logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak wybrac kierownika duszy?
Autor: Maria (---.play-internet.pl)
Data:   2013-01-28 18:18

Czy kierownikiem duszy moze byc kazdy ksiadz? Jak go wybrac?

 Re: Jak wybrac kierownika duszy?
Autor: xc (---.30.218.219.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-01-28 21:42

Kierownik duszy? Kierownikiem duszy jest Pan Bóg i Jego raczej nie można wybrać.

 Re: Jak wybrac kierownika duszy?
Autor: oz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-01-28 23:20

Kierownikiem duchowym (duszy) niekoniecznie musi być ksiądz. Może być także siostra zakonna czy osoba świecka. Pierwszym kierownikiem duchowym Karola Wojtyły był pan Tyranowski (krawiec).

--------------

Więcej do poczytania tutaj.
moderator

 Re: Jak wybrac kierownika duszy?
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-01-29 11:02

"Jak go wybrac" - Rodzi się pytanie: czy wybrany zgodzi się nim zostać.

 Re: Jak wybrac kierownika duszy?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-01-29 11:15

"Kierownikiem duszy jest Pan Bóg i Jego raczej nie można wybrać."
Dlaczego? Wybieramy Go codziennie. On albo szatan. On albo człowiek. On albo ja.
Codziennie na nowo trzeba Go wybierać w swoim życiu, inaczej wszystko nam się szybko wali. :))

Mario, teoretycznie może to być każdy ksiądz. Oczywiście jeśli się zgodzi, bo nie musi. Jeśli znajdzie czas, jeśli czuje się na siłach. Pojedynczej spowiedzi na pewno nie odmówi, bo to jego obowiązek, ale prowadzenia kogoś w sposób szczególny nie musi się podjąć. To wymaga więcej czasu, więcej uwagi, pamięci, modlitwy. To jest szczególna posługa i nie każdy uważa że się nadaje. Nie każdy kapłan i nie zawsze musi mieć odpowiednie predyspozycje psychiczne do takiej posługi. Talenty mamy różne.
A od strony penitenta: nie każdy ksiądz nadaje się dla konkretnej osoby, choć może być doskonałym kierownikiem duchowym dla kogoś innego. Jeśli jest zupełnie inny stopień wrażliwości, to takie spotkania mogą być bardzo trudne, a nawet mogą bardzo ranić i wprowadzać wątpliwości. Dlatego najlepiej iść raz czy drugi do spowiedzi i "zobaczyć". Jeśli to nie jest ksiądz, to zanim poprosimy o pomoc duchową, trzeba wcześniej z kimś pogadać.
W kierownictwie duchowym najważniejsze jest zrozumienie. Czy czujesz, że cię rozumie i czy ty rozumiesz sens jego przekazu. Uwaga: "rozumieć" to nie znaczy akceptować, pochwalać, zachwycać się :)))) Kapłan może być bardzo surowy, a jednocześnie dobrze Cię rozumieć. W pojedynczej spowiedzi ma to mniejsze znaczenie, bo najważniejsze jest spotkanie z Bogim i rozgrzeszenie. W kierownictwie to wzajemne zrozumienie jest ważne. Wzajemne. Inaczej będziecie się rozmijać i tracić czas, będziecie się nawzajem tylko męczyć. Gdy jest dobra łączność, to bez względu na różnicę wieku i doświadczenie obie strony mogą zyskać. Prowadzony i prowadzący.

 Re: Jak wybrac kierownika duszy?
Autor: hanna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-01-29 12:02

Jest jeszcze coś bardzo ważnego przy wybieraniu kierownika. Modlić się o kierownika i o wypełnienie się woli Bożej w tym względzie. Modlić się wiernie, systematycznie, cierpliwie, bardzo na serio, oddając wszystko Panu. Jestem przekonana, że bez tego ani rusz.

 Re: Jak wybrac kierownika duszy?
Autor: Maria (---.play-internet.pl)
Data:   2013-01-29 23:08

Dziękuję. :):)

 Re: Jak wybrac kierownika duszy?
Autor: xc (---.181.119.251.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-01-30 08:27

Ad Bogumiła

Chyba się nie rozumiemy. Bóg jest Stwórcą, przede wszystkim nas. Nas to znaczy, naszych ciał i naszych dusz. W tym sensie nie można wybrać Boga bo On już (w pewnym sensie za nas) zdecydował poprzez akt stworzenia naszej duszy. Nie można tego cofnąć, nie można zrezygnować, nie możemy poprosić: Boże daj mi inną duszę, bo ta nie jest już modna. Mamy naszą duszę, element Boski w nas samych, niezniszczalny (Bóg nie nieszczy duszy nawet jeśli nas osądzi tak a nie inacze) i tego nie możemy wybrać. Jeśli Pani może, to gratuluję. Ja nie potrafię. Pani pisze o wyborach dnia codziennego, które nazywa Pani "wyborem Boga". Zgoda ale to nie jest to o czym tu rozmawiamy.
Jeszcze jedno: szatan nie ma mocy twórczej, kreacyjnej. Nie jest na równi z Bogiem i w tym sensie nie ma parytetur wyboru: On lub wróg.

Tzw. kierownik duchowy nie jest kierownikiem duszy. Może nam pomóc w naszych codziennych wyborach (tych o których Pani pisze), może też przeszkodzić. To już inna sprawa. Twórca i kierownik duszy jest tylko jeden: ON.

 Re: Jak wybrac kierownika duszy?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-01-30 10:49

@ xc
Może się nie rozumiemy, ale to wcale nie znaczy, że to Pan ma rację :))

"Pani pisze o wyborach dnia codziennego, które nazywa Pani "wyborem Boga". Zgoda ale to nie jest to o czym tu rozmawiamy".
Ależ jak najbardziej o tym właśnie rozmawiamy. O kierowniku duszy, który w tych codziennych wyborach może nam pomóc. Nie rozmawiamy natomiast o stworzeniu duszy - bo tutaj jest jeden Stworzyciel i nie mamy żadnych wątpliwości. Owszem, pierwszym i najważniejszym kierownikiem duszy jest sam Bóg. Najlepiej mnie rozumie, zawsze ma dla mnie czas i chce mnie prowadzić. Ale ja mogę Mu powiedzieć "nie". Przy stwarzaniu nie mogłam, ale mogę zrezygnować z Jego kierownictwa i robić wszystko po swojemu. Tysiące razy tak robimy, bo nam się wydaje, że jesteśmy od Boga mądrzejsi. Że nasze pomysły są lepsze. Dokładnie tak samo jak przy kapłanie - kierowniku duchowym. On może swoje, a ja swoje. Tylko ode mnie zależy, czy skorzystam z tego kierownictwa. Jednego i drugiego.

"nie możemy poprosić: Boże daj mi inną duszę, bo ta nie jest już modna". A na co mi "inna dusza"? Co to znaczy "niemodna"? Moja jest za mała? Albo ma kolor niepasujący do oczu? A może kształt nieodpowiedni? Za dużo waży, a jest moda na miniaturki? Trochę gniecie jak się schylam? Sam Pan pisze, że dusza to element Boski w nas. Bóg jest zawsze taki sam. Dusza to nie jest przedmiot, który mogę sobie zmienić i który Bóg miałby niszczyć ze złości, że Mu "nie wyszła" (bo zmarnowałam swoje życie) :)) Dusza to nasza wieczność, to dziecięctwo Boże. Duszy się nie wymienia, ale się ją kształtuje.

Jeśli przyjmiemy, że dusza to jest "takie coś konkretne" (choć wiadomo że niematerialne), to "tym czymś" oczywiście nie trzeba kierować, bo "to" już jest gotowe od Boga. Bóg też nie musi już "tym" kierować, jedynie podtrzymywać jej istnienie swoją wolą.
Jeśli natomiast uznamy, że dusza, to coś, czym Bóg musi kierować, to znaczy, że w czymś jest "to" zmienne. I w taki sam sposób (choć nie w takim stopniu) może "tym" kierować także np. kapłan. Osobiście nie jestem pewna na co Pan w końcu stawia w kwestii "dusza". Czy to np. takie małe, białe, okrągłe, co stworzył Bóg i nic tu nie można zmienić, Bóg też już z tym nic nie robi, bo jest gotowe? Czy jest to najgłębsze wnętrze człowieka, które trzeba kształtować - a wtedy oprócz Boga może nam w tym pomóc także kierownik, kapłan czy nie. U Pana się to trochę zazębia.

Oczywiście doskonale widzę, że Pan chce udowodnić, że sformułowanie "kierownik duszy" jest głupie, bo trzeba mówić "kierownik duchowy". Ot, i cała sprawa. Ale skoro taka sama głupia jest na przykład św. Faustyna, to dla mnie żaden problem. Towarzystwo mi odpowiada :))))

Z Dzienniczka:
34 Modliłam się gorąco, aby mi Bóg dał tę wielką łaskę - to jest kierownika duszy.
35 gdybym miała od początku kierownika duszy, to nie zmarnowałabym tyle łask Bożych.
52 niech siostra wie, że musi mieć stałego spowiednika, czyli kierownika duszy.
108 W tych chwilach nie miałam kierownika duszy i nie znałam żadnego kierownictwa.
145 Od chwili, kiedy mi Pan dał kierownika duszy, jestem wierniejsza łasce
145 Przez wiele lat wychowywał mnie sam, aż do chwili, kiedy dał mi kierownika duszy.
i mnóstwo innych.

Jeszcze raz podkreślę: oczywiście, że Bóg jest pierwszym i najważniejszym kierownikiem duchowym/duszy. Ale potrzebna nam jest także ludzka pomoc duchowa, której sam Bóg nie lekceważy. Dusza jest niezniszczalna, nieśmiertelna, ale jest czymś, co kształtujemy. W jakimś sensie duszę możemy zniszczyć. Jeśli znajdziemy się w piekle, dusza nie odfrunie do Boga. Dusza będzie z nami w piekle. Nadal nieśmiertelna. Ale czy nadal piękna?

KKK 363 Pojęcie dusza często oznacza w Piśmie świętym życie ludzkie (Por. Mt 16, 25-26; J 15, 13. lub całą osobę ludzką (Por. Dz 2, 41). Oznacza także to wszystko, co w człowieku jest najbardziej wewnętrzne (Por. Mt 26, 38; J 12, 27) i najwartościowsze (Por. Mt 10, 28; 2 Mch 6, 30): to, co sprawia, że człowiek jest w sposób najbardziej szczególny obrazem Boga: "dusza" oznacza zasadę duchową w człowieku.

 Re: Jak wybrac kierownika duszy?
Autor: xc (---.30.52.50.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-01-30 20:53

Zazdroszczę tego gdy ktoś wie lepiej ode mnie co ja chcę i wie dokładnie co ja mam na myśli. Ja nie mam wglądu w czyjeś myśli i czyjąś wolę, inni mają.
Gratuluję im.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: