logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Kim są świeckie zakonnice?
Autor: Aga (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-02-06 13:52

Czy jest w ogóle takie pojęcie? Do tej pory słyszałam o trzech stanach w kościele: duchowni, osoby konsekrowane i świeccy. Kim więc sią te świeckie zakonnice?

 Re: Kim są świeckie zakonnice?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2006-02-06 15:42

Nie świeckie zakonnice, tylko tzw. siostry bezhabitowe. Inaczej mówiono na nie siostry skrytki. Załozycielem wielu takich zgromadzeń był o. Honorat Koźmiński.
Druga możliwość to Dziewice konsekrowane, żyjące obok nas, w zwykłych mieszkaniach, pracujące w róznych świeckich miejscach pracy. Tylko całkowicie oddane, bo poślubione uroczyście Największemu Oblubieńcowi, Jezusowi Chrystusowi.
Był już taki temat na naszym Forum. Polecam korzystanie z wyszukiwarki.

 Re: Kim są świeckie zakonnice?
Autor: Aga (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-02-06 16:43

Dziękuję Bogno za wyjaśnienie, jednak nie chodziło mi o siostry bezhabitowe, tylko świeckie zakonnice, bowiem z takim terminem spotkałam się w jednej z gazet :)
Z wyszukiwarki też korzystałam jednak nie znalazłam odpowiedzi, może jestem jakaś ułomna i nie potrafię się nią posługiwać :)

-------------------

Prosze zajrzec:
www.kkis.pl
moderator

 Re: Kim są świeckie zakonnice?
Autor: O. Arnold OFM (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-02-06 16:58

Szczęść Boże,
W Kościele sa dwa stany: świecki i duchowny. Stan świecki tworzą wszyscy ochrzczeni. Natomiast do stanu duchownego jest się właczonym poprzez święcenia diakonatu.
W życiu zakonnym jest się albo świeckim (bracia zakonni i siostry zakonne) albo duchownym (diakoni i przezbiterzy)
Serdecznie pozdrawiam

 Re: Kim są świeckie zakonnice?
Autor: zielona_mrowka (87.207.243.---)
Data:   2006-02-06 17:06

A może chodzi o siostry (i braci) z III Zakonu np. św. Dominika, które są osobami świeckimi ale życją wg. konkretnej reguły i mają pewne przywileje?
Więcej np tu > http://www.dominikanie.com/

Pozdrawiam :)

 Re: Kim są świeckie zakonnice?
Autor: X. (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-02-06 17:45

Zakony bezhabitowe zakładał ojciec Honorat Koźminski w okresie, kiedy Polska była pod zaborami. Był zakaz zakładania zakonów, a istniejące były likwidowane. On sam miał zakaz wychodzenia, zakony zakładał w konfesjonale (w Zakroczymiu stoi ten konfesjonał, taka duża szafa). Były wtedy konieczne warunki konspiracyjne, dlatego zakony były bezhabitowe. I tak zostało. Tyle pamiętam z opowiadania brata zakonnego, który oprowadzał nas po kościele i klasztorze w Zakroczymiu. Zakonnice te ubierają się zgodnie z radami ewangelicznymi (skromnie). Kiedyś witała nas przełożona zakonu Pasterzanek (rodzona siostra naszego księdza, opiekuna pielgrzymki). Była skromnie, ale wręcz elegancko ubrana ;)
Jak wpiszesz do wyszukiwarki "Honorat Koźmiński", to dostaniesz wiele stron na ten temat.
------------

W wyniku kasaty klasztorów 1773–1900 życie zakonne:
- w zaborze prus. zostało całkowicie zlikwidowane, skasowano 120 klasztorów męskich (100%) i 66 żeńskich (74,1%),
- na ziemiach wcielonych do Rosji odpowiednio 423 (98,8%) i 76 (93,9%),
- w Królestwie Pol. 186 (98%) i 17 (23,6%),
- w zaborze austr. 165 (64%) i 27 (50%).
(na podst. internetowej encyklopedii PWN)

------------

Bł. Honorat Koźmiński (1829-1916) kapucyn - to przede wszystkim inicjator nowej ,,bezhabitowej" formy życia zakonnego na ziemiach polskich, charyzmatyczny spowiednik. Sytuacja religijna Polaków pod zaborem rosyjskim była szczególnie trudna, a po klęsce powstania styczniowego (kasata zakonów, internowanie zakonników w klasztorach, zakaz wszelkiej działalności duszpasterskiej) możliwości pracy duszpasterskiej Honorata zostały zminimalizowane i praktycznie jedynym miejscem pracy pozostał konfesjonał. Ukazywał penitentom drogi samowychowania, w konfesjonale kształtowały się duchowe elity społeczeństwa polskiego drugiej połowy XIX wieku. Swoim penitentom często przypominał: ''codziennie zaczynaj od nowa''. Głównym celem życia, jaki postawił sobie ojciec Koźmiński było wychowywanie ludzi do świętości, by nie bali się podejmować trudów związanych z własnym uświęceniem, by nie bali się być świętymi. Dzieło bł. Honorata trwa do dziś.
(na podst. Porady pedagoga-psychologa, Agata Mirek, 11.12.2001, http://www.radiomaryja.pl/archiwum/porady/dane/12112001.htm, fragmenty)

 Re: Kim są świeckie zakonnice?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2006-02-06 19:02

Jak napisał O Arnold, świeckie zakonnice - to normalne zakonnice. W Kościele katolickim jeszcze na razie nie nastała moda na zakonnice duchowne. I bardzo dobrze!
P.S.
Mam nadzieję, że nie doczekam takich czasów, jakich dożyli szwedzcy luteranie. (Najpoważniejszą kandydatką na prymaskę jest arcybiskupka lesbijka - bo w niektórych kościołach luterańskich pastorki i biskupki dzielą się na konserwatywne - heteroseksualne, i postępowe - lesbijki. To taki nowy podział protestanckiego stanu duchownego. Niniejszym przepraszam wszystkich braci i siostry protestantów, którzy się z tym podziałem nie utożsamiają. Pozostali, jako członkowie kościoła piekielnego, nie wymagają przeproszenia, więc go nie otrzymają.)

 Re: Kim są świeckie zakonnice?
Autor: Katarzyna OPs (87.207.186.---)
Data:   2006-02-06 20:24

Owszem - istnieje coś takiego jak zakon świecki... Na pierwszy rzut oka wydaje się to być sprzeczne ...

To są osoby które żyją jednocześnie w świecie (uczą się, pracują, mają rodziny)
ale jednocześnie są w Zakonie (wg konkretnej reguły i ustaw zakonnych np. III Zakon św. Dominika w którym jestem od prawie 5 lat)

Jeśli ktoś ma jakieś pytania to zapraszam :)
Postaram się odpowiedzieć :)))

Katarzyna OPs

 Re: Kim są świeckie zakonnice?
Autor: ata (---.aster.pl)
Data:   2006-02-06 20:56

Możliwe że ktoś użył takiego terminu na okreslenie pań z instytutu świeckiego.
Należą do niego osoby świeckie (a nie zakonne), mieszkające raczej osobno i pracujące w swoich zawodach, które ślubują rady ewangeliczne.Znajdziesz szerzej przez wyszukiwarkę.
Ata

 Re: Kim są świeckie zakonnice?
Autor: Dziadek_Muminka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-02-06 21:00

Agnieszko:))
Zapewne chodzi o zakonnice nazywane "Partyzantkami Pana Boga".
Zatem prosze wejsc na strone Goscia Niedzielnego www.goscniedzielny.wiara.pl
i tam na stronie glownej po lewej stronie jest naglowek napisany czerwonymi literami-Archiwum.Trzeba tam wejsc i odnalezc nr 5/2005 z dnia 30.01.2005.No i jest tam artykul ks.Tomasza Jaklewicza-W tajnej sluzbie Pana Boga.
Pozdrawiam:))

 Re: Kim są świeckie zakonnice?
Autor: MaBi (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-02-07 17:28

Też jestem ciekawa, jak to jest z tą nomenklaturą, bo spotkałam się też z okresleniem (w jakiejś starszawej książce) "świecki ksiądz" w odróznieniu od kapłana zakonnika.

-------------

Jest tak:
Sakrament kapłaństwa jest jeden i taki sam.
Różnice wynikają z inkardynacji (jak to sprawnie przetłumaczyć?), tzn. księża diecezjalni (inkardynowani do diecezji) i księża zakonni (inkardynowani do instytutu życia konsekrowanego /do zakonu/).
moderator

 Re: Kim są świeckie zakonnice?
Autor: MaBi (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-02-08 10:36

No tak, to wiem, Księże Moderatorze. Chodziło mi o kwestię nazwy. Czy w świetle tego, co napisał o. Arnold o podziale na stan świecki i duhcowny w Kościele można mówić o księżach świeckich, tych inkardynowanych do diecezji? Czy to jest błąd?

---------------

Wyrazenie 'ksiadz swiecki' nie mam sensu. Podobnie jak 'kwadratowe kolo'. W Kosciele sa dwa stany: duchowny (diakon, prezbiter i biskup) oraz swicki.
moderator

 Re: Kim są świeckie zakonnice?
Autor: Monika75 (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2006-02-08 20:37

Drogi Moderatorze :-)

Można dyskutować nad tym czy wyrażenie "świecki ksiądz" ma sens czy też go nie ma. Faktem jest jednak, że jest ono używane (podobnie jak np. "większa połowa" w czym też sensu brak ;-)

Używają go nie tylko zwykli, prości ludzie, ale np........ ks. Mieczysław Maliński. Używa go swojej ksiązke "Mój Alfabet" w rozdziale pt. "Kapłaństwo" gdzie opisuje jaki powinien byś dobry ksiądz. W pewnym momencie pisze:
"Z tego co zostało dotąd powiedziane, wynika, że chodzi tu o księdza diecezjalnego, czyli jak to potocznie nazywa się - i z całą słusznością - o księdza świeckiego. Dla niego rodziną jest cała społeczność parafialna i z nią wzrasta. Ale istnieje drugi typ księdza. To zakonnik.........."
i na samym końcu rozdziału:
"Jesli szukać porównań, to księża świeccy to piechota, zakony i zgromadzenia to wojska specjalne".
Pozdrawiam serdecznie :-)))

Ks. Mieczysław Maliński - Mój Alfabet, Wyd. Nemrod, 2004 (str. 91-92).

 Re: Kim są świeckie zakonnice?
Autor: Z (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-02-08 21:35

Po raz pierwszy w życiu słyszę takie określenie...

 Re: Kim są świeckie zakonnice?
Autor: Barbara (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-05-20 20:37

Wczoraj przeczytałam wspomnienia mojej siostry o naszej Babci, która zmarła w 1961 roku mając 91 lat, jest pochowana w brązowym habicie bo była tercjarką. Może ktoś coś więcej wie o takich zakonnicach? Pozdrawiam

---------

Do wyszukiwarki internetowej proszę wpisać 'tercjarze franciszkańscy'.
moderator

 Re: Kim są świeckie zakonnice?
Autor: s. Anna (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-08-12 12:24

Nie ma świeckich zakonnic, są świeckie siostry.
Opcja 1 to siostry (i bracia) z III Zakonu np. św. Franciszka lub św. Dominika,
Opcja 2 to Instytuty życia konsekrowanego,
Opcja 3 to Oblatura przy danym zakonie,
Opcja 4 to Dziewice konsekrowane (często nazywane świeckimi siostrami, często noszą białe welony) indywidualna forma życia zakonnego.

Tylko opcja 1 i 3 jest tak naprawdę świecka, reszta 2 i 4 to osoby konsekrowane, ale nie zakonne.
Opcje 3 i 4 mają tytuł Siostry, przy czym 3 ten tytuł ma tylko, gdy mieszka przy klasztorze, ale jest tak naprawdę świecka (choć czasem noszą czarne welony), natomiast 4 ma ten tytuł oficjalnie, bo jest osobą konsekrowaną.
Byłam w jednej z tych form (oblatura przy zakonie klauzurowym), teraz jestem zakonnicą (w zakonie czynnym).
Pozdrawiam serdecznie.
s. Anna

---

Konstytucja dogmatyczna o Kościele „Lumen Gentium”:

31. Pod nazwą świeckich rozumie się tutaj wszystkich wiernych chrześcijan nie będących członkami stanu kapłańskiego i stanu zakonnego prawnie ustanowionego w Kościele, mianowicie wiernych chrześcijan, którzy jako wcieleni przez chrzest w Chrystusa, ustanowieni jako Lud Boży i uczynieni na swój sposób uczestnikami kapłańskiego, prorockiego i królewskiego urzędu Chrystusowego, ze swej strony sprawują właściwe całemu ludowi chrześcijańskiemu posłannictwo w Kościele i w świecie.

z-ca moderatora

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: