logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czytania mszalne w niedziele na mszy dla dzieci.
Autor: Zosia (---.192-178.cust.bluewin.ch)
Data:   2013-09-17 15:29

Mam pytanie, czy na mszy swietej niedzielnej, dla dzieci, mozna pominac pierwsze i drugie czytanie, a przejsc od razu do Ewangelii, czy raczej nie jest to wskazane. Sa gdzies jakies przepisy dotyczace tego tematu. Bylam raz na mszy dla dzieci, nie w Polsce i nie bylo tych czytan, zapytalam dlaczego, odpowiedz, "dzieci i tak nic z tego by nie rozumialy". Jakich argumentow mam uzyc, by jednak przekonac ich, ze to wazne. Dziekuje za pomoc.

 Re: Czytania mszalne w niedziele na mszy dla dzieci.
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-09-17 20:52

"9. Stosowanie adaptacji
W stosowaniu adaptacji obowiązują następujące zasady: (...)
c) Zgodnie z dyrektorium wolno zmniejszać liczbę czytań nawet do jednego (Ewangelia) i odmawiać Skład Apostolski."

(Zalecenia duszpasterskie Episkopatu Polski w związku z dyrektorium o Mszach świętych z udziałem dzieci (1977)
http://www.kkbids.episkopat.pl/?id=247

 Re: Czytania mszalne w niedziele na mszy dla dzieci.
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-09-17 22:00

A dużo szerzej w samym dyrektorium:
http://www.kkbids.episkopat.pl/?id=97#id=142

"b) Czytanie i wyjaśnianie Słowa Bożego

41. Ponieważ czytania wyjęte z Pisma Świętego stanowią "główną część liturgii słowa" 40, dllatego we Mszach z udziałem dzieci nigdy nie może braknąć czytania biblijnego.

42. Co do liczby czytań w niedziele i święta, należy przestrzegać postanowień Konferencji Biskupów. Jeśli trzy lub dwa czytania wyznaczone na niedziele lub dni zwykłe, tylko z trudem mogą być zrozumiałe przez dzieci, wolno wybrać z nich dwa lub tylko jedno; nigdy jednak nie może braknąć czytania wziętego z Ewangelii.

43. Jeżeli wszystkie czytania wyznaczone na dany dzień wydają się mało przystępne dla dzieci - wolno wybrać czytania lub jedno czytanie albo z Lekcjonarza mszalnego ,albo bezpośrednio z Biblii uwzględniając przy tym okresy liturgiczne. Zaleca się, aby poszczególne Konferencje Biskupów postarały się o ułożenie Lekcjonarza do Mszy św. z udziałem dzieci.
Jeśli ze względu na poziom intelektualny dzieci wydaje się konieczne opuszczenie jednego czy drugiego wiersza w czytaniu biblijnym ,trzeba to zrobić ostrożnie i tak, "by nie okaleczyć treści tekstu albo ducha i poniekąd stylu Pisma świętego"41.

44. Jako kryterium przy wyborze czytań trzeba przyjąć raczej jakość niż ilość tekstu Pisma świętego. Czytanie krótsze nie zawsze tym samym jest stosowniejsze dla dzieci niż dłuższe. Wszystko zależy od pożytku duchowego, jakie czytanie może przynieść dzieciom.

45. Ponieważ w autentycznym tekście biblijnym "Bóg przemawia do swojego ludu... i sam Chrystus jest obecny pośród wiernych przez swoje słowo"42, należy unikać tekstów będących parafrazami Pisma Świętego. Natomiast zaleca się używanie przekładów, które ewentualnie już istnieją i są dozwolone przez kompetentną władzę w katechizacji dzieci.

46. Pomiędzy czytaniami śpiewa się albo wersety psalmów starannie dobrane do umysłowości dzieci, albo pieśń w formie psalmicznej, albo "Alleluja" z prostym wersetem. W tym śpiewie zawsze powinny brać udział dzieci. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby niekiedy w miejsce śpiewu wprowadzić chwilę ciszy na medytację.
Jeśli wybiera się tylko jedno czytanie, śpiew może się odbyć po homilii.

47. Aby dzieci przyswajały sobie czytania biblijne i coraz bardziej dostrzegały godność słowa Bożego, trzeba wysoko cenić wszystko, co pomaga do zrozumienia tekstu.
Należy tu wymienić wprowadzenia przed czytaniami43. Mają one pobudzić dzieci do uważnego i owocnego słuchania, czy to przez wyjaśnienie kontekstu, czy to przez wprowadzenie do samego tekstu, we Mszy o świętym danego dnia można roś opowiedzieć z jego życia nie tylko w homilii, ale także jako wprowadzenie przed czytaniami biblijnymi dla zainterpretowania i zilustrowania tego, co czyta się z Pisma świętego.
Tam, gdzie tekst czytania takie rozwiązanie podsuwa, może okazać się pożyteczne, aby dzieci odczytały go dzieląc między siebie role, jak to zostało ustalone przy czytaniu opisu Męki Pańskiej w Wielkim Tygodniu.

48. We wszystkich Mszach z udziałem dzieci ważne zadanie spełnia homilia: która wyjaśnia słowo Boże. Homilia skierowana do dzieci niekiedy będzie przechodzić w dialog z nimi, chyba, że lepiej jest, aby dzieci słuchały w milczeniu.

49. Jeżeli pod koniec liturgii słowa wypada wyznanie wiary, można odmówić z dziećmi symbol apostolski, bo on należy do zakresu ich wykształcenia katechizmowego.

 Re: Czytania mszalne w niedziele na mszy dla dzieci.
Autor: Marta (---.41.246.253.threembb.co.uk)
Data:   2013-09-18 01:45

Uwaga: Bogumiła przytacza rozporządzenia Episkopatu polskiego, a Ty Zosiu chyba piszesz ze Szwajcarii? Tam mogą być inne rozporządzenia. Ale generalnie w Kościele zachodnim chrześcijaństwo jest bardziej "liberalne", więc skoro w Polsce zezwolono na opuszczanie czytań, to tym bardziej w Szwajcarii może to być dopuszczalne.

 Re: Czytania mszalne w niedziele na mszy dla dzieci.
Autor: xc (---.204.102.250.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-09-18 07:21

Osobiście jestem przeciwko infantylizacji Mszy św. tj. traktowaniu dzieci jak półgówków. Dzisiejsze dzieci, które mają "w jednym palcu" komputery, telefonię komórkową, telewizję satelitarną i tak dalej, nie są głupsze lub mniej pojętne (a nawet wręcz przeciwnie) niż dorośli.

Maksym Gorki powiedział kiedyś, że dla dzieci trzeba pisać jak dla dorosłych, tylko lepiej. I tego bym się trzymał. Nie ma czegoś takiego "dzieci i tak nie zrozumieją". Bo one zrozumieją i to lepiej niż nam się wydaje. Problem nie w samych czytaniach tylko w tym jak je się objaśnia, komentuje, jak wprowadza się dzieci w świat wiary. Nie znam sytuacji w Szwajcarii ale w Rzeczpospolitej kontakt kościelny w niedzielę ze Słowem Objawionym jest jedynym kontaktem jaki większość Polek i Polaków w ogóle z nim ma. Wystarczy poczytać tutejsze zapytania forumowe, że mieć tego pełną świadomość. I poważnym błędem jest, w imię tego, że "i tak nie zrozumieją", kontakt ten ograniczać. Nieograniczony kontakt do kretyńskich kreskówek na tzw. tematycznym kanale TV jest ok, kontakt ze Słowem Bożym już nie. Paranoja!

Nie zgadzajmy się na tego typu eksperymenty i co najwyżej prośmy o większy wysiłek homiletyczny ze strony księdza. Jeśli nie umie, nie lubi, nie ma inklinacji w kierunku wykładania dla dzieci (co ma prawo się zdarzyć), może zawsze poprosić o pomoc kogoś z parafian. Przepisy kościelne na to pozwalają. No ale to wymaga wysiłku.

 Re: Czytania mszalne w niedziele na mszy dla dzieci.
Autor: teresa (---.sileman.net.pl)
Data:   2013-09-18 09:04

DYREKTORIUM O MSZACH ŚW. Z UDZIAŁEM DZIECI
Przekład, przygotowany przez Komisję Episkopatu d/s Liturgii,
zatwierdziła 155 Konferencja Plenarna Episkopatu
i poleciła ogłosić w urzędowych pismach diecezjalnych.

To, że księża zupełnie pomijają ten dokument i ignoruja percepcje dzieci to zupełnie inna sprawa. polecam także komentarze bp Długosza. Gdyby dzieci wszystko rozumiały czytalibyśmy im Lalke a nie bajki adekwatne do ich rozwoju. Nie zameczajmy dzieci gadulstwem, pozwólmy przezywac im eucharystię na ich poziomie. I tutaj jest całe pole do popisu dla świeckich...

 Re: Czytania mszalne w niedziele na mszy dla dzieci.
Autor: yeah (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-09-19 11:09

Gdyby w tych mszach uczestniczyły same tylko dzieci, nie miałabym nić przeciwko. Ale gdy są rodzice, a i tak większość stanowią ludzie dorośli, nie widzę powodów, dla których trzeba by skracać liturgię Słowa. To przecież jakieś 2-3 minuty. Homilię można skrócić. Przyznam, że czasem ze względu na godzinę bywam na mszach dziecięcych, ale zawsze mam jakiś niedosyt i jak tylko mogę, to je omijam. Chociaż byłam kiedyś w innym mieście na takiej, w której było i coś dla dzieci i dla dorosłych. Infantylizowanie całej Liturgii, skracanie itd. jest dość dziwnym zabiegiem, jak już ktoś wyżej napisał: dzieci nie są głupie.
Za czasów mojego dzieciństwa w mojej parafii msze dla przedszkolaków odbywały się w kaplicy, a rodzice byli proszeni o pójście w tym samym czasie na mszę do kościoła. Oczywiście zawsze parę rodziców zostawało, ale msza była wybitnie "dla dzieci" i wtedy to mialo sens.

 Re: Czytania mszalne w niedziele na mszy dla dzieci.
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-09-19 14:31

Zosia pytała o "przepisy" dotyczące tematu, podałam. Prywatne zdanie każdy może mieć. A ponieważ każdy ma inne, nie mam zamiaru przedłużać wątku swoim zdaniem.
Jeśli jednak nadal szukamy "przepisów" to w Dyrektorium, którego fragment cytowałam, jest rozróżnienie na msze z dziecięce z udziałem dorosłych (czyli wielu dorosłych) i dziecięce z udziałem nielicznych dorosłych (o czym zapewne pisała yeah). Nie sprawdzałam różnic, bo nie jest mi to potrzebne, jak chcesz yeah to poczytaj sama. Nie szukam cytatu, bo widzę, że chodzi Ci raczej o własne odczucia niż o "papiery". Marta ma rację - podaję polskie instrukcje, ale myślę, że to ułatwia szukanie podobnych dokumentów w swoim kraju. Poza tym nie wydaje mi się, żeby polski episkopat wydał dokument całkowicie sprzeczny z linią Kościoła Powszechnego. W drobniejszych sprawach oczywiście mogą być różnice.

Jeśli chodzi o rozumienie - dorośli też nie wszystko rozumieją z Biblii :))
Do mnie bardziej przemawia czas Liturgii Słowa i całej mszy. Przedszkolak może nie umieć skupić się na aż trzech czytaniach i kazaniu i spokojnie wytrwać na długiej mszy świętej.
Osobiście nie chodzę na msze dla dzieci, bo one są... dla dzieci. :)) A ja już jestem taka trochę duża :))

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: