logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co zrobić jak wstydzi się wyspowiadać?
Autor: Stefek (---.f-net.pl)
Data:   2013-08-08 17:14

Co zrobić jak wstydzi sie wyspowiadać z jakiegoś grzechu (jestem ministrantem więc dla mnie gorzej)

 Re: Co zrobić jak wstydzi się wyspowiadać?
Autor: sstaszek (---.tvkdiana.pl)
Data:   2013-08-08 19:01

Trzeba było pomyśleć o wstydzie jak świadomie zrobiłeś coś złego (zgrzeszyłeś). Czy koniecznie musisz iść do spowiedzi do księdza (w swoim kościele), który wie, że jesteś ministrantem? W Polsce kościoły są w odległości kilku kilometrów, są wakacje, dobrze zrobi przejażdżka rowerowa.

 Re: Co zrobić jak wstydzi się wyspowiadać?
Autor: Paweł (---.e-wro.net.pl)
Data:   2013-08-08 19:46

Możesz spróbować w innej parafii.

 Re: Co zrobić jak wstydzi się wyspowiadać?
Autor: J. (---.sta.asta-net.com.pl)
Data:   2013-08-08 20:42

To bardzo dobrze, że się wstydzisz tego grzechu. Wyznaj go jak najszybciej i pozbądź się tego strasznego obciążenia.
Pamiętaj, że wypowiadasz swoje grzechy do miłosiernego Boga, który przebacza, który chce przebaczyć, poprzez księdza. Ksiądz nie wyrobi sobie złej opinii na Twój temat, dlatego, że jesteś ministrantem. Ministranci, księża, a nawet papież - grzeszą. Wszyscy są ludźmi. Księża się cieszą, że ludzie się spowiadają. Pomyśl, że osobiste nawrócenie jest ważniejsze niż strach przed tym, co ksiądz może sobie pomyśleć. W tym sakramencie chodzi o to, żeby w prawdzie stanąć przed Bogiem.


"Lepiej jest przeżyć wstyd przed jednym człowiekiem, niż na Sądzie Ostatecznym wstydzić się wobec wszystkich narodów."

 Re: Co zrobić jak wstydzi się wyspowiadać?
Autor: Pani_Pedagog (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2013-08-08 20:59

Iść wyspowiadać się mimo wstydu i starać się więcej nie popełniać tego grzechu.

 Re: Co zrobić jak wstydzi się wyspowiadać?
Autor: M. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-08-08 21:43

Może idź do spowiedzi do innej parafii, w której księża Cię nie znają.
A poza tym nie wstydź się, w konfesjonale jest sam Jezus, który chce Ci przebaczyć Twe winy. Zraniłeś Go, jak my wszyscy, to miej odwagę znieść chwilę upokorzenia, pomyśl, jak On musiał za Ciebie cierpieć.

 Re: Co zrobić jak wstydzi się wyspowiadać?
Autor: Ewa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-08-08 21:46

Idź do innej parafii, gdzie ksiądz Cię nie zna. A na przyszłość bardziej się staraj unikać grzechów, których się tak bardzo wstydzisz wyznać.

 Re: Co zrobić jak wstydzi się wyspowiadać?
Autor: kawa (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2013-08-08 22:15

Wstyd jest czymś normalnym przed spowiedzią. Gorzej nie wstydzić się grzechów.

 Re: Co zrobić jak wstydzi się wyspowiadać?
Autor: Ada (---.docsis.tczew.net.pl)
Data:   2013-08-08 22:37

Bardzo dobrze, że się wstydzisz. To prawidłowa reakcja. Jeśli trudno Ci pójść się wyspowiadać do któregoś kapłana z Twojej parafii zawsze można spróbować w innej - tak jak pisali inni. Choć myślę, że jeśli wstydzisz się tego to wstyd nie zniknie tylko dlatego, że pojedziesz do innej parafii. W konfesjonale czekana Ciebie SAM JEZUS. On Cię zna takim jakim jesteś i kocha Cię z Twoim grzechem. Oddaj Jemu ten wstyd i podejdź do sakramentu z wielkim zaufaniem.

 Re: Co zrobić jak wstydzi się wyspowiadać?
Autor: PKM (---.opera-mini.net)
Data:   2013-08-09 03:27

Przede wszystkim modlic sie do Ducha Swietego. O odwage, o dobra spowiedź.

Tez mialem kiedys podobny problem.
'Jak ja później spojrze w oczy temu ksiedzu i co on sobie bedzie myslal, jak traktował...'

Dłuższy czas nie potrafiłem sie odważyć na spowiedz.
W końcu odważyłem się i poprosiłem księdza o spowiedź po jednej ze zbiórek. Okazało sie, że zupełnie niepotrzebnie sie bałem. Ksiądz wysłuchał, porozmawialiśmy trochę o tym, udzielił rozgrzeszenia, a ja poczułem dużą ulgę. :-)
No i wiedziałem, ze jakby co to nie musze sie bac, moge spokojnie sie u niego wyspowiadac.
Fakt, ze znasz ksiedza a on Ciebie, moze byc dodatkowym plusem. Duzo czesciej niz inni mozesz poprosic o spowiedz, poza tym jesli masz na parafi madrego ksiedza, ktorego lubisz i szanujesz, to warto poprosic by byl Twoim spowiednikiem. Majac stalego spowiednika bedzie Ci latwiej, bedziesz mial kogos, kto Ci bedzie pomagal, prowadzil.
Wiem z wlasnego (i nie tylko) doswiadczenia.

Nigdy nie odczułem od jakiegokolwiek ksiedza nic negatywnego w zwiazku z tym co mowilem w konfesjonale, a spowiadalem sie u ksiezy, ktorzy mnie znali, bo służyłem kilkanascie lat.

To, co wyznasz na spowiedzi, znika. Nie ma tego.
Księża naprawde nigdy nie wracaja do tego, ani nie okazuja.
Dla ksiedza taka spowiedz to nie nowosc. Slyszal juz takie grzechy nie raz. Wie, ze jak innym sie przytrafiaja, to i Tobie moga.
Poza tym ksiadz sie cieszy jak ktos sie spowiada. A na co dzien mysli o obowiazkach, jakie ma do zrobienia, a nie o tym, co kto w konfesjonale powiedział. Naprawde ma ciekawsze rzeczy na glowie. :-)

Oczywiscie mozesz pojść też do obcego kapłana sie wyspowiadać. Ja Cie zachecam, żebys korzystał z tego przywileju jaki daje bycie ministrantem.

 Re: Co zrobić jak wstydzi się wyspowiadać?
Autor: Asia (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-08-09 09:28

Dobrego spowiednika trzeba sobie wymodlić.
Powiem Ci Stefku, jak to jest w moim przypadku. Jestem u mnie przy parafii animatorką jednej z grup młodzieżowych, którą prowadzi bardzo sympatyczny młody ksiądz. Fakt, ze jako grupa mamy z nim świetny kontakt myślę, ze przyczynił się do tego, ze któregoś dnia (zmagałam się z tym od czasu jak przyszedł do mnie na parafię), poprosiłam właśnie jego o spowiedź i o kierownictwo. Wstyd był, jasne, szczególnie przy pierwszej spowiedzi u niego, no bo co sobie o mnie pomyśli itp., a przecież widujemy się oprócz cotygodniowych spotkań, jeszcze przynajmniej po niedzielnej Mszy Św. i wiesz co? teraz, po kilku spowiedziach u niego nie wyobrażam sobie, ze nie mogłabym nie pójść do znajomego księdza. Wbrew pozorom jest dużo łatwiej, przede wszystkim się otworzyć, bo ksiądz Cię zna i wcale nie pomyśli sobie o tobie nic złego. Mój już kilkakrotnie dziękował mi za zaufanie do niego, za to, że wybrałam akurat jego i jak mówi, ma przez to do mnie o wiele większy szacunek. Często rozmawiamy ze sobą poza spowiedzią, i mamy ze sobą całkiem fajny kontakt, a wstyd, czy świadomość tego, że ksiądz zna twoje grzechy (mój wie o mnie naprawdę sporo, a uwierz mi mam na sumieniu naprawdę ciężki kaliber grzechów) naprawdę znika. No i sam fakt, że możesz poprosić go o spowiedzi kiedy tylko odczujesz taką potrzebę, często nawet bez czekania w kolejce, bez pośpiechu i dodatkowego stresu.

 Re: Co zrobić jak wstydzi się wyspowiadać?
Autor: Ata (---.158.217.109.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-08-09 19:29

Ejże Stefanku, czy sądzisz, że ministrant to już święty za życia? Każdy na tym forum, jak mi się zdaje, przystępuje do spowiedzi... jak myślisz dlaczego?
Pragnę zauważyć, że i ksiądz się spowiada :) A i na pewno każdy ksiądz niejedno słyszał i raczej księdza nie zaskoczysz.

Możesz też wybrać nieznajomego księdza... możesz też powiedzieć, że się wstydzisz. A najlepiej zamiast wyobrażać sobie co zrobić, trzeba iść jak najszybciej do spowiedzi, bo Ktoś już na Ciebie czeka!

 Re: Co zrobić jak wstydzi się wyspowiadać?
Autor: Piotr (---.echostar.pl)
Data:   2013-08-10 00:49

Nie wstydź się, ludzie mają z pewnością gorsze grzechy niż Ty i tez chodzą do spowiedzi, nawet do stałych spowiedników. Ja tez się bardzo wstydziłem, szczególnie masturbacji i tak to odwlekałem aż i tak spowiadałem się u księdza, który jest przyjacielem rodziny i który asystował przy moim ślubie. Okazało się, że w tym wypadku "nie taki diabeł straszny...". Powodzenia.

 Re: Co zrobić jak wstydzi się wyspowiadać?
Autor: ania (---.205.97.70.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2014-04-07 17:03

Tez sie wstydze wyznac grzech. Obecnie mamy rekolekcje i modle sie o to aby zly ggrzech wyznac i nie wiem czy zdobede sie na odwage. Ale musze go wyznac bo nie mozna tak zyc.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: