logo
Wtorek, 16 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Trudne grzechy i spowiedź.
Autor: zxc (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2014-01-23 15:24

Szczęść Boże.

Od kilku lat się nie spowiadałem, przynajmniej ważnie, nieraz poszedłem do spowiedzi, "żeby nie było" i podałem jakieś proste grzechy. Jednak teraz chcę zmienić moje życie, a to jest największa przeszkoda. Mam takie paskudne grzechy na sumieniu, że nigdy ich nie wyznam, nie widzę szans. Nie chodzi o to, co sobie ksiądz pomyśli, bo mogę iść do jakiegoś nieznajomego w innej parafii, po prostu nie przeszło by mi przez gardło, a jak by się spowiednik jeszcze zaczął dopytywać, to bym pewnie uciekł. Ponadto strasznie się stresuję w kościele, zwłaszcza jak jest jakaś kolejka do konfesjonału, wolałbym się wyspowiadać w jakimś zaciszu, zwłaszcza, że moja spowiedź trwałaby pewnie pół godziny. Mam od dziecka taką fobię społeczną. Nie wiem, czy są jakieś miejsca, gdzie można się spokojnie wyspowiadać w zaciszu, gdzie nikt mi nie będzie siedział pół metra za mną?

---
Podobny wątek jest tutaj:
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=332811&t=332811
z-ca moderatora

 Re: Trudne grzechy i spowiedź.
Autor: Małgorzata (---.ostmedia.pl)
Data:   2014-01-23 18:07

Tak, są już w wielu kościołach takie zamykane konfesjonały. Ponadto możesz podejść do księdza i umówić się na spowiedź. Warto uprzedzić kapłana, że dawno się nie spowiadałeś. Poproś o pomoc w przygotowaniu do spowiedzi i o odpowiedni czas.

 Re: Trudne grzechy i spowiedź.
Autor: o. Arnold OFM (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2014-01-23 22:00

Szczęść Boże!
To może napisz skąd jesteś, wtedy łatwiej coś pomóc.
Pozdrawiam i siły życze

 Re: Trudne grzechy i spowiedź.
Autor: Gosia (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2014-01-24 12:59

zxc, nie nastawiaj się do spowiedzi z takim lękiem. Przynajmniej odnoszę takie wrażenie. Sakrament pokuty to sakrament Miłości i Miłosierdzia. Jezus z utęsknieniem i czułością na Ciebie czeka... Pragnie tak bardzo żebyś do Niego przyszedł, że nie jesteśmy w stanie tego nawet pojąć... Człowiek drży ze strachu, wydaje mu się, że nic już nie jest w stanie go usprawiedliwić, uratować, przez gardło mu nic nie wyjdzie, a Chrystus otwiera z radości ramiona dla Ciebie, że nareszcie JESTEŚ ! Przez miesiąc modliłam się za moją przyjaciółkę (codziennie Różaniec o 19.00 w jej intencji), aby przystąpiła do tego sakramentu. Nie była u spowiedzi już 13 lat. Po miesiącu mojej modlitwy zaczęła w niej kiełkować taka myśl i rankiem, 15 sierpnia (!) usiadła do komputera żeby przejrzeć Rachunek Sumienia. Coś tam wstępnie sobie wypisała, z myślą, że do tego wróci, dokładniej nad tym popracuje i jak będzie gotowa to umówi się na spowiedź z kapłanem. Pod wieczór tego dnia wyszła na spacer. Przechodząc obok kościoła coś ją tam pociągnęło i weszła. Ot tak sobie. Odetchnąć w chłodzie. Przygotowywano ołtarz do Mszy, a w konfesjonale siedział starszy kapłan. Pomyślała, że podejdzie i poradzi się go, jak przygotować się do takiej spowiedzi po 13 latach, na co zwrócić uwagę? Okoliczności sprzyjały rozmowie, bo kościół był prawie pusty. No i zaczęła, że ona tak nietypowo, tylko chce się poradzić... Rozmowa popłynęła. W jej efekcie mądry ksiądz udzielił jej rozgrzeszenia... Po prostu ją wyspowiadał. Moja przyjaciółka była prawie w szoku! Tak się bała! A tu wspaniały, ciepły człowiek wlał jej do serca tyle Miłości, Miłosierdzia, Radości! Oczywiście została na Mszy Św. Nie mogła się doczekać Eucharystii! Zalewała się łzami idąc do Komunii... Wspaniałe, cudowne działanie Ducha Świętego...
Pomyśl, że i na Ciebie Jezus czeka z takim utęsknieniem... A im większe i trudniejsze Twoje grzechy, tym większa Jego łaska. Z Panem Bogiem.

 Re: Trudne grzechy i spowiedź.
Autor: zxc (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2014-01-24 23:46

@Gosia, Mam nadzieję właśnie, że trafię na takiego księdza. :) No i zapomniałem napisać; jestem z Krakowa.

 Re: Trudne grzechy i spowiedź.
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-01-25 01:07

W Krakowie u Dominikanów (kaplica na końcu po prawej stronie) jest zamykany konfesjonał-szafa, będziesz na dodatek 5 m od oczekujących na spowiedź. Zawsze jest tam kolejka, ale też wszyscy wiedzą, że będą długo czekać i nie ma nerwów. Księża się zmieniają, więc nie mogę polecić konkretnej osoby. W świąteczne dni w tej sytuacji odradzam, bo wtedy jest kapłan w drugim konfesjonale (zwyczajnym) i ludzie idą na przemian do jednego lub drugiego, może Ci się trafić ten zwykły. Ale i wtedy jesteś kilka metrów od ludzi i (choć może nie aż tak jak w "szafie") ludzie Cię raczej nie widzą. Wejdź tam kiedyś do kaplicy, popatrz, może nabierzesz odwagi.

Możesz także spróbować zadzwonić i umówić się na spowiedź poza mszą, tutaj są telefony (poszukaj Krakowa):
http://www.spowiedz.katolik.pl/konfesjonal-w-polsce,48,c.html

Ale chyba wiesz, że z takim podejściem "Mam takie paskudne grzechy na sumieniu, że nigdy ich nie wyznam, nie widzę szans" - spowiedź nie za bardzo ma sens? Jeśli zataisz grzechy, to znów będzie spowiedź świętokradzka. Zdecyduj się nawrócić naprawdę. Uwierz mi, każdy się wstydzi swoich grzechów, każdy by chętnie pominął te gorsze :)) Ale tu chodzi właśnie o szczere wyznanie (oczywiście po żalu za grzechy i postanowieniu poprawy). Tylko wtedy zaczniesz żyć na nowo.

 Re: Trudne grzechy i spowiedź.
Autor: Różowy (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2014-01-25 16:20

w Krakowie masz pijarów na ul. Dzielskiego albo ul Pijarskiej 2. Oni świetnie spowiadają.

 Re: Trudne grzechy i spowiedź.
Autor: O. Jan, omi (---.dsl.bell.ca)
Data:   2014-01-25 22:55

W ostatnich latach dość często udzielam rozgrzeszenia po zwykle godzinnej spowiedzi w biurze parafialnym.
Godzina była uzgodniona.
A co pomyślicie o spowiedzi na ławce w parku? I to mi się zdarzyło, chociaż byłem na spacerze i bez znaku kapłańskiego.
Do dzisiaj nie rozumiem, jak mnie rozpoznano, a wybraliśmy język francuski, Angielskiego nie nauczyłem się, polskiego proszący nie znał.

Szczęść Boże,
O. Jan, omi

 Re: Trudne grzechy i spowiedź.
Autor: Adam (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2014-01-26 20:57

Więcej tutaj: www.spowiedz.pl.

 Re: Trudne grzechy i spowiedź.
Autor: anna (---.play-internet.pl)
Data:   2014-01-26 22:22

a ja poproszę o namiary na spowiedników w Poznaniu. nie spowiadałam się 16 lat i też z jednej strony bardzo chcę to zmienić, a z drugiej - bardzo się boję. może znacie jakiegoś konkretnego cierpliwego spowiednika, który umówi się i mi pomoże powrócić do Boga?

---
Stałe konfesjonały w Poznaniu znajdzie Pani tutaj.

z-ca moderatora

 Re: Trudne grzechy i spowiedź.
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-01-27 00:30

Anno, a ja mam jakieś takie zaufanie do kapłanów z http://www.pogotowieduchowe.pl
Możesz jeszcze poradzić się jakiejś siostry zakonnej pracującej np. w kancelarii parafialnej.
Ale nie masz się czego bać. Myślę, że każdy kapłan będzie dziękował Bogu i radował się Twoim nawróceniem.

 Re: Trudne grzechy i spowiedź.
Autor: new (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2014-01-27 10:05

Wszystkie grzechy są trudne i są powodem wstydu.
Fobię społeczną można leczyć. Skoro masz od dziecka, to co już zostało zrobione w tym kierunku, by Ci pomóc?

 Re: Trudne grzechy i spowiedź.
Autor: adhd (---.18.199.109.static.rdi.pl)
Data:   2014-01-28 19:18

Anna, dominikanie, o. Wojciech (autor książki "Spowiedź bez końca")

zxc, kombonianie, o. Maciej Z.

Nie bójcie się :)

 Re: Trudne grzechy i spowiedź.
Autor: a (217.173.202.---)
Data:   2014-02-04 19:32

Warto się przełamać i wyznać nawet te najbardziej wstydliwe grzechy.
Ilekroć sama się tak stresowałam, tyle razy NIC nieprzyjemnego się nie działo. Ksiądz się nie śmiał, nie krzyczał, a przez gardło jakoś przeszły... Ulga po tym niesamowita. I myśli, czego ja się tak bałam, przecież teraz jest cudownie, stokroć lepiej niż wcześniej. Ty to zapewne też poczujesz :) Powodzenia. I nie lękaj się. Życie w grzechu powinno się wydawać o wiele bardziej przerażające, niż wyznanie ich.

 Re: Trudne grzechy i spowiedź.
Autor: Tomasz (---.124.rt.ibs.net.pl)
Data:   2016-06-29 06:26

Witam mam podobny problem sa gdzies w mazowieckim takie zamykane konfesionaly? Inaczej to nie dam rady.

 Re: Trudne grzechy i spowiedź.
Autor: ja (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-08-05 20:55

W Krakowie na Loretańskiej sa super wyciszone pokoiki spowiedzi. Szafy sie do tego nie umywają. I spowiednicy tez sa super.

 Re: Trudne grzechy i spowiedź.
Autor: Iza (---.dynamic-zab-03.vectranet.pl)
Data:   2017-01-06 20:25

Czy gdzieś w Wałbrzychu jest
/.../

Pytanie można postawić - nie przeglądać stronę, ale zadzwonić - u źródła: (klik).
moderator

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: