logo
Niedziela, 29 marca 2020
Szukaj w

Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony

Czym jest przebaczenie?
Autor: xyz (---.play-internet.pl)
Data:   2013-04-07 10:39

Czy jezeli ktos zle czyni, bardzo zle. Krzywdzi mnie i moja rodzine jednoczesnie nie zamierza sie zmienic, bo twierdzi ze dobrze czyni.
To czy jezeli przestane z ta osoba ja i moja rodzina (zona i corka) utrzymywac jakiekolwiek relacje, nie pragnac zemsty, to czy to jest juz przebaczenie?

Re: Czym jest przebaczenie?
Autor: Aleksandra (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-04-07 14:43

Myl, e przebaczeniem jest w tym wypadku nietrzymanie urazy wzgldem tej osoby. Waciwe przebaczenie jest chyba kwesti Twojego sumienia. Aczkolwiek Pan Jezus naucza:
„Jeeli brat twj zgrzeszy, id i upomnij go w cztery oczy.
Gdy ci usucha, pozyskae swego brata.
Jeeli ci nie usucha: we ze sob jeszcze jedn lub dwie osoby, eby na podstawie zeznania dwch lub trzech wiadkw caa sprawa zostaa rozstrzygnita.
Jeeli ich take nie chce usucha: powiedz to Kocioowi.
A jeli nawet Kocioa usucha nie chce, Niech bdzie ci jako poganin i celnik”.
Mt 18, 15-17

Autor: joannaa (---.as13285.net)
Data:   2013-04-08 03:26

Myle, e przebaczenie to raczej nastawienie wewntrz, taka postawa serca, tak bym patetycznie powiedziaa ;-) .

Masz oczywicie prawo przesta utrzymywa kontakt, tym bardziej jeli wierzysz, e w taki sposb chronisz rodzin, ale chyba jest to sprawa zupenie od przebaczenia niezalena. Tzn. mona przebaczy i zerwa kontakt i mona nie przebaczy a kontakt utrzymywa.

A w ogle prawdziwe przebaczenie to bardzo trudna sprawa. Ale zawsze warto. Nie tylko dla tej drugiej osoby czy z chrzecijaskiej postawy. Ale i dla samego siebie. Chowanie urazy nie jest zdrowe, dla chowajcego uraz gwnie. Tamten drugi moe nawet o tej urazie nie wiedzie.
Ostatnio wanie kto z moich znajomych powiedzia w jakiej rozmowie na temat, e bardzo w przebaczaniu pomaga powiedzie tej drugiej osobie "przepraszam". Najpierw. Zanim jeszcze samemu si usyszy. Chyba sama z mojego dowiadczenia te mog potwierdzi. Oczywicie jeli jest si na to gotowym, eby powiedzie szczerze. Chyba zawsze jest za co, nawet jeli za mniej ni ta druga osoba ma na koncie.

A jeli jeste osob wierzc, to mdl si o to, eby umia przebaczy.

Autor: xyz (---.play-internet.pl)
Data:   2013-04-08 16:41

Joanna jak czytam twoja wypowiedz to jeza mi sie wlosy na glowie. Jak ofiara moe przeprasza kata? To tak jakby Zydzi przepraszali Hitlera za to ze zyja i sa Zydami. Chce przebaczyc tylko dlatego zeby byc szczesliwym, nie zalezy mi na kacie na osobie ktora mnie krzywdzi w ogole. Tylko zeby byc szczesliwym, zeby moc przyjmowac Chrystusa i razem z moja rodzina cieszyc sie zyciem.

Autor: aw (---.garwolin.vectranet.pl)
Data:   2013-04-08 20:40

> Czy jeeli przestane z ta osoba ja i moja rodzina (zona i crka) otrzymywa jakiekolwiek relacje, nie pragn zemsty, to czy to jest ju przebaczenie?

Myl, e tak. Masz prawo chroni swoj rodzin przed destruktywnymi wpywami osb trzecich. Jeli nie bdziesz pielgnowa w sobie urazy, pretensji, ran, jakie zadaa Tobie i Twojej rodzinie ta osoba, to bdzie oznacza, e przebaczye.

Polecam Ci ksik "Odnale przebaczenie. Perspektywy duchowe" J. McManus CSsR i S. Thornton. Autorzy m.in. przedstawiaj przebaczenie jako proces skadajcy si z kilku etapw i wskazuj na korzyci, jakie odnosi osoba, ktra przebacza.

Autor: Maggy (---.play-internet.pl)
Data:   2013-04-09 10:28

Jeli Ci kto rani to masz nie tyle prawo co i w jakim sensie obowizek w trosce o siebie ucieka ( o ile adne upomnienia nie dziaaj) od takiej osoby. To po pierwsze. A po drugie przebaczenie to aska, ktr sam z siebie nie moesz sobie utworzy. Na drodze do przebaczenia w pewnym momencie czowiek dochodzi do miejsca gdzie ju nie ma dalszej drogi. Wtedy musi Pan Bg wycign Swoj do i da Ci t ask. Ale Ty t drog musisz chcie i. Tak sobi myl, e w drodze do przebaczenia moe pomc myl o tym naszym krzywdzicielu, e to czowiek taki sam jak ja czy inni, e to czowiek marny, saby i nieszczliwy skoro robi le. Im mniej Boga w nas tzn. im mniej mioci tym mniej pokoju w sercu, mniej szczcia. Pomyl te o sobie, cofnij si w czasie i przypomnij sobie chwile w ktrych krzywdzie ale dopiero po czasie dotaro do Ciebie, e le robisz, e nie tdy droga. Ja tak mam. I a si dziwi Bogu, e mi na to pozwala. Nie raz w swoim egoimie, niedojrzaoci naprawd mao widzimy. Dopiero z czasem jakim cudem Boym ludzie co raz wicej widz. Moe te by i tak w wypadku tej osoby, ktra Ci rani. Gdyby tak naprawd widziaa co robi, gdyby Boga syszaa nie robiaby tego. Autentycznie. Taka osoba jest lepa duchowo. Std sowa Jezusa " Ojcze, przebacz im bo nie wiedz co czyni ." Ale moesz powiedzie, e a tak nie krzywdzie innych jak ten Twj krzywdziciel Ciebie. No Ok, ale przecie kto moe te powiedzie, e jego ze wybory to nic w porwaniu z Twoimi. Zawsze moe by gorzej i lepiej, patrzc okiem ludzkim wic nie ma co porwnywa ciaru krzywd. Jak kto cierpi przez nas albo my cierpimy przez kogo to ju jest le i potrzeba pomocy, potrzeba uleczenia. Tak wic moja rada, ktr powtrz tj. popatrz na t osob, ktra Ci rani jak na biednego czowieka, jak na miernot za przeproszeniem, i pomyl, e Bg tak samo kocha j jak i Ciebie, e Bg tak samo jest cierpliwy wobec tej osoby jak wobec Ciebie, e daje tyle samo wolnoci wyboru ile Tobie, e jest agodny i miosierny wobec tej osoby jak wobec Ciebie, e Bg cierpi z Tob tak samo jak cierpi z tamt osob, ktra Ci rani, a ktra pewnie te nie raz bya raniona przez innych. Mdl si eby umia spojrze na tego krzywdziciela oczami Boga, eby umia spojrze jak na czowieka prawdziwego czyli marnego, biednego. Jeli bdziesz chcia tej aski przebaczenia to Bg Ci j da w swoim czasie na pewno. A jak j otrzymasz to bdziesz wiedzia, e to ju. Nie zapomnisz ale bdziesz mia pokj w sercu, nie bdziesz tej osobie le yczy, nie bdziesz odwraca gowy na ulicy gdy j kiedy gdzie tam zobaczysz. Ale pamitaj, e przebaczy to nie zawsze znaczy pojedna si z tym kim. Nie musisz krzywdziecielowi rzuca si na szyj, o nie. Bo przecie nie raz krzywdzicielowi wisi czy mu przebaczylimy czy nie, moe nas chciec rani do koca wic nie ma tu mowy o pojednanie bo niby jak ? Ale zawsze jest mowa o przebaczeniu bo to bez wzgldu na okolicznoci zewntrzne jest potrzebne i moliwe z Bo pomoc. Mdl si, a w swoim czasie Bg wysucha. Z Bogiem.

Autor: joannaa (---.as13285.net)
Data:   2013-04-10 02:25

Krtko tylko w odpowiedzi na komentarz xyz.

Nie miaam na myli, e ydzi sami sobie byli winni eksterminacji. Tobie si wosy zjeyy, mnie... zaskoczy ten komentarz.
Nie masz za co przeprasza, nie przepraszaj. Ani jako pierwszy, ani wcale. Ja pisaam o takich normalnych, codziennych sytuacjach, gdzie przewanie obie strony maj sobie co wybacza. Nie pisae, ze chodzi o spraw tak wielk, e mona raczej porwna do eksterminacji ydw ni do codziennych - nie wiem - sprzeczek, zoliwoci itp. z kolegami z pracy, z czonkami rodziny itp. No bo chyba przyznasz, e w takich "codziennych" sytuacjach tak bywa, i wtedy warto samemu powiedzie przepraszam, nie czekajc na drug stron, nawet jak bardziej winna.

I pewnie, e zawsze warto przebaczy i to gwnie dla siebie samego. Takie negatywne uczucia bardzo niszcz. Ju pisaam te. Osob nie umiejc przebaczy, tamta druga czsto w ogle nie wie, e jest takimi uczuciami darzona. A jeli kto jest dodatkowo osob wierzc, to wiadomo... nie siedem razy a siedemdziesit siedem... ;-)

Ja tylko nie jestem pewna czy sam brak chci zemsty to ju przebaczenie. I Ty si nad tym zastanawiasz, po to przecie to pytanie tutaj. Czy jak ju si nie zoszcz na kogo to ju wybaczyam? Czy jednak trzeba jeszcze czego wicej?
Ale to nie znaczy oczywicie, e miaby jaki kontakt podtrzymywa.
Myl nawet, e utrzymywanie kontaktu (lub nie) jest w ogle niezalene od sprawy przebaczenia.
Dlatego pisaam, e warto modli si o to, eby umie przebaczy. Bo to nieatwe. Trzeba chyba do tego jakiej sporej dawki... pokory chyba po prostu. Dlatego z Bogiem atwiej.

Pozdrawiam.

Odpowiedz na t wiadomo
 Twoje imi:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: