logo
Niedziela, 23 luty 2020
Szukaj w

Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony

Czytania mszalne w niedziele na mszy dla dzieci.
Autor: Zosia (---.192-178.cust.bluewin.ch)
Data:   2013-09-17 15:29

Mam pytanie, czy na mszy swietej niedzielnej, dla dzieci, mozna pominac pierwsze i drugie czytanie, a przejsc od razu do Ewangelii, czy raczej nie jest to wskazane. Sa gdzies jakies przepisy dotyczace tego tematu. Bylam raz na mszy dla dzieci, nie w Polsce i nie bylo tych czytan, zapytalam dlaczego, odpowiedz, "dzieci i tak nic z tego by nie rozumialy". Jakich argumentow mam uzyc, by jednak przekonac ich, ze to wazne. Dziekuje za pomoc.

Re: Czytania mszalne w niedziele na mszy dla dzieci.
Autor: Bogumia z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-09-17 20:52

"9. Stosowanie adaptacji
W stosowaniu adaptacji obowizuj nastpujce zasady: (...)
c) Zgodnie z dyrektorium wolno zmniejsza liczb czyta nawet do jednego (Ewangelia) i odmawia Skad Apostolski."

(Zalecenia duszpasterskie Episkopatu Polski w zwizku z dyrektorium o Mszach witych z udziaem dzieci (1977)
http://www.kkbids.episkopat.pl/?id=247

Autor: Bogumia z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-09-17 22:00

A duo szerzej w samym dyrektorium:
http://www.kkbids.episkopat.pl/?id=97#id=142

"b) Czytanie i wyjanianie Sowa Boego

41. Poniewa czytania wyjte z Pisma witego stanowi "gwn cz liturgii sowa" 40, dllatego we Mszach z udziaem dzieci nigdy nie moe brakn czytania biblijnego.

42. Co do liczby czyta w niedziele i wita, naley przestrzega postanowie Konferencji Biskupw. Jeli trzy lub dwa czytania wyznaczone na niedziele lub dni zwyke, tylko z trudem mog by zrozumiae przez dzieci, wolno wybra z nich dwa lub tylko jedno; nigdy jednak nie moe brakn czytania wzitego z Ewangelii.

43. Jeeli wszystkie czytania wyznaczone na dany dzie wydaj si mao przystpne dla dzieci - wolno wybra czytania lub jedno czytanie albo z Lekcjonarza mszalnego ,albo bezporednio z Biblii uwzgldniajc przy tym okresy liturgiczne. Zaleca si, aby poszczeglne Konferencje Biskupw postaray si o uoenie Lekcjonarza do Mszy w. z udziaem dzieci.
Jeli ze wzgldu na poziom intelektualny dzieci wydaje si konieczne opuszczenie jednego czy drugiego wiersza w czytaniu biblijnym ,trzeba to zrobi ostronie i tak, "by nie okaleczy treci tekstu albo ducha i poniekd stylu Pisma witego"41.

44. Jako kryterium przy wyborze czyta trzeba przyj raczej jako ni ilo tekstu Pisma witego. Czytanie krtsze nie zawsze tym samym jest stosowniejsze dla dzieci ni dusze. Wszystko zaley od poytku duchowego, jakie czytanie moe przynie dzieciom.

45. Poniewa w autentycznym tekcie biblijnym "Bg przemawia do swojego ludu... i sam Chrystus jest obecny pord wiernych przez swoje sowo"42, naley unika tekstw bdcych parafrazami Pisma witego. Natomiast zaleca si uywanie przekadw, ktre ewentualnie ju istniej i s dozwolone przez kompetentn wadz w katechizacji dzieci.

46. Pomidzy czytaniami piewa si albo wersety psalmw starannie dobrane do umysowoci dzieci, albo pie w formie psalmicznej, albo "Alleluja" z prostym wersetem. W tym piewie zawsze powinny bra udzia dzieci. Nic nie stoi na przeszkodzie, eby niekiedy w miejsce piewu wprowadzi chwil ciszy na medytacj.
Jeli wybiera si tylko jedno czytanie, piew moe si odby po homilii.

47. Aby dzieci przyswajay sobie czytania biblijne i coraz bardziej dostrzegay godno sowa Boego, trzeba wysoko ceni wszystko, co pomaga do zrozumienia tekstu.
Naley tu wymieni wprowadzenia przed czytaniami43. Maj one pobudzi dzieci do uwanego i owocnego suchania, czy to przez wyjanienie kontekstu, czy to przez wprowadzenie do samego tekstu, we Mszy o witym danego dnia mona ro opowiedzie z jego ycia nie tylko w homilii, ale take jako wprowadzenie przed czytaniami biblijnymi dla zainterpretowania i zilustrowania tego, co czyta si z Pisma witego.
Tam, gdzie tekst czytania takie rozwizanie podsuwa, moe okaza si poyteczne, aby dzieci odczytay go dzielc midzy siebie role, jak to zostao ustalone przy czytaniu opisu Mki Paskiej w Wielkim Tygodniu.

48. We wszystkich Mszach z udziaem dzieci wane zadanie spenia homilia: ktra wyjania sowo Boe. Homilia skierowana do dzieci niekiedy bdzie przechodzi w dialog z nimi, chyba, e lepiej jest, aby dzieci suchay w milczeniu.

49. Jeeli pod koniec liturgii sowa wypada wyznanie wiary, mona odmwi z dziemi symbol apostolski, bo on naley do zakresu ich wyksztacenia katechizmowego.

Autor: Marta (---.41.246.253.threembb.co.uk)
Data:   2013-09-18 01:45

Uwaga: Bogumia przytacza rozporzdzenia Episkopatu polskiego, a Ty Zosiu chyba piszesz ze Szwajcarii? Tam mog by inne rozporzdzenia. Ale generalnie w Kociele zachodnim chrzecijastwo jest bardziej "liberalne", wic skoro w Polsce zezwolono na opuszczanie czyta, to tym bardziej w Szwajcarii moe to by dopuszczalne.

Autor: xc (---.204.102.250.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-09-18 07:21

Osobicie jestem przeciwko infantylizacji Mszy w. tj. traktowaniu dzieci jak pgwkw. Dzisiejsze dzieci, ktre maj "w jednym palcu" komputery, telefoni komrkow, telewizj satelitarn i tak dalej, nie s gupsze lub mniej pojtne (a nawet wrcz przeciwnie) ni doroli.

Maksym Gorki powiedzia kiedy, e dla dzieci trzeba pisa jak dla dorosych, tylko lepiej. I tego bym si trzyma. Nie ma czego takiego "dzieci i tak nie zrozumiej". Bo one zrozumiej i to lepiej ni nam si wydaje. Problem nie w samych czytaniach tylko w tym jak je si objania, komentuje, jak wprowadza si dzieci w wiat wiary. Nie znam sytuacji w Szwajcarii ale w Rzeczpospolitej kontakt kocielny w niedziel ze Sowem Objawionym jest jedynym kontaktem jaki wikszo Polek i Polakw w ogle z nim ma. Wystarczy poczyta tutejsze zapytania forumowe, e mie tego pen wiadomo. I powanym bdem jest, w imi tego, e "i tak nie zrozumiej", kontakt ten ogranicza. Nieograniczony kontakt do kretyskich kreskwek na tzw. tematycznym kanale TV jest ok, kontakt ze Sowem Boym ju nie. Paranoja!

Nie zgadzajmy si na tego typu eksperymenty i co najwyej promy o wikszy wysiek homiletyczny ze strony ksidza. Jeli nie umie, nie lubi, nie ma inklinacji w kierunku wykadania dla dzieci (co ma prawo si zdarzy), moe zawsze poprosi o pomoc kogo z parafian. Przepisy kocielne na to pozwalaj. No ale to wymaga wysiku.

Autor: teresa (---.sileman.net.pl)
Data:   2013-09-18 09:04

DYREKTORIUM O MSZACH W. Z UDZIAEM DZIECI
Przekad, przygotowany przez Komisj Episkopatu d/s Liturgii,
zatwierdzia 155 Konferencja Plenarna Episkopatu
i polecia ogosi w urzdowych pismach diecezjalnych.

To, e ksia zupenie pomijaj ten dokument i ignoruja percepcje dzieci to zupenie inna sprawa. polecam take komentarze bp Dugosza. Gdyby dzieci wszystko rozumiay czytalibymy im Lalke a nie bajki adekwatne do ich rozwoju. Nie zameczajmy dzieci gadulstwem, pozwlmy przezywac im eucharysti na ich poziomie. I tutaj jest cae pole do popisu dla wieckich...

Autor: yeah (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-09-19 11:09

Gdyby w tych mszach uczestniczyy same tylko dzieci, nie miaabym ni przeciwko. Ale gdy s rodzice, a i tak wikszo stanowi ludzie doroli, nie widz powodw, dla ktrych trzeba by skraca liturgi Sowa. To przecie jakie 2-3 minuty. Homili mona skrci. Przyznam, e czasem ze wzgldu na godzin bywam na mszach dziecicych, ale zawsze mam jaki niedosyt i jak tylko mog, to je omijam. Chocia byam kiedy w innym miecie na takiej, w ktrej byo i co dla dzieci i dla dorosych. Infantylizowanie caej Liturgii, skracanie itd. jest do dziwnym zabiegiem, jak ju kto wyej napisa: dzieci nie s gupie.
Za czasw mojego dziecistwa w mojej parafii msze dla przedszkolakw odbyway si w kaplicy, a rodzice byli proszeni o pjcie w tym samym czasie na msz do kocioa. Oczywicie zawsze par rodzicw zostawao, ale msza bya wybitnie "dla dzieci" i wtedy to mialo sens.

Autor: Bogumia z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-09-19 14:31

Zosia pytaa o "przepisy" dotyczce tematu, podaam. Prywatne zdanie kady moe mie. A poniewa kady ma inne, nie mam zamiaru przedua wtku swoim zdaniem.
Jeli jednak nadal szukamy "przepisw" to w Dyrektorium, ktrego fragment cytowaam, jest rozrnienie na msze z dziecice z udziaem dorosych (czyli wielu dorosych) i dziecice z udziaem nielicznych dorosych (o czym zapewne pisaa yeah). Nie sprawdzaam rnic, bo nie jest mi to potrzebne, jak chcesz yeah to poczytaj sama. Nie szukam cytatu, bo widz, e chodzi Ci raczej o wasne odczucia ni o "papiery". Marta ma racj - podaj polskie instrukcje, ale myl, e to uatwia szukanie podobnych dokumentw w swoim kraju. Poza tym nie wydaje mi si, eby polski episkopat wyda dokument cakowicie sprzeczny z lini Kocioa Powszechnego. W drobniejszych sprawach oczywicie mog by rnice.

Jeli chodzi o rozumienie - doroli te nie wszystko rozumiej z Biblii :))
Do mnie bardziej przemawia czas Liturgii Sowa i caej mszy. Przedszkolak moe nie umie skupi si na a trzech czytaniach i kazaniu i spokojnie wytrwa na dugiej mszy witej.
Osobicie nie chodz na msze dla dzieci, bo one s... dla dzieci. :)) A ja ju jestem taka troch dua :))

Odpowiedz na t wiadomo
 Twoje imi:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: