logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy nie uzyskałam odpustów dla dusz?
Autor: tasha (---.pruszcz.mm.pl)
Data:   2012-10-27 23:56

Witam wszystkich Szczesc Boze,

Dowiedzialam ze sie wlasnie, ze odpust zupelny w dzien Wszystkich Swietych mozna uzyskac od godziny 12. Dlaczego od 12? Jestem skonsternowana i bardzo zaskoczona, nigdy o tym nie slyszalam, ksiadz o tym nie wspominal jak siegam pamiecia przez lata.

Jest to wazna kwestia, od zawsze w ten dzien chodze do kosciola rano, aby moc potem odwiedzic na cmentarzach swoich bliskich. W zwiazku z tym moje pytanie czy odpustow nie uzyskalam dla dusz? A moze jest tak, ze skoro nie wiedzialam to sie licza? Bardzo prosze o wyjasnienie tej sprawy, pozdrawiam

 Re: Czy nie uzyskałam odpustów dla dusz?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-10-28 00:30

Ponieważ niedawno w innym wątku o tym pisałam, więc w odpowiedzi skopiuję poprzedni tekst z paroma dodatkowymi słowami.

Kościół proponuje nam wiele możliwości uzyskania odpustów zupełnych. W tej chwili pomijam te, które normalnie codziennie można uzyskać, przez cały rok, a przecież każdy z nich można za zmarłych ofiarować. Skupmy się na tych "listopadowych", które są TYLKO za zmarłych (inne można również przeznaczyć za siebie).

Pierwsza możliwość:
Od 1 do 8 listopada - trzeba iść na jakikolwiek cmentarz i pomodlić się za zmarłych. W inne dni można za to dla zmarłego uzyskać odpust cząstkowy, a w te osiem dni - odpust zupełny. Oczywiście trzeba też spełnić pozostałe, stałe warunki, konieczne by odpust uzyskać.

Natomiast są dwa dni w roku, 1 XI (od południa) i 2 XI, kiedy nawet nie musisz iść na cmentarz, ale musisz (wystarczy) wejść do kościoła lub kaplicy i tam się za zmarłych pomodlić. Trzeba z tej okazji odmówić "Ojcze nasz" i "Wierzę w Boga". Oczywiście znów: trzeba spełnić wszystkie pozostałe stałe warunki.

Czyli to nie tak, że Kościół Ci coś zabiera, jakieś pół dnia. Przez 8 dni od północy do północy możesz uzyskać odpust, jeśli w ciągu dnia pójdziesz na cmentarz. Natomiast w Dzień Zaduszny (2 XI), który jest dniem szczególnej modlitwy za zmarłych, możesz WYJĄTKOWO uzyskać ten odpust bez pójścia na cmentarz. A żeby było jeszcze łatwiej (2 XI to normalny dzień pracy, nie każdy może iść do kościoła) to jest ten odpust PRZEDŁUŻONY o pół poprzedniego dnia, czyli od południa 1 XI. To jest coś nadzwyczajnego, dodatkowego. Czyli możesz korzystać wtedy albo z jednego, albo z drugiego odpustu, jak Ci wygodniej.

A więc zawsze było wszystko w porządku, bo nawet jak na cmentarzu byłaś rano, to korzystałaś z tej możliwości "codziennie od 1 do 8 listopada".

A inną sprawą jest, że FORMALNIE w odpustach nie działa zasada "jak nie wiem, to mi się uda". Trzeba wypełnić cały warunek, świadomie. Tu nic się nie dzieje przypadkiem. Jak czegoś brakuje, to jest odpust cząstkowy, a nie zupełny.

 Re: Czy nie uzyskałam odpustów dla dusz?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-10-28 02:51

A ponieważ nie wiem czy znasz pozostałe warunki odpustu, to dodam:

Oprócz
- pójścia na cmentarz (od 1 do 8 XI obojętne czy rano czy wieczór) gdzie trzeba się pomodlić za zmarłych (jakąkolwiek modlitwą) lub
- nawiedzenia kościoła lub kaplicy (od południa 1 XI do północy 2 XI) gdzie trzeba odmówić Wierzę w Boga i Ojcze nasz (modlitwy obowiązkowe)

trzeba:
- Być w stanie łaski uświęcającej, czyli po spowiedzi, ale spowiedź mogła być i dziś, i wczoraj, i tydzień temu, bylebyś nadal była w stanie łaski
- Trzeba iść do komunii świętej, nieważne czy rano czy wieczór. Nie musi to być na cmentarzu, nie musi być o tej porze. Jeśli jednak chcesz codziennie przez 8 dni uzyskać odpusty za zmarłych, to musisz iść do komunii codziennie przez 8 dni (każdy odpust to jedna komunia).
- Pomodlić się "w intencjach wskazanych przez Ojca Świętego" (nie musisz ich znać) dowolną modlitwą, np. Pod Twoją obronę, dziesiątka różańca
- Być wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, także lekkiego (czyli w danej chwili naprawdę chcesz zrobić wszystko, żeby więcej nie grzeszyć). Świadomość, że może się nie udać, nie jest przeszkodą. Ale przeszkodą jest mieć taki grzech, nad którym nie masz ochoty już pracować, albo uważasz, że nie warto się przejmować, np. drobne kłamstwo.

Uwaga.
1. Modlitwa w intencjach Ojca Świętego i komunia święta może być nawet w innym najbliższym dniu, ale odpust uzyskuje się dopiero PO spełnieniu WSZYSTKICH warunków. W innym dniu musi być wyraźna intencja modlitwy i komunii (że dotyczy tego odpustu), musi mieć związek z odpustem.
2. DO KAŻDEGO ODPUSTU muszą być spełnione wszystkie warunki, czyli tyle razy komunia i tyle razy modlitwa w intencjach Ojca Świętego, ile odpustów chcesz uzyskać.
3. Dziennie można uzyskać tylko jeden odpust zupełny, ale nieskończenie wiele odpustów cząstkowych.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: