logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy na mszy można się wyspowiadać i przyjąć Sakrament?
Autor: Kamil (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2013-01-28 15:32

Idę pierwszy raz na Msze o Uzdrowienie. Wiem, że to może być głupie pytanie, ale czy na takiej mszy można się wyspowiadać i przyjąć Sakrament?
Dziękuję za odpowiedź.

 Re: Czy na mszy można się wyspowiadać i przyjąć Sakrament?
Autor: anna (---.play-internet.pl)
Data:   2013-01-28 15:47

Tak, mozna sie wyspowiadac i przyjac Eucharystie. Tylko na takich Mszach zazwyczaj jest bardzo duzo chętnych do spowiedzi i czesto sie zdarza, ze ludzie nie zdążą sie wyspowiadac przed Komunia. Z Bogiem ;)

 Re: Czy na mszy można się wyspowiadać i przyjąć Sakrament?
Autor: angelika (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-01-28 15:48

Niedawno byłam na takiej Mszy (też pierwszy raz). Można się było wyspowiadać przed Mszą. Nie wiem jak jest w innych parafiach. Nie wiem o jaki sakrament ci chodzi, ale sakramentu chorych tam nie było.

 Re: Czy na mszy można się wyspowiadać i przyjąć Sakrament?
Autor: xc (---.31.79.210.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-01-28 17:24

Msza (od łac. misa) to przecież Eucharystia (eu chariston). W zasadzie każdy powienien w jej trakcie aktywnie przyjąć Ciało i Krew Pańską. I nie ma znaczenia jakiemu partykularnemu celowi jest msza dedykowana. A że nie wszyscy przyjmują, to już inna sprawa. I temat na inną rozmowę.

A co do spowiedzi, to kanony pierwszych soborów zabraniały odprawiania pokuty w niedzielę i święta. Dlatego, że są to okoliczności radosne, w których ma wyrazić się chrześcijańska afirmacja Zmartwychwstania i nie jest to czas na smutek, żal, karę. Chrześcijanin ma to robić kiedy indziej. Nie ma żadnych formalnych przeszkód do tego aby w trakcie mszy świętej spowiadać się, taka jest powszechna praktyka. Ale ja osobiście namawiam do rozdzielenia tych sakramentów w czasie.

 Re: Czy na mszy można się wyspowiadać i przyjąć Sakrament?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-01-29 11:52

"A co do spowiedzi, to kanony pierwszych soborów zabraniały odprawiania pokuty w niedzielę i święta". To prawda, i faktycznie, mnie też się "kłóci" spowiedź podczas niedzielnej mszy świętej, bo naszym obowiązkiem jest w niej uczestniczyć, a trochę to trudne, gdy równocześnie przed nami tak poważna rzecz, jak wyznawanie grzechów i ewentualna rozmowa z kapłanem, co z natury musi bardziej nas angażować niż to, co dzieje się przy ołtarzu.

Natomiast "msza o uzdrowienie" najczęściej jest w dni powszednie, ponieważ zajmuje dużo więcej czasu. To mi akurat mniej przeszkadza, bo nie ma obowiązku uczestniczyć w dzień powszedni we mszy świętej, i można także bez tego uczestnictwa przyjąć po spowiedzi komunię świętą.

 Re: Czy na mszy można się wyspowiadać i przyjąć Sakrament?
Autor: Dziadek_Muminka (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2013-01-29 15:39

http://mateusz.pl/czytelnia/ck-swcms.htm
Pozdrawiam :)

 Re: Czy na mszy można się wyspowiadać i przyjąć Sakrament?
Autor: xc (---.181.119.251.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-01-30 09:48

Podkreślam: nie ma przeszkód kanonicznych przeciwko spowiedzi w trakcie mszy świętej. Jest to spowiedź tak samo ważna jak sprawowana w innych okolicznościach. To samo dotyczy "jakościowego" aspektu tak odbywanego sakramentu. Kanony pierwszych soborów powszechnych mają dziś charakter historyczny i odnoszą się do zupełnie innej sytuacji eklezjalnej. Kościoła pierwszych wieków, w którym inaczej sprawowano sakrament pokuty niż dziś, inaczej go objawiano. Czasy się zmieniły, skarament pozostał ale formy i kontekst się zmieniły i nie wolno od nich abstrahować. Jeśli kogoś interesują formy pokutne pierwszych chrześcijan to odsyłam do felietonu ks. biskupa Rysia w którymś z grudniowych numerów Tygodnika Powszechnego.

Ale ojcowie soborowi nie tworzyli kanonów tylko po to aby je tworzyć. Za zapisem kanonicznym stała jakaś ważna myśl, która kanon wyrażał, pogląd do którego się odnosił. Mnie ten pogląd przekonuje i dlatego staram się rozdzielić spowiedź od eucharystii. Tak w czasie jak i w przestrzeni. Ale nie podchodzę do tego dogmatycznie, bo nie oto chodzi.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: