logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Zazdrościć komuś łaski Bożej. Jak to rozumieć?
Autor: Ola (31.187.12.---)
Data:   2012-08-21 14:29

Jak rozumieć grzech przeciw Duchowi Świętemu "zazdrościć lub nie życzyć komuś łaski Bożej"? Nie życzyć - ok, rozumiem, ale zazdrościć?
Np. moja mama jest bardzo religijna i czasami przychodziła mi myśl, że żałuję, że nie mam tak bliskiego kontaktu z Bogiem jak ona. Czy to właśnie ten grzech?
Nawet jeżeli, to dlaczego jest aż tak śmiertelny?
Przecież każdy katolik chce być bliżej Boga.

 Re: Zazdrościć komuś łaski Bożej. Jak to rozumieć?
Autor: Beatkaaa (---.2.pxs.pl)
Data:   2012-08-21 14:56

Rozumiem to tak:
* ktoś nie jest religijny, albo jest niewierzący - myślimy: oby się nigdy nie nawrócił
* ktoś jest wierzący, bardzo religijny - myslimy: żeby przestał się tyle modlić; żeby nie był tak blikso Boga; ja powinieniem od Boga dostać więcej niż on bo jestem lepszy
itp.

Każdy powioenien chcieć blisko Boga i kazdy powinien chcieć żeby inni byli równie blisko Boga, czyli
ja - tak, on - też,
a nie: ja - tak, on - nie.

 Re: Zazdrościć komuś łaski Bożej. Jak to rozumieć?
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-08-21 15:05

"moja mama jest bardzo religijna i czasami przychodziła mi myśl, że żałuję, że nie mam tak bliskiego kontaktu z Bogiem jak ona. Czy to właśnie ten grzech" - Zadrość czegokolwiek należy do Siedmiu Grzechów Głównych. Mylisz pojęcia emocji i woli człowieka. Jeśli czujesz, że zazdrościsz mamie tego bliskiego kontaktu z Bogiem, to możesz przecież rozumowo wyciszyć to uczucie. Same emocje nie są grzechem, ale to, co z nimi zrobisz. Grzech jest przecież dobrowolnym i świadomym przekroczeniem Przykazań Bożych.
Zachęcam cię do wyjaśnienia szczegółów tej zazdrości ze spowiednikiem. Katechizm Kościoła Katolickiego mówi: "Łaska Ducha Świętego ma moc usprawiedliwić nas, to znaczy obmyć nas z naszych grzechów i udzielić nam "sprawiedliwości Bożej przez wiarę w Jezusa Chrystusa" (Rz 3, 22) i przez chrzest" (KKK 1987).

 Re: Zazdrościć komuś łaski Bożej. Jak to rozumieć?
Autor: Jakub (---.lublin.mm.pl)
Data:   2012-08-21 16:11

Są 2 rodzaje zazdrości - pozytywna i negatywna. Jeżeli zazdrości się komuś czegoś dobrego, bo samemu chciałoby się to mieć aby żyć lepiej, w dobrych celach to nie ma mowy o grzechu, nawet lekkim. Grzech jest wtedy, jeżeli zazdrości się komuś i chce się to zniszczyć, czuje się nienawiść. Jeżeli ktoś zazdrości łaski Bożej w pozytywnym znaczeniu, to będzie starał się nawracać, żyć tak jak osoba, której zazdrości. Przykładem negatywnej zazdrości może być np. zazdrość Kaina. Kain tak zninawidził to, że Nóg przyjął ofiarę Abla, że dopuścił się zabójstwa. Gdyby zazdrościł pozytywnie, mógł przecież zachować się inaczej - naśladować Abla.

 Re: Zazdrościć komuś łaski Bożej. Jak to rozumieć?
Autor: Marta (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2012-08-21 16:25

Wydaje mi się, że chodzi o sytuacje, w których zazdrościsz np. koleżance, że Pan Bóg obdarza ją łaską pracy, talentów itd.(Twój przykład też jest w porządku). Tak naprawdę wszystkiego czego zazdrościmy innym jest grzechem, bo przecież można powiedzieć, że wszystko co mamy jest łaską Boga. Wiem, że to trudne, ale otrzymujemy od Boga to co jest Nam potrzebne. Często zazdrościmy bo przez naszą pychę nie akceptujemy swojej historii, teraźniejszości. Może wiara Twojej Mamy jest darem dla Ciebie, abyś odkryła, że i Ty pragniesz być tak blisko Boga? Skoro to odkryłaś, masz takie pragnienie to proś o łaskę wiary dla siebie. Więcej pokory....

 Re: Zazdrościć komuś łaski Bożej. Jak to rozumieć?
Autor: Arizona (62.233.195.---)
Data:   2012-08-21 16:45

Olu, to bardzo proste:
- nie życzyć komuś jakiejś łaski, której nie ma,
- być złym na to, że ktoś dostąpił jakiejś łaski.

Twoja zazdrość wobec mamy nie ma nic wspólnego z grzechem przeciw Duchowi Świętemu. Jest raczej inspirowana przez dobrego ducha, skoro chciałabyś być taka jak ona. Raczej bądź dumna z mamy i nie wyszukuj drugiego dna tam, gdzie go nie ma.

 Re: Zazdrościć komuś łaski Bożej. Jak to rozumieć?
Autor: Mateusz (---.hybryda.net)
Data:   2012-08-21 18:10

Nie, jeżeli żałujesz, że nie jesteś tak religijna jak ktoś inny to nie jest grzech. Raczej doskonała motywacja do tego by wziąć kogoś za wzór i pogłębiać swoją wiarę czy religijność. Podobnie jest z innymi dziedzinami życia.

Grzechem jest zazdroszczenie komuś błogosławieństwa w sposób, który niszczy tą osobę lub Ciebie. To znaczy: jeżeli zazdrościsz komuś powodzenia w sposób przewrotny, a więc nie tylko chciałabyś mieć coś co ta osoba ma, ale jeszcze bardziej chciałabyś by ta osoba to utraciła; albo jeżeli działasz na szkodę tej osoby by zniweczyć owoce łask, które otrzymała; lub też jeżeli żywisz tak głęboką zazdrość, że pali Cię wewnętrzne pragnienie posiadania za wszelką cenę tego czegoś - to jest grzech.
Jeżeli rodzi się w Tobie niechęć czy wręcz nienawiść do drugiego człowieka z powodu dobra jakie otrzymał i nie próbujesz pozbyć się tych uczuć - to jest grzech. Jeżeli zarzucasz Bogu niesprawiedliwość w rozdzielaniu łask, bo sama uważasz, że masz ich mniej - to jest grzech.

A jest tak śmiertelnym, bo niesamowicie skutecznie niszczy dobro jakie w nas jest, wykrzywia obraz Boga sprawiedliwego i miłosiernego; zawsze rodzi nienawiść - najpierw do tej konkretnej osoby, potem do każdego napotkanego człowieka i samego siebie. Wydaje mi się, że zazdrość obok pychy jest w stanie najbardziej upodobnić nas do szatana, który jest ciągle trawiony tymi poczuciami (z resztą de facto zazdrość zawsze jest zrodzona z pychy, z poczucia, że mi coś należy się bardziej, że jestem lepszy - zupełnie jak bunt złego). Zazdrość jest po prostu przerażającym grzechem, najczystszą pochodną pychy, która wcześniej czy później karze odrzucić Boga lub postawić się ponad Nim.
Wystarczy spojrzeć na przykład Kaina i Abla.

Warto jednak pamiętać, że winę moralną w przypadku emocji ponosimy gdy podlegają one rozumowi i woli. Jednak póki znajdują się poza ich zasięgiem, nie można mówić o grzechu. Innymi słowy: póki nie chcesz zazdrościć, lecz owo uczucie przychodzi jako stan emocjonalny, którego nie chcesz i starasz się go odrzucić, jesteś wolna od winy. Gdy staje się Twoim wyborem, postawą wobec innych - staje się również grzechem.
Jak już wyżej wspominałem, samo uczucie zazdrości można przekuć w motywację do bycia lepszym człowiekiem i niewątpliwie będzie to zasługą.

A jest grzechem przeciw Duchowi Świętemu, ponieważ stanowi bezpośrednie podważenie autorytetu Boga jako Sprawiedliwego Dawcy. Jest stawianiem się ponad Nim i przypisywaniem sobie większych kompetencji do bycia sprawiedliwym niż samemu Bogu.

 Re: Zazdrościć komuś łaski Bożej. Jak to rozumieć?
Autor: Ola (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-08-21 22:12

Dziękuję Wam bardzo :)
Jesteście kochani :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: