logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Stopień pokrewieństwa a małżeństwo.
Autor: Gosia (---.centertel.pl)
Data:   2013-06-13 01:29

Witam. Mojego dziadka brat, był dla mojego partnera pradziadkiem. Chciałabym się dowiedzieć ktorym pokoleniem jesteśmy i czy na pewno możemy być razem.

 Re: Stopień pokrewieństwa a małżeństwo.
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-06-13 09:06

Na pewno możecie być razem. Ale sprawdź, czy tor jest dobry:
Ty <- ojciec <- dziadek <- pradziadek wspólny -> dziadka brat -> dziadka syn -> dziadka wnuk -> Twój partner prawnuk

Na pewno jest więcej niż cztery stopnie, a Kodeks Prawa Kanonicznego mówi o przeszkodze do czwartego stopnia włącznie w linii bocznej, przy czym jest możliwość otrzymania dyspensy przy czwartym stopniu. Nie widzę więc żadnych przeszkód.

Kan. 1091 -
§ 1. W linii prostej pokrewieństwa nieważne jest małżeństwo między wszystkimi wstępnymi i zstępnymi, zarówno prawego pochodzenia, jak i naturalnymi.
§ 2. W linii bocznej nieważne jest aż do czwartego stopnia włącznie.

Przeszkoda jest wtedy, gdy jest rodzeństwo i oni mają dzieci, i te dzieci chcą się pobrać. Czyli mają wspólnego dziadka/babcię. A wy macie wspólnego pradziadka i to na dodatek niekoniecznie, bo od jego strony dłuższa linia. Chyba siódmy stopień, ale to już nieważne.

 Re: Stopień pokrewieństwa a małżeństwo.
Autor: Malwina (92.55.195.---)
Data:   2013-06-13 15:12

Jeżeli dobrze policzyłam, to między Wami jest 7 stopień pokrewieństwa. Zarówno prawo kanoniczne i jak cywilne nie podaje tego stopnia jako przeszkody do zawarcia ważnego związku małżeńskiego.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: