logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Zapomniałam grzechów, czy moja spowiedź jest nieważna?
Autor: Magda (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-04-15 14:30

Mam pewien problem, a mianowicie popełniłam wiele grzechów, a największy to związek z żonatym mężczyzną. Od pół roku non stop myślałam o spowiedzi i moich grzechach, można by powiedzieć, że przygotowywałam się do spowiedzi. Przed Świętami Wielkiejnocy udałam się do spowiedzi (w sumie to była rozmowa z księdzem) powiedziałam mu moje grzechy i przez pewien czas siedziałam w milczeniu, bo nie umiałam sobie już nic przypomnieć. Powiedziałam więc, że więcej grzechów nie pamiętam i dostałam rozgrzeszenie. :) Ksiądz powiedział, że jestem obecnie w łasce uświęcającej. :)
Kiedy po spowiedzi siadłam do ławki i zaczęłam się modlić przypomniało mi się parę grzechów, o których pamiętałam przed spowiedzią, ale już podczas nie. :(
Czy moja spowiedź jest nieważna? Czy popełniłam świętokradztwo przystępując do Komunii podczas świąt? I czy grzechy, które wyznałam księdzu podczas spowiedzi (m.in. związek z żonatym mężczyzną) zostały mi odpuszczone? Bo bardzo się boję i nie potrafię się cieszyć z tej spowiedzi, i z powrotu do sakramentów. Pan Bóg odpuścił mi grzechy i czy mogę przyjmować Komunię?

 Re: Zapomniałam grzechów, czy moja spowiedź jest nieważna?
Autor: iza (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-04-15 16:14

Jeżeli zapomniałaś, Twoja spowiedź jest ważna i możesz iść do Komunii. Tylko przy następnej spowiedzi powiedz, że zapomniałaś i wyznaj te grzechy.

 Re: Zapomniałam grzechów, czy moja spowiedź jest nieważna?
Autor: polk (---.kielce.hypnet.pl)
Data:   2012-04-15 16:44

Jeżeli podczas spowiedzi zapomniałaś, a po niej te grzechy sobie przypomniałaś i żałowałaś za nie, spowiedź była ważna.
Sama napisałaś, że powiedziałaś, "więcej grzechów nie pamiętam..." - w tym właśnie zawiera się to o czym piszesz.
Gdyby spowiedź miała być nieważna z powodu zapomnienia grzechu, po prostu nie było by tej formułki o nie pamiętaniu innych grzechów.

 Re: Zapomniałam grzechów, czy moja spowiedź jest nieważna?
Autor: karolina (---.tpnets.com)
Data:   2012-04-15 22:50

Jest ważna. Zapomnienie nie czyni jej nieważną. Jeślibyś z pełną świadomością nie wyznała grzechu ciężkiego, wtedy byłaby nieważna.

 Re: Zapomniałam grzechów, czy moja spowiedź jest nieważna?
Autor: Franciszka (---.warszawa.vectranet.pl)
Data:   2012-04-15 22:59

Grzechy zostały odpuszczone, dostałaś rozgrzeszenie. Teraz zły duch nie daje ci spokoju, bo najbardziej go złości, gdy człowiek nawraca się, zbliża się do Pana Boga. Tak może być w twoim przypadku. Dziś jest Niedziela Miłosierdzia Bożego, więc szczególnie warto odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Jednak możesz ją odmawiać zawsze. Módl się do Pana Jezusa Miłosiernego, a będziesz miała radość i pokój w sercu.
A jeśli sumienie bardzo cię niepokoi z powodu grzechów, które sobie przypomniałaś po ostatniej spowiedzi, to zastanów się: po pierwsze, czy są to grzechy ciężkie, a po drugie, po prostu pójdź do spowiedzi za jakieś parę tygodni, może nawet za miesiąc i powiedz zwyczajnie, jak tu napisałaś, że przypomniałaś sobie te grzechy po spowiedzi.

 Re: Zapomniałam grzechów, czy moja spowiedź jest nieważna?
Autor: Jerzy (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2012-04-16 13:36

Choćbyś nie wiem jak myślała, nie zdołasz przypomnieć sobie wszystkich grzechów, szczególnie po dłuższym czasie od ostatniej spowiedzi.
- I nie o to chodzi w spowiedzi.
Ważne, że przyszłaś, że chcesz się pojednać z Bogiem, że żałujesz swoich grzechów, że twoja spowiedź jest szczera. Niejasno piszesz także o związku z żonatym mężczyzną, bo jeżeli ten związek trwa nadal, wtedy spowiedź jest nieważna. Nie możemy mieć przywiązania do grzechu, lub jeżeli nie ma chęci poprawy.
Mogą się powtarzać moje grzechy, mogę co miesiąc mówić te same grzechy, ale muszę mieć w sobie chęć poprawy i zerwania z grzechem, moje zamiary muszą być szczere.
Pamiętaj, że Jezus bardzo cię kocha i chce ci pomóc. Reszta zależy od ciebie.
- Jezus zawsze będzie czekać na ciebie.

 Re: Zapomniałam grzechów, czy moja spowiedź jest nieważna?
Autor: Michał (---.range86-140.btcentralplus.com)
Data:   2012-04-17 02:16

Sprawdziłem, skleroza nie jest grzechem. Na pocieszenie - da się ją częściowo leczyć, lub osłabić jej skutki. Na początek wystarczy karteczka.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: