logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Przykazanie i huczne zabawy
Autor: iza (---.rtk.net.pl)
Data:   2001-11-23 08:17

Chciałam się dowiedzieć jak to jest obecnie z przykazaniem: "w czasach zakazanych zabaw hucznych nie urządzać"?

 Re: Przykazanie i huczne zabawy
Autor: Wojo (---.ccs.pl)
Data:   2001-11-23 09:13

Droga Izo
Zacytuje KKK: http://www.katechizm.diecezja.elk.pl/rkkkIII-1-3.htm

2041 Przykazania kościelne odnoszą się do życia moralnego, które jest związane z życiem liturgicznym i czerpie z niego moc. Obowiązujący charakter tych praw pozytywnych ogłoszonych przez władzę pasterską ma na celu zagwarantowanie wiernym niezbędnego minimum ducha modlitwy i wysiłku moralnego we wzrastaniu miłości Boga i bliźniego:

2042 Pierwsze przykazanie kościelne ("W niedziele i w inne nakazane dni świąteczne wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac służebnych") wymaga od wiernych święcenia dnia, w ktrym wspomina się Zmartwychwstanie Pańskie81, a także najważniejszych świąt liturgicznych, w które czcimy tajemnice Chrystusa, Najświętszej Maryi Panny i Świętych, przede wszystkim przez uczestnictwo w celebracji eucharystycznej, gromadzącej chrześcijańską wspólnotę. Należy także uwolnić się od tych wszystkich prac i spraw, które ze swej natury przeszkadzają święcić te dni.

Drugie przykazanie kościelne ("Każdy wierny jest zobowiązany przynajmniej raz w roku spowiadać się ze swych grzechów") zapewnia przygotowanie do Eucharystii przez przyjęcie sakramentu pojednania, który jest kontynuacją dzieła nawrócenia i przebaczenia, zapoczątkowanego na chrzcie82.

Trzecie przykazanie kościelne ("Każdy wierny jest zobowiązany przynajmniej raz w roku na Wielkanoc przyjąć Komunię świętą") określa minimum w przyjmowaniu Ciała i Krwi Pańskiej w związku ze świętami wielkanocnymi, źródłem i centrum liturgii chrześcijańskiej83.


2043 Czwarte przykazanie kościelne ("W dni pokuty wyznaczone przez Kościół wierni są zobowiązani powstrzymać się od spożywania mięsa i zachować post") zabezpiecza okresy ascezy i pokuty, przygotowujące nas do uroczystości liturgicznych. Usposabiają nas one do zdobycia panowania nad popędami i do wolności serca.

Piąte przykazanie kościelne ("Wierni są zobowiązani dbać o potrzeby Kościoła") mówi, że wierni powinni dbać o potrzeby materialne Kościoła, każdy według swoich mozliwości.

__________________________________________________________________________________________

NIe ma juz przykazania (od ladnych kilku lat) ktore mowi: "W czasach zakazanych zabaw hucznych nie urzadzac"

 Re: Przykazanie i huczne zabawy
Autor: M. (---.gniezno.sdi.tpnet.pl)
Data:   2001-11-24 00:28

Zaskoczona zostałam odpowiedzią Woja. Biję się w piersi - nie doczytałam w nowym katechiźmie, że nie ma już takiego przykazania. Ale jestem już "posunięta" w latach, więc i trochę staroświecka. Zatem, skoro tego przykazania nie ma już w katechiźmie, to jak sobie wyobrażać uczestniczenie w zabawie choćby tylko w wielkim tygodniu ? Przecież wg mnie cały Wielki Post jest okresem raczej smutnym, w którym powinniśmy w spokoju i pewnym wyciszeniu przeżywać mękę Chrystusa. Proszę mi odpowiedzieć, czy się mylę ?

 Re: Przykazanie i huczne zabawy
Autor: Barbara (---.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl)
Data:   2001-11-24 09:56

Serdecznie witam.
Stwierdzenie że nie ma już przykazania czwartego "w czasach zakazanych zabaw hucznych nie urządzać" jak widać budzi konsternację. Pragnę się podzielić fragmentem artykułu "Nie tylko sama litera" z Gość Niedzielny 13/2001

[..]Zdaniem bp. Kazimierza Nycza, przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski konieczne jest rozpowszechnienie wykładni do przykazań kościelnych w obecnym ich brzmieniu (od 1998 roku) a wszczególności do obowiązującego czwartego przykazania - które mówi o czasach pokuty, a więc w szczególności o wszystkich piątkach i Wielkim Poście. Ważne jest aby wykładnia ta była zgodna z duchem zarowno Katechizmu Kościoła Katolickiego jak też dokumentow synodalnych. Bp. Nycz przypomniał że w dokumentach tych do różnych form pokuty zalicza się
- gorliwszą modlitwę
- umartwienie
- uczynki miłosierdzia
- post
- wstrzemięźliwość
- jak i rezygnację z hucznych zabaw.[...]

Dodam jeszcze że w wersji skróconej (1999) przykazanie czwarte brzmi : "posty nakazane zachowywać".
Posumowując - czas postu jest czasem dobrowolnego wyrzeczenia się tego co jest obiektywnie dobre , ale co nie jest konieczne. Rozumiany nie co do litery nie ogranicza się tylko do postu "spożywczego" ale i różnych wyrzeczeń dokonywanych ze względu na właściwe przygotowanie się do święta liturgicznego.

 Re: Przykazanie i huczne zabawy
Autor: Tadeusz (213.25.39.---)
Data:   2001-11-27 07:48

Ostatnia odpowiedź jest bardzo jasna i pragnę jedynie dopowiedzieć, iż Biskupi polscy przed kilku miesiącami zwrócili się z prośbą do Stolicy Apostolskiej o przywrócenie piątego przykazania w pierwotnym brzmieniu. Było to podane w informacjach KAI, które można było przeczytać np. w Katoliku. Myślę, iż była to odpowiedź na próby różnych interpretacji nowej wersji przykazań kościelnych, które nie mogą utracić niczego ze swej istoty, o ile nie zniknie przyczyna powołująca je do istnienia. W tym przypadku jest raczej na odwrót – obserwuje się wyraźne nasilenie procesów dezintegrujących okres przygotowań do świąt kościelnych we wszystkich sferach życia człowieka. Post winien polegać na odrzuceniu wszystkiego, co nie sprzyja wewnętrznemu wyciszeniu duszy i zmysłów ciała, ku lepszemu przygotowaniu się na spotkanie z Bogiem, jakie zaznacza się w sposób pełniejszy w okresie ważnych świąt kościelnych.

Pozdrawiam.

 Re: Przykazanie i huczne zabawy
Autor: Mirosław Bożek SJ (213.173.209.---)
Data:   2002-02-12 17:27

Przykazania kościelne rzeczywiście się zmieniły. Według wydanej w 1998 roku "Corrigendy" zawierającej poprawki do Katechizmu Kościoła Katolickiego przykazania kościelne brzmią teraz następująco:

1. W niedzielę i w inne nakazane dni świąteczne wierni są zobowiązani uczestniczyć we mszy świętej i powstrzymać się od prac służebnych.
2. Każdy wierny jest zobowiązany przynajmniej raz w roku spowiadać się ze swych grzechów.
3. Każdy wierny jest zobowiązany przynajmniej raz w roku na Wielkanoc przyjąć Komunię świętą.
4. W dni pokuty wyznaczone przez Kościół wierni są zobowiązani powstrzymać się od spożywania mięsa i zachować post.
5. Wierni są zobowiązani dbać o potrzeby Kościoła.

Warto przy tym zauważyć, że przykazania "w czasie zakazanym zabaw hucznych nie urządzać" nie ma już w pierwotnej wersji Katechizmu wydanej w roku 1994. Ściśle rzecz biorąc, straciło ono rację bytu, kiedy w roku 1983 ukazał się nowy Kodeks Prawa Kanonicznego, ponieważ nie ma już w nim, w odróżnieniu od poprzedniego Kodeksu, takiego pojęcia jak "czasy zakazane".

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: