logo
Niedziela, 07 czerwca 2020
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Czy na ziemi można odpokutować czyściec?
Autor: Anonim (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-02-01 21:00

To pytanie będzie chyba trochę nietypowe, przynajmniej ja się z takim jeszcze nie spotkałem. Ponoć najmniejsze kary czyśćcowe są gorsze od największych na ziemi. Zatem czy człowiek może już tu na ziemi zacząć cokolwiek działać w tym kierunku aby pokutować i skrócić sobie męki po dostaniu się do czyśćca? Jeśli tak to co? Chyba, że chodzi tu o zwykłą pokutę po spowiedzi, ale przecież jedna dziesiątka Różańca, czy jakaś modlitwa to trochę za mało?

 Re: Czy na ziemi można odpokutować czyściec?
Autor: moderator (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-02-01 21:07

Kilka lat temu pytania tego rodzaju powtarzały się na tyle często, że w serwisie www.spowiedz.pl zrobiłem podstronę na ten temat. Po poczytania tutaj.

 Re: Czy na ziemi można odpokutować czyściec?
Autor: Monika (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-02-01 23:44

Np. w poniższej książeczce jest o tym, że na ziemi można odpokutować czyściec.

Rękopis z czyśćca – Tłumaczenie z języka francuskiego – ks. A.S. – Za wiedzą Kurii Siedleckiej l. Dz. 566/97 Imprimatur + Joseph Palica, Vic. Gen. Roma. Druk Michaelinum 1998

 Re: Czy na ziemi można odpokutować czyściec?
Autor: Jakub (---.ostnet.pl)
Data:   2013-02-04 09:31

"Ile poniosę trudu i mozołu, tyle też będę miała zasługi, a wszelkie cierpienia i strapienia wewnętrzne, gdy je przetrwam dla służby Bożej, posłużą mi za czyściec."
św. Teresa od Jezusa (†1582)
Księga życia 36, 9"Jak uczy nas Duch Święty, by dotrzeć do portu zbawienia, wybrane osoby muszą przejść i oczyścić się w ogniu bolesnych upokorzeń, tak jak złoto i srebro oczyszczają się w tyglu. W ten sposób oszczędzą sobie pokuty w przyszłym życiu. „Przyjmij wszystko, co przyjdzie na ciebie, a w zmiennych losach utrapienia bądź wytrzymały! Bo w ogniu doświadcza się złoto, a ludzi miłych Bogu – w piecu utrapienia” (Syr 2,4-5)."
św. Pio z Pietrelciny (†1968)
List do Raffaeliny Cerase, Pietrelcina, Wniebo­wzięcie, 15 sierpnia 1914 roku (fragment)Większą bowiem ma wartość jedna godzina cierpienia w tym życiu, niż wiele godzin w przyszłym.
św. Jan od Krzyża (†1591), Noc ciemna, Księga druga, Rozdział 6 punkt 6Przez swe cierpienia jesteś oczyszczana z niedoskonałości, których nawet nie jesteś świadoma, a dusza twa staje się jak kryształ, w którym świeci światło Boskiego Słońca.
św. Paweł od Krzyża (†1775), list do Łucji Burlini, 9. VIII. 1749 (fragment)Lęk, samotność, niedomagania fizyczne, pokusy – wszystko to są próby, które służą do naszego oczyszczenia i odnowienia, aby przygotować nas do życia wiecznego. Odwagi zatem!
św. Pio z Pietrelciny (†1968)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: