logo
Środa, 17 lipca 2019
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Czy idol nastolatek jest przeciw Dekalogowi?
Autor: Basia (109.95.202.---)
Data:   2013-11-29 18:02

Witam. Wiele młodych dziewczyn ma swojego idola. Jest to na przykład ulubiona piosenkarka, zespół czy aktor w którym wszystkie nastolatki są zauroczone. Dziewczyny podziwiają urodę modelek, zbierają plakaty zespołu muzycznego i czytają ciekawostki o ulubionym aktorze. Czy jest to wykroczenie przeciwko I przykazaniu, jeżeli dalej stawia się Boga na pierwszym miejscu i nie zapomina o obowiązkach chrześcijanina? (Jeżeli tak, to jest to ciężkie wykroczenie?)

 Re: Czy idol nastolatek jest przeciw Dekalogowi?
Autor: Kama (---.play-internet.pl)
Data:   2013-11-29 20:43

Jako pedagog tak sobie myślę, że jest to etap życia normalny i rozwojowy dla wieku dorastania, gdy młody człowiek powoli odchodzi z domu i szuka ideałów, autorytetów, punktów odniesienia innych niż rodzina. Może problem zaczyna się wtedy, gdy taka fascynacja przedłuża się i zamienia w bożka? Z pewnością należy młodym ludziom pokazywać dobre, zdrowe wzorce, przykłady z życia mądrych ludzi, pomagać w budowaniu osobistej relacji z Bogiem, ale też próbować rozmawiać i rozumieć, dlaczego konkretna osoba fascynuje się danym aktorem, piosenkarzem, co jej się w nim podoba itp. Odpowiedzi te pomogą poznać upodobania młodych oraz ich głębsze pragnienia, co z kolei może sprawić, że łatwiej będzie im pomóc w nawiązaniu już nie wyidealizowanej "relacji" z idolem, ale rzeczywistych relacji w ich otoczeniu.
A świadectwa życia szczęśliwych ludzi, również młodych, żyjących w bliskości z Bogiem będą najlepszą zachętą do pogłębiania przez nich wiary.

 Re: Czy idol nastolatek jest przeciw Dekalogowi?
Autor: Klaudia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-11-29 22:23

"Czy jest to wykroczenie przeciwko I przykazaniu, jeżeli dalej stawia się Boga na pierwszym miejscu i nie zapomina o obowiązkach chrześcijanina?"

- to pytanie jest chyba samo sobie odpowiedzią. Jeżeli idol nie przysłania Ci Boga to wszystko jest ok.

 Re: Czy idol nastolatek jest przeciw Dekalogowi?
Autor: Franciszka (---.31.19.36.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-11-29 23:16

"Czy jest to wykroczenie przeciwko I przykazaniu, jeżeli dalej stawia się Boga na pierwszym miejscu" - Nie ma dwóch "pierwszych miejsc", podobnie zresztą jak nikt nie ma dwóch serc, by zakochać się w dwóch osobach naraz. Moim zdaniem, "zauroczenie" jest na tyle mocnym uczuciem, że nie powinno być rozwijane w stosunku do osób, których nie zna się osobiście, a tylko z ekranów. Zawsze w życiu można spotkać osoby, które będą się nam podobać z urody, czy zachwycą np. swoim śpiewem, tańcem, jak również odwrotnie - inne osoby będą budzić niechęć. Jednak wszystko zależy od tego, co zrobisz z tym uczuciem, czy rozwiniesz go, by z jakiegoś aktora czy piosenkarza zrobić idola.
"Dziewczyny podziwiają urodę modelek, zbierają plakaty zespołu muzycznego i czytają ciekawostki o ulubionym aktorze" - Skupianie się na zauroczeniu idolem, jak to opisałaś, może być wykroczeniem przeciw I Przykazaniu. W końcu to Pierwsze Przykazanie jest najważniejsze, skoro Pan Bóg zdecydował się postawić go na pierwszym miejscu. Tymczasem często o nim zapominamy, pomijamy go w rachunku sumienia, lekceważymy, skupiając się na wypełnianiu "obowiązków chrześcijanina". Pamiętaj, że Jezus jest Bogiem zazdrosnym: "Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary" (Mt 9, 13). Jemu właśnie zależy na tobie, kocha ciebie i czeka na odwzajemnienie swojej miłości.

 Re: Czy idol nastolatek jest przeciw Dekalogowi?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-12-01 00:38

"Czy idol nastolatek jest przeciw Dekalogowi?"
Pytanie jest chyba źle zadane, bo odpowiedź jest możliwa gdy znamy nazwisko idola. Niektórzy z nich są przeciw Dekalogowi, niektórzy są satanistami i trzeba nastolatkowi ukazywać zło.

Natomiast rozumiem, że pytanie brzmi "Czy jest to sprzeczne z Dekalogiem gdy nastolatka ma idola". Jeśli taki idol jest ogólnie w porządku (ideałów nie ma), to podobnie jak Kama uważam, że w pewnym wieku normalne jest "zakochanie się" w osobach znanych z plakatów, w nauczycielach itd. Walka z idolami przez stawianie w ich miejsce Boga dla mnie byłaby niepoważna, bo po pierwsze Bóg jest Kimś zupełnie innym, przyjmowanym na innej płaszczyźnie (i rodzice to powinni ukazywać, czyli OPRÓCZ idoli wskazywać Boga), a po drugie - wciskanie Boga w miejsce idola skutkować będzie najpewniej odrzuceniem Boga jako Tego, który nie pozwala na podziwianie człowieka. Mamy prawo podziwiać ludzi, byleby nie stali się całym światem. Nastolatkowie mają idoli, ale także ludzie dorośli mogą na pierwszym miejscu postawić człowieka. Przecież także ani mąż, ani dzieci nie mogą być bogiem, a czasem tak jest. Więc tu nie o wiek chodzi. Dotyczy to nas wszystkich. Choć oczywiście nastolatkom łatwiej o zauroczenie i łatwiej o zapomnienie o innych sprawach (nauka, pomoc w domu, Bóg). Ale od tego są rodzice żeby SPOKOJNIE kierować uwagę dzieci na jeszcze inne sprawy.

Dla mnie to nie jest żadne wykroczenie samo w sobie. Chyba że jest związane z konkretnym zaniedbaniem obowiązku czy grzechem (kradzież pieniędzy na bilet, kłamstwo żeby gdzieś iść). Ale wtedy trzeba o tym innym grzechu mówić, a nie potępiać kogoś, że ma idola. Czasem podrzucenie dziecku plakatu czy książki o jego idolu może być doskonałym początkiem do poważnej rozmowy. Np. oddzielać talent od moralności. Nic nie jest czarne lub białe. Można podziwiać talent, ale pamiętać o złym postępowaniu. Właśnie młodzieży tego najbardziej brakuje: widzenia kolorów pośrednich. Na to warto zwrócić uwagę.

 Re: Czy idol nastolatek jest przeciw Dekalogowi?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2013-12-03 11:39

Kiedyś Wydawnictwo Znak wydało taką książkę: "Dziesięć ważnych słów. Rozmowy o Dekalogu", będącą zbiorem rozmów/wywiadów luminarzy polskiej nauki na temat Dekalogu. W jednym z nich profesor Paweł Markowski tłumaczy różnicę między pojęciami "idol" oraz "ikona". Gdyby Pani wpadła w ręce ta pozycja, to warto przeczytać choćby ten fragment.
Profesor tłumaczy, że idol to coś takiego co jest idol a co ikona. „Idol uobecnia sam siebie, podkreśla swoją powierzchnię, kusi kształtem, barwą, blaskiem, nie pozwala oderwać od siebie oczu. Ikona zaś uobecnia to, za czym tęsknimy, lecz czego nigdy nie zobaczymy wprost. Idol zmusza do estetycznej kontemplacji, ikona zaś porywa ku Bogu”. „Idol, który pyszni się w świetle naszych spojrzeń, zagarnia całą przestrzeń między sobą a nami, domaga się absolutnego zainteresowania, naszej całkowitej uwagi, pragnie byśmy się z nim utożsamili, chce zawładnąć naszym życiem. Ikona odwrotnie: jest progiem między naszym światem a światem nieznanym, granicą, której nie sposób przekroczyć”.

Jeśli już, to szukajmy ikon bardziej niż idoli. Szukajmy wzorców, które otworzą nas na inny wymiar.

Tak czy inaczej interesujmy się tym jakie wzorce osobowe mają nasze dzieci. Przypatrzmy się plakatom jaki wiszą na ścianach ich pokoi, wisiorkom, które noszą na szyi, muzyce, które słuchają.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: