzechem przeciwko Duchowi Świętemu: 1.Grzeszyć zuchwale w nadziei miłosierdzia Bożego.

 Re: Są grzechy po których ciężko poczuć szczery żal?
Autor: ala85 (Bogumiła z Krakowa) (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-04-18 12:57

Jeśli ktoś inny odpowiada (lub choćby tylko jest nadal podejrzany) za to, co ty zrobiłeś, trzeba się przyznać i oczyścić niesłusznie podejrzanego. Jeśli natomiast nikogo nie skrzywdziło się tym, sprawę należy omówić w konfesjonale. Nie wiemy na ile jest to ważne, z jaką krzywdą się wiąże i jakie są powody zatajenia (czy tylko lęk przed karą i wstyd, czy odpowiedzialność za rodzinę, która nie będzie miała z czego żyć bez ciebie) itp. W zasadzie ten temat należało poruszyć w konfesjonale już przy spowiadaniu się z tego grzechu, ale nigdy nie jest za późno. Jeśli mówisz o więzieniu, jest to zbyt poważna rzecz na forum internetowe.

Natomiast "przyjemne grzechy" to już temat łatwy. Piszesz: "nie traktują tego jak grzechu ciężkiego, chociaż niby z niego spowiadają się". - Nie wiem co rozumiesz przez słowa "nie traktują". Wystarczy WIEDZIEĆ, że to jest grzech ciężki i musimy się z niego wyspowiadać, a bez spowiedzi nie wolno przyjąć Komunii świętej. Żeby wiedzieć, wystarczy usłyszeć jeden raz. Jeśli ktoś idzie do spowiedzi, to znaczy, że to wie. A żal za grzechy? Nie żałujemy, że coś było miłe, tylko że coś było złe. Dlatego właśnie żalu za grzechy nie opieramy na uczuciach, tylko na rozumie i woli. Nie jest niczym złym modlitwa: "Panie Boże, dalej chciałbym grzeszyć, bo to takie miłe. Przepraszam, że dalej mam na to ochotę. Ale wiem, że to jest złe, i dlatego nie chcę tego dalej robić. Zrobię wszystko, żeby więcej nie grzeszyć". Widzisz, że tutaj są dwie sprawy: uczuć i woli. One mogą się od siebie różnić. Przed Bogiem liczy się moja wola, a nie pragnienie ciała. Bóg się nie gorszy pragnieniami naszego ciała, bo sam to ciało stworzył i wie jak ono ma funkcjonować.

 Re: Są grzechy po których ciężko poczuć szczery żal?
Autor: Skrupulantka (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2012-04-18 13:15

Zapytaj najlepiej kogoś bardziej doświadczonego, czyli spowiednika. Zwykli śmiertelnicy, do których wszyscy należymy, mamy zbyt małą wiedzę na tak trudne tematy. Mam na myśli szczególnie ten drugi, z karą więzienia za ciężkie przestępstwo (skoro karą za nie jest dożywocie, nie chodzi tu o nic banalnego). Z Bogiem.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: