logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Praca w niedzielę.
Autor: Ewa (---.wieszowanet.pl)
Data:   2012-05-30 20:37

Czy można pracować w niedzielę, jeżeli pracodawca tak ustalił? Czy to grzech? Chodzi konkretnie o sklep spożywczy. Jeżeli się nie zgodzę to nie mam pracy, która jest mi potrzebna. Z drugiej strony mogłabym usilnie szukać gdzieś indziej pracy, ale nie tak łatwo ją znaleźć.

 Re: Praca w niedzielę.
Autor: Renata (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2012-06-04 22:19

Zgodnie z Dekalogiem jasno jest ten problem postawiony. Trzecie przykazanie brzmi: Dzień Święty święcić, a Niedziela jak by nie było jest Dniem Świętym.
Ale zważając na zawody jakie ludzie wykonują jak np. lekarz, pielęgniarz, piekarz, strażak, spikerzy telewizyjni i radiowi, w niedziele nie użyczylibyśmy ani pomocy lekarskiej, w TV nie usłyszelibyśmy wiadomości, a straż nie gasiłaby pożaru, nie wyobrażam sobie jak by ten świat wyglądał. Na swoje pytanie właściwie odpowiedziałaś w drugiej części swojego postu. Niemniej, jeśli ktoś jest przymuszony do pracy w Niedzielę, to myślę, że ta praca nie jest w oczach Boga widziana jako grzech.

 Re: Praca w niedzielę.
Autor: Ewa A. (---.range31-53.btcentralplus.com)
Data:   2012-06-04 22:30

Jeśli tę pracę uznajesz w sercu, że jest KONIECZNA dla Ciebie, to w dzisiejszej sytuacji, kiedy naprawdę może być tak, że nie znajdziesz już innej pracy poza tą, pewnie należy się jej podjąć (a w międzyczasie jednak szukać innej).
Może zasugerujesz, że chciałabyś przynajmniej jedną niedzielę mieć wolną. Ciekawe, co pracodawca odpowie. Bardzo trudno żyć ze świadomością, że dzień święty, jakim jest niedziela, zupelnie zniknie w Twoim życiu. :(
Jeśli na wieczorne Msze św. nie zdążysz w niedzielę, musiałabyś chodzić na sobotnie wieczorem, które są odprawiane wg liturgii niedzielnej. A może mogłabyś z samego rana w niedzielę uczestniczyć we Mszy św.?
Ale, jeśli np. w Twojej miejscowości w sobotę nie odprawia się Mszy św. za niedziele, to nigdy nie zgodziłabym się na taką pracę. Ale nie znam Twojej sytuacji życiowej, dlatego sama weź wszystko pod uwagę i rozpatrz w swoim sumieniu. Najważniejsze, żebyś nie utraciła wiary i nie oddalała się od Boga. To jest najcenniejsze i najważniejsze w życiu: trwać w Bogu. Szczęść Boże.

 Re: Praca w niedzielę.
Autor: Marta (---.28.25.86.threembb.co.uk)
Data:   2012-06-05 00:57

Podobne pytanie jest tutaj.
Poczytaj.

 Re: Praca w niedzielę.
Autor: ala85 (Bogumiła z Krakowa) (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-06-05 10:26

W sobotę wcale nie musi być Msza "niedzielna", żeby być w porządku wobec Boga. Każda Msza święta wieczorna jest dobra, prawo kanoniczne nie stawia warunków. "Lepsze" nie znaczy obowiązkowe, konieczne. Czytania niedzielne można przeczytać w internecie.

Jak nie masz innej pracy - bierz to co masz. A szukać możesz na spokojnie innej, lepszej - przez całe życie możemy pracę zmieniać na lepszą. Zgodnie z kodeksem pracy masz prawo do jednej wolnej niedzieli w miesiącu, to nie jest łaska pracodawcy tylko obowiązek, i tego od początku wymagaj:
Art. 151. Pracownik pracujący w niedziele powinien korzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy.
(Jeśli jest to praca jedynie w weekendy, artykuł ten nie działa.)

Dopóki nie masz wyboru - nie miej wyrzutów sumienia. Łatwo nam się mówi "nie wolno, nie pracuj". A potem my, dobrzy katolicy, wracamy w niedzielę z kościoła, ze spokojnym sumieniem kupujemy w parafialnym kiosku katolicką gazetę, potem dziecku lody, idziemy do kina, wyjeżdżamy pociągiem na wycieczkę, idziemy do schroniska czy restauracji na obiad, oczekujemy ratowników na basenie, samochód zostawiamy na strzeżonym parkingu, i tak dalej. Wracamy przekonani, że jesteśmy lepsi od tych, dzięki którym mogliśmy miło spędzić niedzielę? A im się należy uśmiech i "dziękuję".

Grzech jest wtedy, kiedy pracujesz w niedzielę z chytrości na pieniądze. Nie musisz, wystarcza na życie, ale tobie ciągle mało. "Musisz" mieć rzeczy najdroższe, najlepsze, musisz być lepsza od sąsiada i koleżanki. A do kościoła nie idziesz, bo ci się nie chce.
Nie piszesz, czy ta praca będzie ci utrudniała obecność na Mszy świętej. Jeśli tak - tutaj jest pole do pertraktacji z pracodawcą, do wzajemnego zastępowania się z koleżanką itd. Jeśli to możliwe.

 Re: Praca w niedzielę.
Autor: Andrzej2 (194.39.141.---)
Data:   2012-06-05 15:11

Jak trzeba, to trzeba. Co innego gdy ktoś zapyta, czy w niedzielę chcę przyjść do pracy (tzn. mam wybór - mogę nie muszę), a co innego gdy jest obowiązkowe, niezależnie od mojej woli.
Ale i tak warto być na Mszy, i poświecić czas na modlitwę.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: