logo
Niedziela, 14 sierpnia 2022
Szukaj w

Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony

Adoracja. Kiedy? Gdzie? Jak?
Autor: magdalena (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2013-04-04 12:13

Mam moze troche gupie pytanie, ale byam u spowiedzi i ksidz zada mi pokute Adoracja Najwitszego Sakramentu. Problem w tym e nie wiem jak pokute odprawic. Kiedy? Gdzie? Czy to jaka szczegolna okazja musi by? Czy po prostu wej do kocioa i sie skupic? Nigdy nie adorowalam. Nie wiem jak to wyglada. Ksidz sobie chyba myli e kazdy wie i umie ze powinien. I tu chyba jest w bedzie, bo ok. rozumiem Litania, droga Krzyowa itp., ale Adoracja? Prosze o pomoc, wskazowki. Dziekuje i pozdrawiam

Re: Adoracja. Kiedy? Gdzie? Jak?
Autor: Ra (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-04-04 14:36

Nastpnym razem, jeli nie zrozumiesz pokuty, to od razu powiedz o tym spowiednikowi. A teraz moesz i do swojej parafii, wej do zakrystii (np. po mszy) i poprosi ksidza, eby ci powiedzia, w jaki sposb odprawi zadan pokut. Osobicie tak pokut zrozumiaabym w ten sposb, e mam i przed wystawiony Najwitszy Sakrament i pomodli si przed Nim, pamitajc, e klcz przed ywym Bogiem, ktry tylko ukrywa si pod postaci chleba.

Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-04-04 15:36

Katechizm Kocioa Katolickiego warto poczyta.
2628
"Adoracja jest zasadnicz postaw czowieka, ktry uznaje si za stworzenie przed swoim Stwrc. Wysawia wielko Pana, ktry nas stworzy, oraz wszechmoc Zbawiciela, ktry wyzwala nas od za. Jest unieniem si ducha przed "Krlem chway" (Ps 24, 9-10) i penym czci milczeniem przed Bogiem, ktry jest "zawsze wikszy". Adoracja trzykro witego i miowanego ponad wszystko Boga napenia nas pokor oraz nadaje pewno naszym baganiom."

www.katechizm.diecezja.elk.pl/kkkIV-1-1.htm#o7kkkIV-1-1

Autor: Maurycy C. (---.unregistered.net.exatel.pl)
Data:   2013-04-04 15:54

"Podpisuj si" pod zdaniem Ry. Zamiast modlitwy moe to by TRWANIE przy Chrystusie Eucharystycznym, tak jak si przebywa z sympati, przyjacielem. Po prostu przy Nim poby. Nauczy si "traci czas" dla Niego. Powodzenia Magdaleno.

Autor: Bogumia z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-04-04 16:03

Boga mona adorowa w drugim czowieku, w przyrodzie, wszdzie. Ale sformuowanie "Adoracja Najwitszego Sakramentu" kojarzy mi si te jedynie z modlitewn obecnoci w kociele: albo przed wystawion Hosti w monstrancji, albo choby przy zamknitym tabernakulum.
Czyli trzeba i tam, gdzie jest Najwitszy Sakrament (nie do kapliczki na skrzyowaniu drg, ale tam, gdzie wieci si wieczna lampka).
Kiedy? Do nastpnej spowiedzi, ale najlepiej jak najszybciej. Najwaniejsza jest Twoja obecno, oczywicie z uwag skierowan na Boga.
Jak dugo? Nie ma okrelonych minut, ale skoro nie ma to by krtka modlitwa tylko adoracja to tak strzel: 15 minut do p godziny jak wytrzymasz. Po prostu pierwsze pi minut to wyciszanie si, skupianie na modlitwie, dlatego potrzeba troszk wicej czasu. Jeli chcesz przy okazji skorzysta z odpustu zupenego, to wtedy trzeba by p godziny (i wypeni inne warunki odpustu). Jeli tylko chcesz wypeni pokut, to wystarczy te 15 minut. Ale jeszcze raz podkrelam: jeli ksidz nie poda czasu, to nie ma jakich obowizujcych minut. To jest moja (uwaam e rozsdna) propozycja, aby potem nie miaa problemu czy starczy, czy nie starczy na pokut :))
Co si tam robi? Cokolwiek :)) Skoro nigdy nie adorowaa, to radziabym Ci podzieli czas na trzy czci:
1. Chwila wyciszania si: patrz na Tabernakulum, uwiadom sobie, e tam jest Bg, e do Niego przysza i to jest takie niezwyke. Jakby kto przyprowadzi Ci do papiea, to by ze szczcia nie moga zapa oddechu i nogi by si trzsy, prawda? A Ty klczysz przed samym Bogiem. I On tego chce. On Ci kocha.
2. Jeli umiesz w takim stanie (zachwytu, zdumienia) trwa, to nie przerywaj, nie szukaj czego innego. Ale jeli Ci trudno, to wczeniej we ze sob jak modlitw. Nie bj si te formuek, tylko si nad nimi zastanw. Moe by litania do Jezusa, jest ich wiele, moe by koronka do Boego Miosierdzia, moe by ksika z modlitwami albo o modlitwie, moe by Pismo wite, raniec - cokolwiek co jest Ci bliskie, drogie. I mdl si zwyczajnie, jak umiesz. A nawet jak nie umiesz :)) Sowa naprawd nie maj a takiego znaczenia. Bd caa dla Boga. Tylko tyle i a tyle.
3. Jeli w tej modlitwie (lub czytaniu) co bdzie dla Ciebie wane, powiedz o tym Bogu. Powiedz Mu co o sobie. To, co Ci przyjdzie do gowy. Moe czujesz, e trzeba za co przeprosi? Moe poprosi? Moe podzikowa? A moe tylko powiedzie, e chcesz Go kocha? Chodzi o to, eby to byo co prawdziwego, co prywatnego, co Twojego.

Kady z nas z czasem odnajduje swoj wasn drog na modlitwie, ale to si stanie dopiero wtedy, gdy zaczniesz si modli czciej. W adoracji w ogle nie trzeba sw, ale na pocztku te sowa s raczej potrzebne, bo pomagaj si skupi. Tam najwaniejsze jest BY z Jezusem. Jeli "wiat" (Twoje ycie) bdzie zakca t obecno Jezusa, to si nie martw, ale ten swj wiat oddawaj Bogu. Czyli powiedz to wszystko co si kotuje w Tobie - nie sobie samej, ale skieruj te sowa ku Bogu. Czyli jeszcze inaczej: wolno myle o wszystkim, byle tylko nie zapomnie, e On jest tu obok. To tak jak z chopakiem czy przyjacik: rozmawiacie przecie o wszystkim. Rozmawiacie. A nie: Ty milczysz i mylisz o sobie, a kto idzie obok i czuje si niewany. Adoracja to po prostu modlitwa, ale starasz si, by On by waniejszy ni Ty. Powiedziaabym wic: wicej milczenia ni gadania. Nie przegadaj tego czasu. Ciesz si, e moesz by z Nim.

Autor: magdalena (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2013-04-04 19:53

Dziekuj Bogusiu za wskazowki:D az mnie zatkao, bo nie bede z siebie kretynki robic i isc do zakrystii, w ogole pytac ksiedza co i jak. Chyba dobrze zrozumiaam e chodzi o taka szczera rozmowe z Bogiem, po prostu przechodzac obok kosciola wejsc kleknac i wylaczyc sie calkiem, tak jakbym byla ja i Bg. Nie wiedziaam ze to takie proste :) DZIKUJ

Autor: Bogumia z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-04-04 21:51

Nie ma za co :)) W ogle modlitwa to co bardzo naturalnego i prostego. Najtrudniejsze jest chcie. Chcie si modli dzisiaj i jutro, i za tydzie, i za miesic te, i za rok te, i za 10 lat, i za 20.
Dzisiaj wydaje Ci si to proste. Ale uwierz mi, czasem dokadnie to samo moe sta si trudne. Ale wtedy znw trzeba przyj i uklkn.

Odpowiedz na t wiadomo
 Twoje imi:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: