logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak rozważać tajemnice różańcowe?
Autor: Tomasz (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2012-08-26 14:20

Chciałbym poprosić o pomoc, wskazówki, mile widziane własne doświadczenia w temacie sposobu, w jaki rozważacie tajemnice różańcowe. Otóż chciałbym mieć pewność, iż sposób w jaki się modlę jest prawidłowy i jak mógłby stać się jeszcze doskonalszy. Konkretnie chciałbym spytać o formę, sposób, w jaki rozważacie tajemnice podczas modlitwy różańcowej. Ja odmawiam różaniec codziennie. Przez kilka dotychczasowych miesięcy rozważałem konkretną tajemnicę podczas wymawiania kolejnych "Zdrowaś Maryjo". Po czasie zauważyłem jednak, iż całe moje wnętrze poświęcone jest rozważaniom a same słowa wymawiam tak mechanicznie iż w ogóle nie zwracam na nie uwagi. Całe moje myśli pochłania rozważanie. Zaczęła we mnie pojawiać się myśl, czy nie jest to brak szacunku dla Maryi. Potem zacząłem zastanawiać się, czy może odmówić ojcze nasz i wtedy rozważać tajemnicę a potem skupić się tylko na modlitwie ustnej "Zdrowaś Maryjo" nie wracając już myślami do rozważań. Ale czy będzie to właściwe. Problem polega na tym, iż nie można, lub ja nie umiem, jednocześnie skupić się z szacunkiem na słowach i w tym samym czasie rozważać w myślach. Moja modlitwa wydaje mi się ułomna i czuję, iż może być doskonalsza. Oczywiście odezwą się głosy, że jestem skrupulantem, że to bez znaczenia, że dla Boga każda modlitwa jest miła. Darujcie sobie te umoralniania i uwagi. Proszę o odpowiedź na moje pytanie i swoje własne doświadczenia. Bóg z Wami.

 Re: Jak rozważać tajemnice różańcowe?
Autor: Diana (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-08-26 16:05

Siostry Zawierzanki (inni pewnie też, ale ja znam go od tych sióstr) odmawiają różaniec z dopowiedzeniami. Polega to na tym, że każde Zdrowaś Maryjo uzupełniają opisem tajemnicy, którą właśnie rozważają, np.

"Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami,
i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus, KTÓREGOŚ TY PANNO
POCZĘŁA Z DUCHA ŚWIĘTEGO. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej."

Przykładowe dopowiedzenia (można sobie samemu wymyślić):
TAJEMNICE RADOSNE
I...... JEZUS, któregoś Ty Panno poczęła z Ducha Świętego.
II….. JEZUS, który uświęcił Jana Chrzciciela podczas Twego nawiedzenia.
III.… JEZUS, któregoś Ty Panno porodziła.
IV... JEZUS, któregoś Ty Panno w świątyni ofiarowała.
V..… JEZUS, któregoś Ty Panno w świątyni odnalazła.
TAJEMNICE ŚWIATŁA
I…... JEZUS, który przyjął chrzest z rak Jana w Jordanie.
II….. JEZUS, który objawił swą chwałę na weselu w Kanie.
III…. JEZUS, który głosił Królestwo Boże i wzywał do nawrócenia.
IV…. JEZUS, który przemienił się na Górze Tabor.
V….. JEZUS, który ustanowił Najświętszą Eucharystię.
TAJEMNICE BOLESNE
I…... JEZUS, który krwawo pocił się w Ogrójcu.
II….. JEZUS, który był za nas biczowany.
III…. JEZUS, który był za nas cierniem koronowany.
IV…. JEZUS, który za nas dźwigał krzyż.
V….. JEZUS, który za nas umarł na krzyżu.
TAJEMNICE CHWALEBNE
I…... JEZUS, który zmartwychwstał dla naszego usprawiedliwienia.
II….. JEZUS, który wstąpił do Nieba i siedzi po prawicy Ojca.
III…. JEZUS, który zesłał Ducha Świętego.
IV…. JEZUS, który wziął Ciebie Maryjo do Nieba.
V….. JEZUS, który Ciebie Maryjo ukoronował.

 Re: Jak rozważać tajemnice różańcowe?
Autor: Nell (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2012-08-26 17:03

Słowa w modlitwie różańcowej nie są takie ważne. Służą Twojemu skupieniu. Są rytmem, a Twoje rozmyślanie melodią. Jeśli jesteś na tyle skupiony, że możesz rozważać tajemnie, to rozważaj, a sowa nich płyną "mechanicznie". Kiedy jesteś rozproszony, skupiaj się na słowach modlitwy i też będzie dobrze.
Nie chcę Cię "umoralniać", ale naprawdę o wartości i doskonałości modlitwy nie decyduje technika, lecz miłość. Życzę Ci, żebyś to kiedyś odkrył. A skoro modlitwa jest dla ciebie tak ważna, to polecam bardzo ciekawe i przystępne teksty o modlitwie "Jak się modlić. Porady świętych Karmelu", dostępne tu: www.karmel.pl/lektorium/index.php. Może Cię zainteresują.

 Re: Jak rozważać tajemnice różańcowe?
Autor: justyna (---.siedlce.vectranet.pl)
Data:   2012-08-27 08:36

Też się tak modlę, jak pisze Diana.

 Re: Jak rozważać tajemnice różańcowe?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-08-27 10:36

Tomaszu, tak właśnie powinno się odmawiać różaniec: podczas odmawiania modlitw rozważać tajemnice. Wyobraź sobie, że codziennie odmawiasz cały różaniec (4 x 50 "zdrowasiek" plus parę pośrodku). Czy naprawdę potrafiłbyś rozważać codziennie ponad dwieście razy słowa "zdrowaś Mario"? Miałoby to sens? Znalazłbyś jakąś nową myśl? I codziennie na nowo? Różaniec właśnie dlatego traktowany jest przez wielu jako jedna z najnudniejszych modlitw, że często zaczyna się i kończy na "zdrowaśkach". Staje się magią: jak odmówię pięć różańców to na pewno coś wymodlę. A tymczasem w Tajemnicach Różańcowych jest samo życie i to właśnie jest najważniejsze. Można bezmyślnie odmówić wiele różańców i nic z tego nie wynika. Dopiero rozważanie tajemnic przemienia nasze życie. "Zdrowaśki" są jakby podkładem muzycznym, są w tle. Na pierwszym planie jest Tajemnica. "Zdrowaśki" są także pewną ramą modlitwy. Nie chodzi o nieskończenie długie rozważanie. Mamy tyle czasu ile trwa odmówienie jednej dziesiątki, a potem przechodzimy do innego tematu.

Dziękuj Bogu za to, że potrafisz skupić się na tyle, żeby równocześnie odmawiać modlitwy i rozważać. Jest to najlepsze wykorzystanie modlitwy różańcowej. Najpełniejsze. Ale bardzo ważne jest w tym miejscu dodać, że to niekoniecznie oznacza, że taka modlitwa jest "najlepsza". Bo ktoś, kto przeczytał to co wyżej napisałam, a sam nie potrafi tak właśnie się modlić, może pomyśleć, że modli się gorzej, a nie musi być winien temu, że tak nie umie. Dlaczego więc jego modlitwa miałaby być gorsza przed Bogiem, jeśli nie potrafi inaczej? Nie jest gorsza. Każdy ma swoją drogę modlitwy i nie możemy oceniać czyja modlitwa jest lepsza. Możemy natomiast mówić, kiedy twoja (moja) modlitwa jest lepsza. Jeśli otrzymałeś od Boga ten dar modlitwy (podzielność uwagi na modlitwie), to korzystaj, póki go masz. Bo "dar" nie oznacza, że tak będzie zawsze. To jest dar na teraz. Nie wiesz, co będzie później. Mogą przyjść dni takiej posuchy, że nie będziesz w stanie rozważyć najprostszego zdania. Że będziesz odklepywał zdrowaśki bezmyślnie nie dlatego, że lekceważysz modlitwę, ale dlatego, że w głowie będzie pustka. Brak uczuć, brak wyobraźni, brak skupienia. Albo w jakimś wielkim bólu, albo w zbyt wielkim zmęczeniu, albo kiedy Bóg będzie prowadził przez pustynię, żeby oczyścić nasze intencje. (Dopóki lubimy się modlić, modlitwa sprawia nam radość, to tak naprawdę modlimy się dla siebie, a nie dla Boga. Pustynia pozwala nam poznać siebie, nasze intencje). Dopiero, kiedy przychodzi niemożność, nieumiejętność tego, co się wcześniej robiło, okazuje się, że to nie ja byłam taka wspaniała, pięknie rozmodlona, ale że to był dar Boga. Bóg nas w ten sposób uczy pokory.

Rozważanie w trakcie odmawiania różańca, to najpełniejsza modlitwa różańcowa. Ale nie każdy tak umie, a i ten kto umiał nie zawsze tak potrafi. Dlatego są formy pośrednie, wspomagające. Najczęstsza to po zapowiedzi tajemnicy odczytanie krótkiego rozważania lub "wymyślenie" samemu. Czyli rozdzielenie rozważania i odmawiania, co jest o wiele prostsze. Nie potrzeba aż tak wielkiego skupienia. Równocześnie przed odmawianiem dziesiątki różańca poddaje jakieś myśli, które można wykorzystać, albo które mają gdzieś w naszej głowie krążyć, powracać podczas mówienia zdrowasiek. Jeśli już nie potrafimy inaczej, to chociaż w myślach powracajmy do tego, jaka to jest tajemnica różańcowa. Tyle możemy z siebie dać nawet w wielkim zmęczeniu. Nawiedzenie. Nawiedzenie. Nawiedzenie. To słowo w naszej głowie ma pewien obraz. Trzeba go przywoływać.

Pośrednim sposobem są właśnie dopowiedzenia do różańca. Może to być jak w powyższym przykładzie (patrz Diana) jedno dopowiedzenie powtarzane przez całą dziesiątkę. Ale mogą to być układane na bieżąco inne myśli do każdej "zdrowaśki". To każe nam zastanawiać się nad tajemnicą. Szczególnie we wspólnocie to zdaje egzamin, bo w trakcie dziesiątki każdy jedno dopowiedzenie może dodać, a pozostałe, które tylko słucha, pozwalają zatrzymać myśli na tajemnicy. Kiedyś często nazywało się ten sposób różańcem "oazowym", bo tam najczęściej w ten sposób był odmawiany (nie wiem czy nadal). Ale to bardzo stary sposób odmawiania. Przypomniał o nim m.in. Jan Paweł II w liście Rosarium Virginis Mariae.

Tomaszu, dopóki tylko potrafisz - módl się dalej tak, jak to robisz. Jeśli brakuje ci rozważania samej "zdrowaśki" i Ojcze nasz, to skup się na tych słowach na początku różańca (odmawiasz tam Ojcze nasz i trzy razy Zdrowaś). Módl się tak, dopóki potrafisz. A kiedy przyjdzie czas, że już nie potrafisz - nie bój się, nic się nie stało. Pozwól się prowadzić Bogu na modlitwie. Brak skupienia też może być na coś pomocny, też może przemieniać. Jak pisałam - uczy pokory przed Bogiem, zrozumienia co to jest dar, zrozumienia ile jesteśmy warci bez Boga. Uczy też szacunku do ludzi, którzy nie doznali radości głębokiego rozważania podczas różańca (może nawet nigdy), a mimo to potrafili tych różańców odmówić podczas życia setki, a może i tysiące.

 Re: Jak rozważać tajemnice różańcowe?
Autor: Calina (---.lightspeed.cicril.sbcglobal.net)
Data:   2012-08-27 16:43

"całe moje wnętrze poświęcone jest rozważaniom"
- Podziwiam. Niełatwą rzecza jest rozważanie tajemnic i skupienie się na nich w czasie odmawiania Różanca. Podziwiam też samo pragnienie doskonalenia modlitwy.
Polecam wczytać się w: Rosarium Virginis Mariae Ojca Świętego Jana Pawła II.

 Re: Jak rozważać tajemnice różańcowe?
Autor: Mariusz (---.marsoft.net)
Data:   2012-08-27 20:17

A ja Z Maryja "obgaduję" każdą kolejną tajemnicę przed dziesiątką różańca. I muszę przyznać że czasami sam jestem zaskoczony jak ciekawe aspekty życia Maryji odkrywam. Np. Jak wielka odwagą i ufnością Bogu się wsławiła młodziutka przeciez, jeszcze nie weszła dobrze w okres dojrzewania- ten najtrudniejszy okres w życiu młodego człowieka a juz została Matką Boga i musiała uciekac przed herodem do Egiptu itp. itp. Każde rozważanie przynosi nowe wnioski.

Do pełniejszego wymiaru rozważań przydaje się Nowenna Pompejańska, bo w niej odmawia się wszystkie tajemnice, więc i cały życiorys Jezusa i Maryi.

 Re: Jak rozważać tajemnice różańcowe?
Autor: Tomasz (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-08-28 17:48

Kochani Bracia i Siostry w Jezusie, bardzo, bardzo Wam dziekuję za pomoc i wyjaśnienia oraz miłe słowa. Rozwialiście moje wątpliwości, rzeczywiście nie będę nic zmieniał. Zostańcie z Bogiem.

 Re: Jak rozważać tajemnice różańcowe?
Autor: A.P. (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2016-12-06 21:17

Dziękuję! Niech Pan Bóg błogosławi Tobie za tę poradę, rozwiała ona moje wątpliwości i dała doskonałe pouczenie co do modlitwy :)

 Re: Jak rozważać tajemnice różańcowe?
Autor: Iza (---.tsunami.pl)
Data:   2017-02-01 23:17

Bardzo dziękuję za wszystkie cenne rady. Jestem w trakcie odmawiania nowenny pompejanskiej i miałam duże watpliwosci, czy dobrze się modlę.

 Re: Jak rozważać tajemnice różańcowe?
Autor: Mantis (---.externip.tygrys.net)
Data:   2018-10-08 21:47

Dziękuję Bogu, że taki post powstał, bardzo przydatne porady, które odmieniły moją modlitwę różańcową.

 Re: Jak rozważać tajemnice różańcowe?
Autor: Marcin (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2018-10-30 22:42

Również dziękuję, mnie tez pomogliście.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: